Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund i bil


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Hunder har pels, særlig mine. Likevel lurer jeg av og til på hvor behagelig det er å ligge i bilburet når jeg har satt fra meg bilen. Det blir fort knirkende kaldt nå for tiden.

Hvilke grenser opererer dere med når det gjelder kulde, hva gjør dere evt for å gjøre det litt lunere for hunden i bilen?

Skrevet

Jeg har opplevd en beardis fryse skikkelig i bil, og syntes såååå synd på han...

Så nå får de pledd og tepper i burene sine hvis de skal være der i lengre tid, dessuten ville jeg vurdert å legge et teppe rundt hele buret også - hvis man skulle ha hunden der i lang tid.

Men nei, tror ikke jeg ville ha oppbevart noen av hundene i bilen nå noe særlig over en times tid eller så. Men det er selvsagt noen som er mer vant til kulden, og da vil de selvsagt tåle det bedre.

Susanne

Skrevet

Nå har min litt mindre pels enn dine, men jeg har aldri sett henne fryse, nå blir det jo ikke sånn superkaldt her i Bergen da, men det har jo hendt at det er noen minus.

Jeg har lagt et varmt teppe oppå madrassen i buret hennes, mer har jeg ikke gjort. Lar henne heller ikke ligge så veldig lenge i buret da, men går fint at hun ligger der mens jeg er i butikken og handler eller lignende, men ikke i timesvis. Virker ikke som hun fryser når vi kommer tilbake.

Skrevet

Nå ville jeg ikke hatt hund i bil annet enn for å stikke inn i butikken et fort ærend. Ikke går jeg fra dem bundet ute, heller. Den ene av mine hunder bader gjerne mellom isflakene og tar ikke skade av det, men det er noe helt annet med hund i bevegelse i kulda enn hund som må ligge stille.

Skrevet

Det blir maks 5 minutter for min hunds del...

Skjelver som et aspeløv. Men nå har han minimalt med underpels da, og korte hår.

Mulig jeg kunne lagt på 10 minutter til med et dekken he he ;)

Skrevet

Kommer litt an på hvor lenge de skal ligge i bilen. Men om det kryper under minus 10 så er det sjeldent de er med. Mine bruker dekken, ganske mye egentlig. Og da blir det tykkere dekken, evt to. Og tykke tepper å ligge på. Før brukte jeg å henge tepper rundt burene, men de jeg har nå er ganske store, og jeg gidder ikke å styre med 3-4 tepper bak i der...

Skrevet

Min ligger på teppe i buret, har aldri sett ham fryse og det er alltid en viss varme inni buret når jeg tar ham ut. Grunnen til at han ligger i bilburet en del er jo fordi vi er på brukstrening. Hadde han føltes kald, eller virket som om han frøs hadde jeg tatt dekken på ham i tillegg.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Nå er ikke nødvendigvis mye pels det samme som god isolerende pels. Beardisen har masse pels, men den har ikke en tett god underull som isolerer (som f.eks. de polare spisshundene). Hunder med skikkelig underull har bedre forutsetninger for å ikke fryse. Også går det selvfølgelig en del på hva hunden er vandt til.

Min hund ligger en del i bilen nå (det pleier ikke være så veldig mange minus her). Jeg sørger for at han har et godt tjukt undnerlag og teppe og setter på dekken når det blir under null grader og han skal ligge der en stund. Jeg er egentlig ikke sikker på om hand trenger dekkenet, men han ligger og kooooser seg når jeg kommer tilbake når han har det på.

Skrevet

Har vært ute med hundene på langturer i -10 kuldegrader og aldri sett de fryse. Lot den ene tispa mi være i bilen her for et par dager siden når jeg var borte et par timer, hun frøs ikke og hadde det godt, bilen var det helt ok temperatur inne i også. Så om man har kjørt en liten stund og har en hund i bilen, tror jeg ikke den vil ta skade av å sitte der litt. Men, om man ikke har noe formål med å ha hunden med annet enn å ha den bak i bilen, bør man jo spørre seg om det ikke er bedre at den er hjemm? :lol:

Edit:

Jeg driver med Dogo Canario forøverig, lite pels men kraftige.

Skrevet

Når man har kjørt et stykke så har man forhåpentligvis fått opp temperaturen i bilen ~20grader...

er man 1time inne på en butikk så har fortsatt ikke temperaturen i bilen sunket noe i nærheten av 0...

Men å ha med hunden på jobb å la den være i bilen i bur hvor den ikke får rørt seg/produsert egen varme,

så blir det jo 7,5timer i -10grader...

Men, tykt pledd over buret å hunden holder "hulen" godt over 0grader bare med sin egen kroppsvarme...

Skrevet

Man kan også bruke tepper, type sånne tykke som vi selv sover i å dekke over buret med. De holder merkelig godt på varmen, og hunden vil varme opp luften rundt seg med sin egen kroppsvarme og pust. Er en fordel å ikke ha så gigantisk bur da.

Skrevet

Tja, jeg hadde de i bur en liten halvtime for noen dager siden, og da var det 15 minus. Bilen hadde ikke rukket å bli varm enda, men Tulla fikk ullgenser på, og begge ligger selvsagt på varme tepper. Aynï har jeg ingen klær til, og sokken med hull passet ikke.. :lol:

Noen ganger så må man rett og slett ha hunden i bil over lengre tid når det er kaldt. Da jeg tok hundefag på HiNT, bodde jeg i en hytte et stykke unna, og den ble fort kald. Dagene var lange (fra 8 til seks), så hunden måtte være med. Hunder fikk ikke bli med inn, så hun måtte være i bilen. Hun fikk da låne en ullgenser av meg til å ha på seg, pluss varme tepper inni buret og teppe over buret, pluss at jeg startet opp bilen og kjørte varmluft på full guffe i hver pause. Hun var nok ikke veldig komfortabel, men hun overlevde helt fint. Tempen lå et sted mellom 5 og 10 minus. Jeg har nokså tette plastbur nå, så tepper har jeg vel sjelden brukt etter at jeg skaffet meg de, men det skal jeg huske til neste gang det blir nødvendig.

Man kan også bruke tepper, type sånne tykke som vi selv sover i å dekke over buret med. De holder merkelig godt på varmen, og hunden vil varme opp luften rundt seg med sin egen kroppsvarme og pust. Er en fordel å ikke ha så gigantisk bur da.

Dyner mener du?

Skrevet

Jeg har nå frysepinne Dilux, men hun får på seg to dekken, ett tykt flisdekken under, og bobledekken med pusefor ytterst. Hun Kan sitte i bilen i tre kvartet/time så lenge bilen er god å varm fra før av.. Er den iskald, så skjelver hun som ett ospeløv etter ti min..

Så.. I "varm" bil (over 0 grader) får hun sitte en time, og i kald bil (under 0) får hun sitte ett kvarter..

  • 4 weeks later...
Skrevet

Om man bruker reflekterende underlag og ullteppe, eller skinnfell, så holder det på varmen underfra. En dyne oppå buret vil holde enda litt lengre på varmen. Ser at Pippi fryser om hun må stå i ro ute i mer enn noen minutter, og regner med at når bilen er kald vil hun sikkert fryse der etter en kort stund. Et skikkelig dekken bør jo holde på varmen en stund også. Tenkte å lage noe som kan brukes dersom hunden må holdes i ro og det er kaldt. Burde være enkelt å lage noe av en skinnfell vil jeg tro?

Har derimot ikke dårlig samvittighet for å la henne ligge i bilen når jeg handler, er bilen oppvarmet så går det en stund før det er utetemperatur inni der.

Skrevet

Jeg har gode dyner og tepper inni buret deres. Pluss at jeg har et tykt ullteppe over buret. Er det veldig kaldt så har de også dekken på :)

De kunne godt ha sovet der i 5 minusgrader, men så mye mer hadde jeg nok ikke satset på :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...