Gå til innhold
Hundesonen.no

Fiskeolje, selolje og lakseolje


Poter

Recommended Posts

Hva er egentlig forskjellen på selolje, lakseolje og fiskeolje?

Tja, fiskeolje kommer vel fra udefinerte fiskearter, selolje kommer fra sel, og lakseolje kommer fra (oppdretts)laks. :devil:

Jeg bruker ingen av delene, men de sies å være et bedre alternativ enn tran når det gjelder omega-3. Sel er et pattedyr, så selolje har sikkert et litt annerledes næringsinnhold enn de to andre. Jeg har inntrykk av at folk gir slike oljer fordi de ønsker å supplementere med omega-3. Dessuten er det jo ganske lite fett i tørrfôr, så enkelte gir tilskudd av oljer av den grunn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tran blir visstnok laget av leveren til fisken og har dermed flere miljøgifter i seg enn annen fiskeolje, så det skal visstnok være bedre med det både til folk og dyr. Men marin omega3 er vel bare marin omega3?? Altså, ER det så stor forskjell på det?

Moghrebi: er det du som bor på landet og har fotoalbum av mynder som spiser det meste av kjøtt? Likte bildene! Vil se mer :) Link?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tran blir visstnok laget av leveren til fisken og har dermed flere miljøgifter i seg enn annen fiskeolje, så det skal visstnok være bedre med det både til folk og dyr. Men marin omega3 er vel bare marin omega3?? Altså, ER det så stor forskjell på det?

Moghrebi: er det du som bor på landet og har fotoalbum av mynder som spiser det meste av kjøtt? Likte bildene! Vil se mer :) Link?

Når det gjelder fiskeolje, så lages det som regel av oppdrettsfisk, og jeg for min del styrer unna den sorten. Det er en grunn til at folk ikke anbefales å spise oppdrettsfisk mer enn 2 ganger i uka. Det er dioksiner og diverse andre "uhumskheter" i fiskekjøttet, og maten som fisken spiser inneholder også endel medisiner.

Jeg tror ikke hunder trenger så mye omega-3, for villhunder og ulver spiser da sannelig ikke mye fisk... :)

Lone: ja, det er jeg som bor på landet med kjøttetende mynder. Fotogalleriet finner du her: http://sites.google.com/site/sloughilife/. I dag har det vært et skikkelig blodbad her i huset, men det var min feil. Jeg hadde venner på hagebesøk, og stengte inne mine to gutter og de to salukidamene som er på besøk hos oss. Jeg tenkte jo ikke på at jeg hadde kilovis med lunger liggende til tining på badet - med døra åpen. Da jeg omsider kom inn igjen, hadde salukidamene dratt lungene fra badet, gjennom gangen, gjennom kjøkkenet, og inn på stua. Der hadde de begravd godsakene under et saueskinn på gulvet. Tusen takk! sa jeg da...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke hørt at man ikke bør spise oppdrettslaks mer enn to ganger i uken, men det sier vel egentlig seg selv når jeg tenker meg om... <_<

Haha, herlig liv med blodbad...! Takk for linken :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*klippet*

I dag har det vært et skikkelig blodbad her i huset, men det var min feil. Jeg hadde venner på hagebesøk, og stengte inne mine to gutter og de to salukidamene som er på besøk hos oss. Jeg tenkte jo ikke på at jeg hadde kilovis med lunger liggende til tining på badet - med døra åpen. Da jeg omsider kom inn igjen, hadde salukidamene dratt lungene fra badet, gjennom gangen, gjennom kjøkkenet, og inn på stua. Der hadde de begravd godsakene under et saueskinn på gulvet. Tusen takk! sa jeg da...

Ja skyld på jentene mine du...som om ikke det er DU og sloughi-böllene som har lärt dem spise slik "ekkel" mat :P:P

Men kos deg med blodbad du, min KJÄRE venn :rolleyes: , jeg skal ta en schål for deg her i Sverige-varmen og kalde ölboksen :ahappy:

Hmmm...nå vet jeg jammen ikke om jeg tör hente dem igjen, da får jeg vel en sekk med blodige lunger slengt i fleisen.....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja skyld på jentene mine du...som om ikke det er DU og sloughi-böllene som har lärt dem spise slik "ekkel" mat :P:P

Men kos deg med blodbad du, min KJÄRE venn :rolleyes: , jeg skal ta en schål for deg her i Sverige-varmen og kalde ölboksen :ahappy:

Hmmm...nå vet jeg jammen ikke om jeg tör hente dem igjen, da får jeg vel en sekk med blodige lunger slengt i fleisen.....

Hah! Det var Indiana og Bess, såh! Faktisk er jeg rimelig overbevist om at det var Bess - hun er den eneste av hele gjengen som faktisk spiser de her greiene rått. De andre tre krever å få det tørket eller kokt, og de lot da også Gilde-bakken med lungeslagene ligge i fred på badet i timesvis. Det var først da Bess ankom at ting begynte å migrere uforklarlig ut fra badet. En lungebit her, et spiserør der - og så skred hun altså for alvor til verket og slepte med seg hele lungeslaget. Og begravde det i Biabedden, under saueskinnet.

Akkurat nå har vi kommet tilbake etter en kveldtur i skauen oppi Maura et sted. Fant et kjempegenialt sted å gå tur! Men det var ikke helt enkelt å ha fire bikkjer i bånd når det dukket opp en diger flokk med særdeles nysgjerrige og innpåslitne kviger og kalver.

På kjøkkenet henger det lungestrimler og luftrør til tørk i store mengder nå. Helt genialt å tørke. Men herregud, hvor det tiltrekker seg fluer! Sannelig er de kvalitetsbevisste, fluej*vlene.

Duh, gidder du å kjøpe med en sånn pakke med Café Crème Arome cigarillos? Jeg er tom. Har fått helt dilla på dem. Deilig å Ligge ute i hengekøya og røyke cigarillos mens bikkjene sniker rundt hushjørnene på jakt etter kaniner. Bortsett fra i dag - da var det for varmt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men... *hygienefreakenlone* tiltrekker deg seg ikke ekkelt mange bakterier å tørke kjøtt? Ligge sånn åpent i lufta... Jeg hæres ikke å ha kjøttet til tining en gang, jeg :rolleyes:

Det tiltrekker seg sikkert en god del bakterier i begynnelsen, ja. Men så snart overflaten på kjøttet er tørr, stoppes bakterieveksten. De trenger fuktighet for å overleve.

Jeg har aldri vært noen stor hygieneforkjemper, for jeg har en gammel moder som er rimelig überrenslig. Dermed slo jeg ut i motsatt retning. Jeg tror at vi er altfor "steriliserte" i vår moderne verden. Ikke rart at vi blir slått ut av den minste lille bakterie! Vi trenger å herdes mot bakterier, ikke overbeskyttes mot dem. Det verste er når vi overfører dette til hundene våre, ved at vi er livande redde for at de skal "komme borti noe". Jeg gir bikkjene kjøtt som har begynt å bli dårlig, og de reagerer overhodet ikke på det. De er jo tross alt åtseldyr! Og tenk bare på alle bakteriene som myldrer rundt på alle lekene og tyggebeina de har liggende strødd utover.

Bikkjene fikk nettopp frokost, og det var mer enn de klarte å spise. Nå går de rundt og leter etter steder hvor de kan grave ned overskudds-kalkunhalsene. Akkurat nå står faktisk en av jentene og prøver å grave ned en kalkunhals-bit under en av hundesengene på stua. I naturen ville de gravd maten ned i bakken, og så gravd den opp igjen ved behov. Tenk deg på bakteriefloraen i maten etter ei uke i jorda! Det kreves en sinnsykt sur magesyre for å ta livet av alle uhumskhetene som finnes på rått kjøtt som har ligget en stund, men hundenes magesyre har en pH-verdi på 1-2, og det er nesten ren, etsende syre. Den tar effektivt knekken på de aller fleste uhumskheter. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
Bikkjene fikk nettopp frokost, og det var mer enn de klarte å spise. Nå går de rundt og leter etter steder hvor de kan grave ned overskudds-kalkunhalsene. Akkurat nå står faktisk en av jentene og prøver å grave ned en kalkunhals-bit under en av hundesengene på stua. I naturen ville de gravd maten ned i bakken, og så gravd den opp igjen ved behov. Tenk deg på bakteriefloraen i maten etter ei uke i jorda! Det kreves en sinnsykt sur magesyre for å ta livet av alle uhumskhetene som finnes på rått kjøtt som har ligget en stund, men hundenes magesyre har en pH-verdi på 1-2, og det er nesten ren, etsende syre. Den tar effektivt knekken på de aller fleste uhumskheter. :wub:

Veldig interessant å høre. Gav meg noe å tenke på. Det er veldig lett å bli overbeskyttende, spesielt hvis hunden ens har helseplager. Jeg har prøvd å gå over til råfôring (vom & hundemat) på min bullmastiff, men selv om jeg var forsiktig i overgangen fra tørrfor, blei det dagesvis med trasig diare. Så etter 2-3 forsøk på å bytte fôr, gav jeg opp. Jeg har stor tro på råfôring og skulle ønske jeg kunne gi min hund dette. Han har furunkolose og det kunne vært interessant å se om rått ville ha en bedre virkning på huden enn tørrfor. Mitt spørsmål: har du alltid fôret med rått? Eller har du en gang brukt tørrfôr? Hvordan var i såfall overgangen fra tørt til rått for hundene? Hundene dine høres "herda" ut mht mage/bakterier, så jeg antar de aldri har vært noe særlig plaga av diare....?!

(Nå håper jeg denne quote-funksjonen funker. Jeg er ikke så erfaren her inne på sonen.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan var i såfall overgangen fra tørt til rått for hundene?

Jeg har skiftet 5 hunder fra tørt til rått. Alle cold turkey, altså over natta. Jeg har ikke hatt noen problemer, de har fått de fantastiske geitekulene med en gang. Men jeg har hørt om flere som har opplevd diaré ved gradvis overgang. Noe å prøve?

Mulig det var for sterk kost for ham å gå rett over på V&H. Kanske du skal starte med litt mer lettfordøyelig mat først? For eksempel kylling, og se hvordan det går. Bank istykker beina og prøv et par måltider med kyllingvinger. Moghrebi har helt sikkert flere kjøtttyper å anbefale. Jeg anbefalte dette til en venn av meg som hadde litt overgangsproblemer, og nå eter hunden alt av rått kjøtt og bein.

2 av mine hunder har vært furunkulosehunder, og begge ble så og si kvitt plagene sine etter de begynte med rå kost.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig interessant å høre. Gav meg noe å tenke på. Det er veldig lett å bli overbeskyttende, spesielt hvis hunden ens har helseplager. Jeg har prøvd å gå over til råfôring (vom & hundemat) på min bullmastiff, men selv om jeg var forsiktig i overgangen fra tørrfor, blei det dagesvis med trasig diare. Så etter 2-3 forsøk på å bytte fôr, gav jeg opp. Jeg har stor tro på råfôring og skulle ønske jeg kunne gi min hund dette. Han har furunkolose og det kunne vært interessant å se om rått ville ha en bedre virkning på huden enn tørrfor. Mitt spørsmål: har du alltid fôret med rått? Eller har du en gang brukt tørrfôr? Hvordan var i såfall overgangen fra tørt til rått for hundene? Hundene dine høres "herda" ut mht mage/bakterier, så jeg antar de aldri har vært noe særlig plaga av diare....?!

Det er faktisk ikke alle hunder som tåler V&H, enkelte fordi det rett og slett er for fett andre fordi de ikke tåler de enkelte kjøttproduktene.

V&H inneholder slakteavfall av div og for en hund som kanskje ikke tåler svin eller lam er ikke et slikt produkt det beste da pølsene gjerne innholder litt av hvert, da er det bedre å starte med enkelt produkter som bare kylling eller bare svin. Ved hjelp av en eliminasjonsdiett vil du kunne finne ut av hva hunden din tåler eller ei.

Råforing har mye bra ved seg, men er slettes ikke for alle hunder. Siden hundene din reagerte med diare i dagesvis ville jeg prøvd en forsiktig overgang på milde kjøttprodukter uten for mye fett som kylling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det anbefales når man skal gå over til råfôring og bare gå rett over med en gang. Ikke noe halvt om halvt eller gradvis overgang, dette gir som oftes bare dårlige mager. Ta enten å gi rått over natten eller med en fastedag i mellom. Det bruker hundene takle ganske fint. Ellers bra tips fra Mari om å gi kylling eller annet lettfordøyelig (f.eks fiskeboller).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Heisann!:angry:

Nå har jeg ikke lest igjennom tidligere svar, men forskjellen er vel litt hva som er godt for hunden din... Regner med at det var det som lå bak spm. ditt.

Jeg håper virkelig ikke du gir hunden din tran for det første, ettersom tran inneholder mere tungmetaller en det hunden din tåler. For oss menensker går det bra, ettersom vi er så "møkkete" innvendig fra før av :lol: Men, bruker du lakseolje som i typen SalmoPet er det mye mye bedre og noe jeg virkelig kan anbefale. SalmoPet får du enten som en olje du heller over maten eller i kapsler nesten som trantabletter til oss mennesker.

Jeg anbefaler alle hundeeiere å gi hunden sin SalmoPet daglig i maten. Det et rmed på å smøre leddene til hunden din, og det gir den de nødvendige næringstoffene og vitaminer som ett evt. fôrtilskudd kan gi. Vidre gjør den pelsen godt og blank, den er med på å bedre evt. hudsykdommer og reduserer røyting betraktelig.

Håper jeg hjalp i det minste litt:)

Mvh. Maren

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vile bare komme med en liten tillegg siden så mange anbefaler å gi fiskeoljer, inklidert dyrleger ... og spesielt til hunder med hudproblematikk ... utrolig .. virkelig utrolig mange hunder reagerer med intoleranse på nettopp de forskjellige omega 3 oljene . man prøver ut alt, får ingen særlig respons, også har hunden hele tiden fått slik olje . Tenker mest på dere med hunder med hudproblemer .... kan være lurt å ha i bakhodet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Takk for flere svar!

Tenkte i utgangspunktet hva som er produktforskjellen på selolje, lakseolje og fiskeolje. Selv tror jeg en variasjon mellom de ulike oljene og omega 3`ene (vegetabilsk og manimalt) er det beste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...