Gå til innhold
Hundesonen.no

Ditt forhold til 17-mai


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

17. mai har jeg et vagt barndomsminne om; tog, glade unger is og russ. Men de siste årene har jeg hatt eksamener i slutten av mai og beg. av juni, dvs at jeg har vært inne å lest samt gått en tur i skogen med hundene hver eneste 17. mai de siste 5-6 årene. herlig :lol: Akkurat nå som jeg sitter fordypt i bok om sosialpsykologi, GLEDER jeg meg til den tiden kommer hvor jeg kan styre med bunad og stresse ned til sentrum for å se på (evt. gå i) tog 17. mai.

Hvis jeg åpner vinduet og konsentrerer meg hardt kan jeg klare å høre korpsmusikken fra sentrum ca 7 km unna... *sukk* Vel, jeg spiser masse is uansett! :)

God 17. mai til alle!

Skrevet

Her er det faktisk skikkelig 17-maisol. Men kaldt. Minner meg om barndommens 17-maier da man frøs nesten ihjel i hvite knestrømper som man hadde mast seg til å få gå i.

Jeg blir hjemme idag. Har endel småting som jeg skal pusle med. Feirer ikke dagen, men man MÅ jo ha noe godt på selveste nasjonaldagen (god mat går man jo ikke frivillig glipp av, selv om man har et skikkelig surmaga forhold til 17 mai). Altså blir det entrecote og greier til middag, og is har vi selvsagt i fryseren!

Skrevet

Jeg elsker 17.Mai! Vi pleier å spise på Akershus festning etter Skaugum-toget, og så litt grilling og sånt på kvelden, men i år er jeg på Sørlandet og skal på tivoli og greier i kveld. 17. Mai er en fiiin dag (jeg tipper jeg forandrer mening når jeg får barn:P). Jeg har spilt i korps i mange år, så jeg har også pleid å rase fra tog til tog hele 17., men det har vært morsomt det også.

Skrevet

Absolutt ikke noe spes forhold til 17. mai. Etter å ha blitt tvunget i tog, med på leker osv i flere år når man bodde hjemme, så er det godt å bare kunne velge sofaen om man vil det en dag nå.

Og spes nå som det er kommet snø her i natt, så har jeg ligget på sofaen siden jeg stod opp, kun avbrutt for å ut å ta bilder av bikkja i snøen.

Ellers er det vel egentlig standard med en is, men vi får se. Frister ikke i dette været.

eneste tradisjonen vi egentlig har er å få med oss fyrverkeriet som er i senrum på kvelden... Men i kveld ser jeg ann været først. Skal vi se på fyrverkeri selv, så må vi kjøre to biler avgårde til et sted et stykke uten for sentrum her, sette igjen Bridie i den ene og reise tilbake med den andre.. Så får se hva vi gidder.

Mulig det bare blir sofa, litt høy musikk på stereoen, gjendradde gardiner og kos med bikkja på sofaen istedet.

Skrevet

!7 mai er bare en helt vanlig dag for meg, litt ekstra god mat blir det da :lol: Men er en fin dag for sosialisering og kontakttrening av hund pga alle barna og bråket fra korpsene da :)

Skrevet

Altså, jeg er veldig glad jeg bor i Norge, det er et veldig veldig bra land. Jeg tror vi fort glemmer å sette pris på hva vi har, og ser for mye på hva som skulle vært bedre. Jeg er takknemlig for at jeg får bo her.

Sånn sett synes jeg det er fint å feire 17. mai. Men jeg synes det er et pes uten like. Samme med nyttårsaften og egentlig.

Så i teorien synes jeg 17. mai sparker ass, men jeg orker ikke forholde meg til det i noen slags grad egentlig. :lol:

Skrevet

Har egentlig aldri likt 17. mai, jeg. Stress, mas, og siden jeg er verdens mest usosiale vil jeg i alle fall ikke til byen. Dette er det 3. året jeg ikke feirer. I dag har vi bare kost oss i skogen og skal ta livet med ro resten av dagen. Jeg har spist en is som jeg klarte å grave frem fra fryseren, men den hadde jeg spist enten det var 17. mai eller ikke.

Skrevet

Her SNØDDE det faktisk tidligere i dag. Men hadde det hvert fint vær i dag så hadde det nok hvert som vanlig og tuslet ned til lillestrøm med bunaden/festdrakten på, sett på russetoget. Hvert hjemme og spist middag, og kanskje tivoli på kvelden. MEN idag har det blitt til at jeg var med å spiste frokost hos familien til typen (vi kom for sent), også være her og spise middag. Bortsett fra dette blir det nok kun å slappe av inne!

Skrevet
17.mai er finfin turdag svært få i skogen :lol:

Ja, og kan det finnes noen bedre måte å feire Norge og norsk frihet og kultur på enn å gå tur?

Skrevet

Jeg bruker 17 mai som en fridag jeg da,ikke har jeg noen barn så da orker jeg ikke stresse med tog og byturer for å se på heller. Blir nok forandret med årene. Men siste årene har jeg ikke orket å delta på noe denne dagen!

Gratulerer med dagen til de som feirer den! :lol:

Skrevet

Syns 17. mai er en helt fin dag jeg. Nå nyter jeg å kunne velge å ikke feire den i særlig grad, syns liksom den skal være barnas dag. Spiser is og lager meg god mat, men thats about it. Nå er det forøvrig sol her!

Skrevet

Jeg har et litt blanda forhold til 17.mai. Liker tradisjonen og synes det er fint og alt det der, men personlig gidder jeg ikke å feire. De siste 10 årene har jeg tilbrakt i stallen (det er liksom ikke forskjell på hverdag og fest når man har hest), så da blir det ikke den store feiringen. Ikke orker jeg å labbe rundt i bunad heller, misforstå meg rett- jeg synes bunad er veldig fint, men jeg synes det er upraktisk å gå i det. Ikke synes jeg det er den helt store gleden å gå i tog heller. Bortsett fra det er vel 17.mai en fin dag :lol:

Skrevet

Jeg har ikke noe forhold til 17 mai. Har prøvd fler år og gå ut og se på togene og være litt sosial. Men trives best med og sitte inne under pleddet og se på film den dagen :rolleyes:

Skrevet

17. mai er den dagen over alle da jeg føler meg FEIT..for jeg SKAL jo ha på bunaden og der GÅR IKKE. Sy ut? Sta er jeg og sta blir jeg, var inni der for 4 år siden, og for 3 år siden, så ble det litt trangt, men vi skal jo tilbake dit, ikke sant? Nei, seriøst, passer den ikke til jul, syr jeg ut. Tror jeg.

Ellers er det en flott turdag, og tur har vært tradisjon i min familie siden jeg bodde hjemme hos mamma og pappa. Med små barn blir alt litt mer intenst, på godt og vondt.

Skrevet

Er en helt ok dag. Best om det fint vær, såklart! Syns det er hyggelig når alle pynter seg og har litt ekstra god mat. Kanskje best dag for barna, hehe.. for foreldre er det kanskje mye mas om klær, is på bunaden og kjøring frem og tilbake.

Skrevet

Tja, det er svært få jeg veit av som faktisk feirer Norge på 17. mai. Det har jo egentlig bare blitt en festdag med masse tradisjoner - og alle land har vel sine variasjoner av slike arrangement? Riktignok er det nok ikke alle som i utgangspunktet hadde en nasjonalistisk årsak til sine festdager, men allikevel.

På 17. mai går jeg i toget og spiser is og slapper av litt i byen med vennene mine etterpå, også spiser jeg en god middag med familien min før jeg tar med bikkjedyret ut på tur. Sånn er det i alle fall nå når jeg går på skole. Når jeg er ferdig på vgs kommer jeg derimot, sannsynligvis, ikke til å dra ned i sentrum på 17. mai. I stedet ser jeg for meg å bruke dagen til å slappe av og gå tur i skogen...

Skrevet

17 mai er en koselig dag for oss. Nå er guttene blitt så store at alt stresset med å kle dei er over. (heldigvis) Her starter ikke barnetoget å gå før halv ti, så vi får tid til en god frokost og sånt først.

Når vi har gått barnetoget så er det rett tilbake til skolen og der er det leiker og kafesalg med en gang. Det holder på til ca kl 15.00 og da er det heim og slappe av. Om kvelden er det fest på samfunnshuset for dei som vil det. (vi skipper det, lager heller god mat og blir hjemme)

Men eg husker godt tiden med 3 små, sutrete, masete og grinete unger meget godt.... Var ikke alltid like gøy da.

Skrevet

Jeg har sansen for 17. mai, men feirer den ikke selv. I dag har jeg bare vært hjemme med unntak av tur med hundene, og såvidt tittet litt på barnetoget på TV. Orker ikke stresset og maset i sentrum gitt...

Skrevet

Jeg liker 17. mai jeg :lol: Vi trosset været, tok med ungene og så på toget i Lillestrøm, kjøpte is og kaffe og spiste resten av maten hos pappa :) Hadde været vært bedre hadde vi rast videre og stått i ørten karusellkøer på tivoli. Jeg elsker karuseller :)

Skrevet

Jeg synes i grunn 17.mai er en kjempefin dag jeg, og jeg synes det er storveis å se så mange festkledde mennesker. Bare det å titte på forskjellige bunader er gøy synes jeg, og spesielt enkelte kjekkaser i nikkers... :lol:

Familien min og familien til pappa's fetter har i mange mange år hatt tradisjon med å gå på Gamle Rådhus og spise middag. Utroooolig god mat (asparges med Hollandais er standart forrett, og jeg gleder meg til den hvert år).

Før det ble hund i heimen, var det som regel tur i sentrum før middag, og ut eller hjem til venner på kvelden. Etter at hunden kom i hus har det stort sett vært skogtur på dagen, middag og en pubtur, for så å vende nesa hjem igjen til hunden. Alltid en veldig, veldig hyggelig dag...

I år ble utgikk Gamle Rådhus fordi farfar døde på onsdag. Det ble i stedet god mat hjemme hos farmor sammen med den nærmeste familien. Veldig hyggelig og litt mer "passende" med tanke på situasjonen. Ett veldig tomrom uten farfar selvfølgelig, men godt å være sammen, ha det hyggelig og minnes verdens beste farfar...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...