Gå til innhold
Hundesonen.no

Perser


Jeampi

Liker du perser?  

23 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      8
    • nja sånn passe
      8
    • nei
      7


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fallt sånn for persere i det siste..De er så herlige...

Er det noen som har erfaring med denne katte rasen?

Er det sant at de må være innekatter for folk kan stjele dem hvis de går ute? Jeg for min del er veldig imot inne katter så jeg vil aldri skaffe meg en katt som ikke kan gå ute :?

Se så herlige de er:

Perser-dream.jpg

Perser-rot.jpg

Skrevet

Jeg har hatt to. :wink:

Den ene bor hos min mor nå da. :)

DE er hærlige ja, men veldig sære. :P

Og ja, de kan nok bli stjålet. :wink:

Men en annen ting om man skal ha en slik katt ute da er pelsen.. DEn floker seg utrolig lett. :roll:

Jeg liker best å ha katter i kattegård jeg da. :P

Skrevet

Jeg har også hatt 2.. :)

Det er en herlig rase som jeg fint kunne hatt igjen.. :P

Men litt sære som Cavalita sa, men jeg ser ikke på det som minus. :P

Tror nok den kunne blitt stjålet ja, den andre jeg hadde, hadde utstillingsfeil så den lot vi være ute. (Bodde landet da, så ikke så stor fare noen gadd å stjele han uansett)

Men hvis den gikk i skogen, så hang det alt slags dritt i pelsen etterpå.. :P

Men absolutt en rase jeg ville anbefalt.. :P

Skrevet

Husker første gangen jeg så en "vanlig" katt etter jeg fikk Perser. Jeg syntes bare den var SÅÅÅ Stygg. :) Den hadde jo snute jo... :P

Skrevet

Jeg skjønner fremdeles ikke at noen vil betale 5000,- for et dyr som gir F i deg, og som man må ha innendørs hele dens liv for at ingen skal stjele den, eller at den stikker av

:?

Skrevet
Jeg skjønner fremdeles ikke at noen vil betale 5000,- for et dyr som gir F i deg, og som man må ha innendørs hele dens liv for at ingen skal stjele den, eller at den stikker av

:?

Betalte ikke det for mine jeg da. :)

Den ene betalte jeg 1500 for, pappan hennes hadde nemlig en arvelig sykdom. :wink:

Den andre betalte jeg 1000 for. Han var 2 år når jeg overtok han. :wink:

Skrevet

Nå har jeg vært i kontakt med en dame som driver perser oppdrett. Hun tar 3-4 tusen kr for en katt med utst feil og avlsforbud. 3000 kr er en OK pris syns jeg men 4000 er litt for masse.

Så jeg får se. Jeg må evt spare opp til å kjøpe da for nå har jeg ikke 3000 kr å bruke på katt :wink:

Skrevet

kan ikke si det er den katterasen jeg liker best nei! ser ut som om noen har kjørt trynet dens i veggen.:P men de er jo litt sjarmerende, på en sær måte :)

Skrevet

Hehehe pappa mobber alltid dyr med flatt tryne og sier at oppdretteren smallt de i veggen når de ble født :)

Jeg syns at dyr med flatt fjes er nydeligt så lenge de ikke lider. Jeg er ikke noe glad i engelsk bulldog. De får jeg bare ondt av å se på :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...