Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebøker, hvor mange har du?


Debbie

Recommended Posts

Ble så inspirert av min forrige tråd,og responsen- at jeg spør om hvor mange bøker dere har..

Jeg har telt over min STORE samling, og jeg har ca 280 bøker,om hunder og alt som har med hund å gjøre- aller mest fagbøker..

Hva har du??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke mer enn 2 i hus faktisk! :) Men hjemme hos mamma tror jeg det ligger nærmere 50-60 bøker, dette iberegnet romaner som godt og vel utgjør halvparten. (brukte mye penger på hundebøker(fag) når jeg var liten, var vel det ukepengene gikk til stort sett.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ble så inspirert av min forrige tråd,og responsen- at jeg spør om hvor mange bøker dere har..

Jeg har telt over min STORE samling, og jeg har ca 280 bøker,om hunder og alt som har med hund å gjøre- aller mest fagbøker..

Hva har du??

280??? Og jeg trodde jeg hadde mange..! :shocked::)I bokhyllen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har 5 bøker, 6 om man skal regne med et "kompendium" vi fikk når vi gikk på valpekurs. Også har jeg et lite hefte om kontakttrening.. det følger en dvd med det. Sistnevnte er faktisk den nyttigste spør du meg :-)

Forøvrig har jeg to gamle hundebøker hjemme hos mine foreldre, den ene av disse har min søster tyvet med seg, tsk tsk :)

Kommer nok til å kjøpe flere bøker tenker jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde vel omtrent 10-20 bøker, men jeg solgte de fleste. Det var mye generelt om hundehold, og diverse nybegynnerbøker om trening og aktivisering. De ble etterhvert for generelle for mitt behov, men var fine å ha i begynnelsen.

De jeg har igjen er én rasebok (finnes ikke så mange bøker om rasen min!), en diger murstein av ei bok om mynder og myndeaktiviteter, Turid Rugaas' bok om dempende signaler, ei bok om jakt med mynder i Nord-Afrika på 1200-tallet, ei bok om hunder i Antikken, og to-tre bøker om hundenes opprinnelse og historie. Ja, og ei BARF-bok og ei om naturlig fôring. Og når jeg tenker meg om, så har jeg også et verk i to bind basert på forskning på ulver og deres ulikheter i forhold til hunder. Veldig interessant lesing.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et par rasebøker, to dressur bøker og to bøker om tolking og uforklarlige krefter hos dyr.

Har lånt mange dressur bøker osv på biblioteket, billig og geri løsning syntes jeg.

Det jeg har sinnsykt mye av er anatomi og helse bøker, alle er som bibler for meg og blir MYE lest og bladd i, nesten litt nerd... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå har jeg éi; lydighetstrening i teori og praksis! :P

Også har jeg to raseleksikon, forstå din hund av dr bruce fogle, HUNDEN (sånne små bøyelige bøker) og en minipocketbok om hunderaser. Needless to say kan jeg enda de fleste hunderaser utenat. Hadde jeg bare kunnet kjemi og matte like godt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen i klubben! Alle jeg har er fra jeg var 8-14 år og fikk i bursdagsgave for å stoppe masinga om hund :rolleyes:

Anbefaler å lese nøye på f.eks canis hva som står om bøkene, og høre om de er relevant for deg; så kan du vente på at de kommer på 20 - 40% i uka .)

Jeg klarer f.eks ikke å bestemme meg om jeg skal bestille nosarbete for hund (på...svensk! usj!) eller nesearbeid for hunden på norsk. Mest sannsynligvis vil SALG avgjøre det hele for meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

finnes det rasebøker som virkelig er gode rasebøker?

Synes mange av dem er sånn "du må fore forsiktig fordi labradoren kan bli tjukk", elementære ting som man jo VET uansett. Synes det hadde vært interessant med en bok som tok opp hvordan man best motiverer rasen, hvordan den er mot nye ting, hva som kan bli problemer (mao, kjente problemer som dukker opp), helt særegne "sider" ved rasen. Finnes det eller er det for mye å be om?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

finnes det rasebøker som virkelig er gode rasebøker?

Synes mange av dem er sånn "du må fore forsiktig fordi labradoren kan bli tjukk", elementære ting som man jo VET uansett. Synes det hadde vært interessant med en bok som tok opp hvordan man best motiverer rasen, hvordan den er mot nye ting, hva som kan bli problemer (mao, kjente problemer som dukker opp), helt særegne "sider" ved rasen. Finnes det eller er det for mye å be om?

Det savner jeg også, syns de fleste er utrolig overflatiske.. Men for spaniels så har vi Spanielhåndboken, og der er det historie, stell og pleie og trening tatt opp. Dog savner jeg likevel ENDA mer grundig gjennomgang av springeren, mer grundig forklaring på hvordan det ble jaktet før, osv.

Nå er jo den boken for alle spaniels, men det kan jo være interessant likevel, siden mange av rasene kan ha noe felles opphav. Kanskje fins det noe sånt for retrievere også? Spanielhåndboken fås kjøpt hos spanielklubben, og bestilles over hjemmesiden til klubben.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har fått enda en bok nå!:icon_redface: Dyre historier fra hele norge :) Veldig koslig å lese.

Samt. jeg har sett på boka "Nesearbeid for hunden" Er den noe bra ? Verd å kjøpe liksom ?

Synes bøker er så syykt dyr jeg :) Koster jo rundt 300 for EN liksom :) Og dere som har sånn 50-100stk, dere må være rike :(;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du får det til å høres fryktelig dramatisk ut. Bikkja skal være innendørs om morran og det er ikke min feil at han ikke har vært det for jeg har sagt ifra om dette før, senere på dagen har jeg oversikt og stopper han før han løper langt avsted, da har vi kontroll, men ikke hvis han er 200+ meter unna, da er det for sent for da gidder han ikke å høre. Det er på morran han legger ut på langturer for da er det ingen her til å stoppe ham. Det er jorde rundt her.
    • Når hunden løper lang vekk fra deg, så har du ikke kontroll. Da må hunden være i bånd, og under kontroll. Å ha gps på han hjelper ikke, da hunden fortsatt løper og jager uten kontroll. Her bryter du faktisk loven uansett om det er båndtvang eller ikke. Og denne hunden kan ha skremt eller skadet mange dyr.
    • Takk for svar, denne rare småbitinga er bare i bånd, da er vel det forklaringen,    vi har normalt kontroll på ham litt senere på dagen, det er tidlig på dagen dette er et problem mht å løpe avsted er det gps som sier fra om han er på villspor, men er han et stykke unna gidder han ikke å høre så må trene mer på innkalling, rasen er også sta og egenrådig så dette er ikke så lett Ps takk for dvd tips, sitter i bilen skal se på det ikveld
    • 1. Er dette i bånd, eller løs i lek med andre hunder? Etter min mening skal hunder ikke hilse/leke med andre hunder i bånd, det blir lett konflikter av det. Hvis de er løse har hundene bedre forutsetninger for å bruke språket sitt og unngå konflikt. Hvis denne småbitingen skjer løs i lek/hilsing med andre kan det være smisking eller lek. Det er vanskelig å si uten å se situasjonen. Om dette er noe andre hunder reagerer på så ville jeg unngått å la ham komme inn på hunder på den måten i det hele tatt. 3. Det er båndtvang. Hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og ikke være løs utenfor båndtvangen uten at den er under kontroll. Det vil si at du rimelig skal kunne kalle inn hunden under de fleste forhånd. Også utenfor båndtvangen skal du ha kontroll, det er ikke bare å slippe ut hunden for å lufte seg selv, den kan gjøre stor skade om den møter på feil hund, person, bil eller vilt dyr. Eller bli skadet selv. Når det er snakk om å trene innkalling så er det for å lære hunden en respons på innkallingskommandoen som er å komme til deg, uansett hva som skjer. Det handler om å venne hunden til å alltid lytte til deg, og alltid respondere på kommandoen. Langlinen gir deg mulighet til å holde igjen hunden og stoppe den fra å f.eks. løpe etter folk eller dyr, uten å måtte bruke en innkallingskommando som ikke virker. Jo oftere du bruker innkallingskommandoen der hunden IKKE responderer, jo dårligere blir den. Jeg kan anbefale opplegget Really Reliable Recall, som du kan kjøpe på DVD eller bokform:https://www.dogwise.com/really-reliable-recall-train-your-dog-to-come-when-called-no-matter-what-dvd/    
    • 1) hunden min går veldig opp i ansiktet på andre hunder og på  kan han "småbite" han dem i leppa/nesa, det blir ikke sår men hva er dette for noe? Det er ikke noe koselig, hunden vår har voldsomt mye energi, er ekstremt sosial og merket han kan være litt alfa (dominerende) 2) på asfalt holder jeg kanskje 15 km/t med kickbike, dvs rask jogging eller rask trav, prøver å bremse så han ikke akuratt løper, ellers er han mye på siden av asfalten men håper det er ok fart 3) bikkja vår har hatt det litt for enkelt med å gå hvor han vil, han har faktisk blitt venn med en rådyr familie fra da han var valp som jeg ikke har skjønt hvordan har skjedd men katter går ikke bra. Vi bor landlig til men i vår fikk han en uvane med å løpe bort til en vei der det ofte luftes andre hunder hvis han slipper ut om morgenen, dette er ikke bra særlig nå når det er båndtvang. Når det snakkes om å trene innkalling med langline er det bare å venne ham til å være i nærheten når vi går en liten tur med langline over jordet feks og gi beskjed om å komme tilbake når han går for langt? Takk for svar.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...