Gå til innhold
Hundesonen.no

Enda en valpetråd :)


Ingidano

Recommended Posts

Skrevet

Lykke til!

Jeg er i akkurat samme båt som deg! Jeg skal kjøpe valp fra kennel skvå, dalmatiner er rasen. Vi venter også på løpetid, og om alt går bra får jeg valp i april/mai neste år ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Begynner å bli overbevist om at tispa holder igjen løpetida med vilje :rolleyes: Og mens eg fortsatt venter i spenning prøver eg desperat å unngå å gå bananas i nermeste dyrebutikk, trenger i grunnen ikkje mer utstyr, men det hadde jo vert kjekt med litt nytt.. Og det selv om eg ikkje vet hvilken størrelse en eurasier skal ha... :lol:

Skrevet

Ha ha ha kjenner til den :lol: Gikk banans i dyrebutikken dagen etter jeg hadde vært hos oppdretter jeg, måtte vente en måned til jeg kunne hente ham, pga mattilsynet. Så da gikk tiden med innkjøp av diverse unyttigheter. Ante ikke hvilken størrelse han skulle ha heller.

Skrevet

Å, her var det ein oppdrettar som eg kjente til! :lol: Har møtt mora(Celia?), og Albert var berre den godguten :P Mora mi fallt skikkelig for han, og ville gjerne ha ein Eurasier. Det er ein kjempefin rase :P

  • 2 weeks later...
Skrevet

næ så spennende:D er selv i samme båt:P venter på at den lille valpen min skal bli født;) heldigvis ikke lenge igjen nå.

blir født i løpet av en uke, har termin den 16.:lol: følger spent med på hjemmesiden til oppdretter for å se når temperaturen synker=)

dere må legge ut bilder av nurka deres når de blir født da!

Skrevet

Eneste fordelen med å måtte vente så lenge er at eg rekker å spare opp igjen pengene eg hadde satt av til valp, men som plutselig måtte brukes på dyrlege på gamlehunden...

Spennende ja, hopper høyt i sofaen av forventning hver gang det kommer en mail fra oppdretteren :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...