Gå til innhold
Hundesonen.no

Langhårspels - spørsmål


charlotte

Recommended Posts

Broren min har en gordon setter som jeg passer titt og ofte. Han har ganske lang pels, og når han tisser så renner det liksom nedover pelsen hans - det samme når han er litt løs i magen. (mmm så deilig :ahappy:) Dere som har langhårshunder - pleier dere å klippe de i "hekken"? Blir mye dusjing på han når han er her, haha.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg hadde ikke turt å ha en saks i nærheten av hans utstyr. Det er generelt ikke noe problem, men jeg merker av og til når jeg løfter han inn i bilen rett etter at han har markert seg, at når jeg tar under magen hans så blir jeg litt fuktig på hendene :ahappy:. Avføring er ikke noe problem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp. Det "skal" gjøres på min rase, og jeg antar at man friserer settere også. Hannhunder kan jo med fordel få stusset litt pels foran tissen også. Men selv om man stusser og klipper og steller, så finnes det jo hannhunder som tisser på frambeina sine, eller hunder som driter i skjørtene som de "skal" ha.. Har litt å si med pelskvalitet, "positur" og konsistens på det som kommer ut bak.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg klipper ikke. Når han tisser kommer det alltid litt på pelsen, men det tørker fort igjen.Etter turer pleier jeg å tørke han under magen og bak vis nødvendig. Vis han er skikkelig dårlig i magen pleier jeg å ha en våt klut å tørke han med eller bade han etter behov :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

...når vi er inne på klipping. Min lille tispe har litt hår som vokser av... tispenes urinutgang (hva kalles det på hunder? :ahappy:) og jeg har ofte tenkt på at det kanskje er litt upraktisk?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hender Orry får litt tiss på "buksene" sine bak, men det har aldri vært noe stort problem. Jeg skyller han i dusjen hvis han blir gulfarget i det hvite, men det er sjelden det er nødvendig. Kanskje han er flink til å sikte riktig :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

...når vi er inne på klipping. Min lille tispe har litt hår som vokser av... tispenes urinutgang (hva kalles det på hunder? :ahappy: ) og jeg har ofte tenkt på at det kanskje er litt upraktisk?

Bare å klippe kort der også. Har allerede klippet på min lille kråkebolle, og gjør det jevnlig på den eldste også. Liker ikke tiss i pels.

"Kort bak, takk!"

Det hender Orry får litt tiss på "buksene" sine bak, men det har aldri vært noe stort problem. Jeg skyller han i dusjen hvis han blir gulfarget i det hvite, men det er sjelden det er nødvendig. Kanskje han er flink til å sikte riktig :hyper:

Men blir det ikke mye lukt av det? Hannhundpiss er noe av det eneste jeg kan brekke meg av.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*klippe*

Men blir det ikke mye lukt av det? Hannhundpiss er noe av det eneste jeg kan brekke meg av.. :ahappy:

Nei, det blir veldig sjelden lukt faktisk, men jeg bader han øyeblikkelig om jeg kjenner antydning til noe. Det kan innimellom lukte litt når det er varmt i været, men i løpet av året kan jeg telle på én hånd hvor ofte han må vaskes på grunn av lukt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hanhundtiss STINKER!

Sånn rumpemessig, så stusser jeg begge hundene mine bak der.. Fordi de har mye pels i rumpa begge to. Stusser rumpa til My når jeg stusser stumpen hennes (hehe, halen...) og Emma stusses når jeg husker på det :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis Lyng pisser i skikkelig jentestilling så hender det at han tisser på sin egen forrlabb... Og ja, han står "jentete" som oftest når han tisser. Løfter han på foten for å tisse så treffer han som oftest ikke noe annet enn målet. Når han bersjer får han kun noe i skjørtene (buksene) hvis han har løs avføring og stiller seg for å bersje oppå en haug med forbena langt nede, slik at den rette veien ned til bakken er via skjørtene. Deilig... (ironi) Står han normalt eller har normal avføring så er det ikke noe problem. Nå har ikke han mye hår i skjørtene heller da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg klipper også begge to sånn at det skal sette seg så lite tiss som mulig i pelsen. Begge to må likevel dusjes av og til, spesielt Symra tisser en del på pelsen sin. Jeg setter bare stumpen hennes inn i dusjen og dusjer henne mellom beina.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klipper ikke. Cane får aldri noe i pelsen bak, uansett hvor løs han måtte være i magen. Av og til driter og tisser han samtidig, da får han gjerne tiss på magen og da bades han, evt spyles av. Ellers løfter han beinet og han er ganske treffsikker. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her bor det for tiden to hunder med ganske mye pels både her og der. Jeg verken klipper eller vasker, jeg. Det er svært skjelden noe urin eller avføring noe sted på dem. Det hender forresten at Scilos pisser noen dråper i hue på Fibi, hvis han finner ut at han skal markere på "en side i avisen hun ikke er helt ferdig med å lese".... <_< Fibi bader hele sommerhalvåret og vasker det bort på den måten. Løpetiden gir litt eklere spor i pelsen. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleide å klippe gordon setteren. Både litt bak og under brystet og magen. Klippet det på en måte slik at det fremhevet fasongen hans da. Var vel egentlig ikke pga. avføring og slik, men om høsten ble han veldig skitten under. Synes også han ble penere av det rett og slett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...