Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva kan man bestille hos slakteren?


Poter

Recommended Posts

Hm, kanskje det kunne vært en bra idè å starte en råkost til hùnd butikk? :D

Så hadde vi sluppet å "kurtisere" slakterne våre, haha.

Har en slakter rett nede i gata så får vel prøve meg der nede en tur. Men blir nok bare "snacks" her også, ihvertfall i begynnelsen, så får vi se hvordan det går om vi går over til råfor hele veien :lol:

Synes dette var en kjempe interessant tråd forresten! Kjempe fint at folk deler det de vet om emnet! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar
Dette er virkelig en inspirerende tråd! Vært digg å hatt en stor fryser å kunne mikset masse herlig mat til lille. Det var bare en ting jeg lurte på; tidligere i tråden nevnte du at hestekjøtt var bra for hunder med allergi og for hunder som må legge på seg. Jeg hadde ei cocker spaniel tispe for noen år siden som var fryktelig syk i huden sin. Vi fant ikke ut hva som egentlig var galt med henne. Iallefall når vi trodde det var fórallergi prøvde vi hestekjøtt. Vi kjøpte hos slakteren og gav henne det. Hun ble så utrolig tynn! Hun besja og besja og ble bare tynnere og tynnere. Vi måtte bare kutte ut med det tilslutt. Hva kan det være som gjorde det hvis du mener at hunder legger på seg av hestekjøtt?

Det hestekjøttet jeg har kjøpt har vært veldig fett. Minst 50/50 kjøtt og fett. Jeg kjenner ingen hunder som har reagert på dette kjøttet på den måten du beskriver, så jeg aner ikke hva som kan ha vært grunnen. Mine hunder legger ihvertfall på seg av hestekjøtt, og etpar venninner med tynne mynder har også hatt mye nytte av det. Men alle disse hundene har jo vært vant til råfôring og mye variasjon i lang tid.

Trenger litt hjelp til hva man skal si til folk som lever i den tro at hunder kan bli farlige av å få blod og rått kjøtt... Var noe dem sa før i tia at "villdyret" kan våkne om man gir dem sånn mat... <_<

Pisspreik sier nå jeg, men hva skal man si for å få folk til å forstå at det er gammel overtro? ;)

Jeg vet nå ihvertfall én ting av egen erfaring, og det er at de mest "blodtørstige" hundene jeg har møtt er sånne som aldri får kjøtt og blod. De blir helt ville når de for første gang får smake ekte, rått kjøtt. Jeg har etterhvert hatt besøk av mange sånne, og det er like fascinerende hver gang... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

I fjor høst fikk vi noen poser med "slakt" av en nabo. De driver med sau. Noen som vet hvordan dette er for hundene? I posene var det hjerte, lever, nyrer og lunger. Burde dette gies rått eller varmebehandles?

Håper at noen av dere her har noen tips til meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hjertet er digg rått! Lever og nyrer kan de bli litt løse i magen av om de får mye og ikke er vandt til det. Om de ikke vil ha nyrene som de er kan de vel kokes, samme med lungene tror jeg. Syns Moghrebi har sagt noe om det en gang :)

Her brukes tørket lever som godbiter på trening, og hun elsker det! Tørker det i biter i ovnen under varmluft med ei glipe på døra. 120 grader i 40 emin eller mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I fjor høst fikk vi noen poser med "slakt" av en nabo. De driver med sau. Noen som vet hvordan dette er for hundene? I posene var det hjerte, lever, nyrer og lunger. Burde dette gies rått eller varmebehandles?

Håper at noen av dere her har noen tips til meg :)

Enkel tommelfingerregel: Hvis hundene vil ha det rått, så gi det til dem rått. Hvis hundene vil ha det kokt, så kok det i minst mulig vann - uten salt. Kokevannet kan du kjøle ned og gi dem som drikke.

Hundene mine ber meg hilse deg og si at de misunner hundene dine. Vi er helt tomme for saueråvarer. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
Hjertet er digg rått! Lever og nyrer kan de bli litt løse i magen av om de får mye og ikke er vandt til det. Om de ikke vil ha nyrene som de er kan de vel kokes, samme med lungene tror jeg. Syns Moghrebi har sagt noe om det en gang :)

Her brukes tørket lever som godbiter på trening, og hun elsker det! Tørker det i biter i ovnen under varmluft med ei glipe på døra. 120 grader i 40 emin eller mer.

Enkel tommelfingerregel: Hvis hundene vil ha det rått, så gi det til dem rått. Hvis hundene vil ha det kokt, så kok det i minst mulig vann - uten salt. Kokevannet kan du kjøle ned og gi dem som drikke.

Hundene mine ber meg hilse deg og si at de misunner hundene dine. Vi er helt tomme for saueråvarer. :)

De er vant med å få alt kjøtt rått :whistle: Så da tror jeg at vi satser på rått fra sau også :) De har bare ikke fått rått fra sau tidligere, så derfor jeg lurte. Håper at det blir noe av det slakteriet de har planlagt å bygge på Sveberg (nortura), for da blir det enda enklere å få tak på råe kjøttprodukter.

Ellers så får vi bra med bein og annet "avskjær" som blir etter elgjakt i området, så her har hundene en egen fryser med mat (t.o.m. større enn vår egen :) ). Men nå er vi tomme etter siste jakt, så jeg må på utkikk etter andre plasser å skaffe litt ekstra mat.

Har slitt med at en av hundene ikke kommer seg helt opp i vekt etter sykdom, men dette står det om i en egen tråd her på forumet. Og da kan jo saueråvarene komme godt med :)

Takker for en kjempeinteressant tråd og masse gode råd a010.gif

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje litt OT.. Men bor i Bergen.. men har ikke peeeiling på hvor slakteren befinner seg.. Noen som har peiling? :whistle:

Jeg har tidligere hentet bein og rester hos slakteren i Godvik, ved siden av Bg. Malingfabrikk, tror den heter Brakstad.

God service og masse godt pålegg til de tobeinte i ferskvaredisken ;)

På Gilde i Eidsvåg har jeg hentet storfeblod til blodspor så det går sikkert an å skaffe noe der og.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...