Gå til innhold
Hundesonen.no

Eldre hannhund - oppsvulmet buk - hva kan det være


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har allerede postet dette på canis, men tenkte å høre her på hundesonen også :

Før noen skriker opp om å ikke dra til veterinær tidssnok så vil jeg si at hunden var hos veterinær for 1,5 uker siden for årlig sjekk/vaksine (alt normalt da!) og jeg skal rett til veterinær med ham i morgen. Her jeg bor er det ingen døgnåpen veterinær.

Jeg har en schäferhann født februar 1999, altså ca. 9,5 år gammel. De siste par dagene har jeg lagt merke til at buken er større enn normalt, den ser nesten ut som hos en tispe som venter valper. Når jeg kjenner på den så virker den spent og når jeg trykker på hunden på hans høyre side - mellom penis og lår - så klynker han av smerte. Dette får meg til å tenke at han kan ha problemer med urinblære eller prostata. Samtidig så tisser han og driter som normalt. Han er heller ikke noe interessert i tur om dagen men det er normalt for ham når det er varmt. Han drikker som før og spiser i hvert fall litt. Han er like glad i bein og godbiter, men virker generelt litt utilpass og er kanskje også et hakk mer klengete enn han pleier å være.

Jeg tenker naturligvis det verste, er hypokonder når det gjelder hunden min. Er det noen som har hatt tilsvarende symptomer på sin hannhund? Mine tanker går fra prostatakrangling via væske i bukhulen til kreft.

Skrevet

Har ikke hatt det på hanhund, men på min gamle schnauzer så kom det væske i buken på slutten. Detter antar vi kom av en svulst hun hadde hatt en tid i bukhulen.

En cavalier jeg kjente hadde en svær svulst på leveren som produserte væske i buken.

Desverre ingen oppløftende ord herfra, væske i buken er aldri et bra tegn. Krysser fingrene og håper at det er noe enklere og mindre farlig med Samson.

Skrevet

Samson fikk slippe mens han lå på operasjonsbordet i dag. Han hadde kreft i bukspyttkjertelen med spredning til hele kroppen.

Skrevet

Så trist at høre, kondolerer mye :lol:

Min gamle tispe havde også kreft der spredte sig i hele bughulen med rekordfart i slutningen, mærkede ingen forandringer på hende før til sidst :ahappy:

Skrevet

Dette var triste nyheter. Men han har hatt et godt liv hos deg, og du var oppmerksom nok til å sørge for at han slapp en slutt, med store smerter. Kondolerer så mye :ahappy:

Skrevet

Uff så trist! Føler med deg. :ahappy: Selv måtte vi avlive vår schæfer pga nesten det samme.Buken hans var oppspist av kreft og vetrinæren mente den startet i den ene steinen som ikke hadde falt ned.Den gangen opererte man ikke ut steiner som man gjør i dag..

Skrevet

Så trist å lese... Det er skummelt at man ikke merker noe særlig på dyrene før det er for sent.. Kondolerer!

Skrevet
Samson fikk slippe mens han lå på operasjonsbordet i dag. Han hadde kreft i bukspyttkjertelen med spredning til hele kroppen.

Det var det første som slo meg, at han hadde kreft.

Utrolig leit at det var det, føler med deg.

Kondolerer så mye

Skrevet

Jeg takker for all medfølelse. Jeg tror ikke andre enn hundeeiere kan forstå hvordan det er å miste et dyr på denne måten. Min eneste trøst er at det gikk fort og Samson var i stand til å gjøre de tingene han likte best til siste slutt. Senest søndagskveld var vi ute og sparket fotball sammen. Jeg vet også at det er ingenting jeg kunne ha gjort for å oppdage dette tidligere. Kreft i bukspyttkjertelen er en snikende kreftform og vanskelig å oppdage før det er for sent.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...