Gå til innhold
Hundesonen.no

tips til hjernebry og innendørs aktiviteter.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Ask har lett for å kjede seg, spesielt om han har fått litt lite fysisk mosjon om dagen. Enkelte dager må han bare nøye seg med lufteturer og da blir det lett kjedelig til han. Derfor lurer jeg på om noen har tips til hva jeg kan lage, gjøre eller kjøpe slik at han kan aktivisere seg selv litt de dagene det blir lite mosjon og annen trening. Jeg pleier å legge ut godbitsøk på rommet, eller legge mat og godbiter i en flaske, men bortsett fra det har jeg ikke andre hjernebry-oppgaver til han. Vanligvis får han jo både turer og forskjellig trening om dagene, men som sagt, enkelte dager blir det lite av både tur og trening. Det virker ikke som han har noe i mot slike kjedelige dager, men jeg ser at han kjeder seg, og det liker jeg ikke :)

Hva gjør dere på slike dager? Hvilke leker og aktiviteter osv har dere for at hunden skal få litt hjernebry? :)

Skrevet

Du kan f.eks lære han å rydde? At han putter tingene sine i en kasse som du har. Jeg gjorde det med Mike og han ble veldig god og sliten i hodet av dette. Noe rot ble det da han ikke skjønte at det var bare han sine ting som skulle i kassa, artig å se han iherdig prøve å stappe en stor sofapute i kassa si :rolleyes:

Du kan putte noen godbiter i et håndkle og lage en knute på det.

Putte en godbit under en liten bolle, og han må velte bollen for å få den ut, ganske enkel øvelse, men de må tenke litt første gangen.

Gjemme leken hans inne og han må finne den.

Lære inn "sirkus kunstner" som f.eks rull rundt, snurre rundt.. etc.. Kan egentlig advare litt mot rull rundt ikke er så gunstig i alle settinger. Hver gang jeg ba Mike om å legge seg (dekk) så rullet han rundt, dette gjorde han også når vi gikk opp til bronsjemerket. Noe flaut..

Ellers så er det vel bare fantasien som setter grenser for innedørs aktiviteter.. Håper dette var litt til hjelp.

Skrevet

Når jeg skal aktivisere hunden min gjør jeg det via leker eller ting i felleskap med meg. Har leke som avgir lyd,klemme på den så lyden kommer også kaster jeg den bortover gulvet i et annet rom så voffsen skal hente den og ta den med tilbake. Det synes hun er ganske gøy,slik kan henne holde på 10-15 ganger før henne blir lei. Du kan f.eks hakke masse pølsebiter eller om du har go`biter. Få hunden til å få øyekontakt med deg. Hver gang den ser i øynene dine så kan du ploffe go`biten ut fra din munn ned til hunden din som belønning. Tenke leker blir hunder som regel ganske sliten av.

Gjenne ting medtoden ser jeg også at du nevnte her at du gjør,den metoden er fin for da får hunden brukt sansene sine.

Skrevet

Jeg pleier å gi Ike litt godbitsøk innendørs jeg. Først får jeg han til å sitte og bli(på et sted hvor han ikke kan se hvor jeg gjemmer godisen selvfølgelig), også gjemmer jeg de rundt om i hele stua. Oppå stolkanter, plantepottekanter, oppi ei sko,under bordet,under sofaputer osv. Så sier jeg "søk" og lar han holde på til alt er borte:)

Skrevet
Jeg pleier å gi Ike litt godbitsøk innendørs jeg. Først får jeg han til å sitte og bli(på et sted hvor han ikke kan se hvor jeg gjemmer godisen selvfølgelig), også gjemmer jeg de rundt om i hele stua. Oppå stolkanter, plantepottekanter, oppi ei sko,under bordet,under sofaputer osv. Så sier jeg "søk" og lar han holde på til alt er borte:)

Det gjør jeg også! :D

Så leker vi gjemsel. Hun elsker å finne oss :no: Samma med å ha godbiter inni ting, gjemme leker, lære inn triks osv.

Skrevet

Vi kan gjøre forskjellige ting:

- stappe en kong med godbiter som Arn må jobbe for å få ut, samt at vi gjerne gjemmer den slik at han må lete etter den først

- får ham til å bære forskjellige ting mellom oss (f.eks hente et blad hos far på kontoret og gi til meg i stua)

- lære ham ulike triks

- gi ham et bein

Skrevet

ååh. Nå fikk jeg også lyst til og drive med noen aktiviteter inne .. :no:'

Igår dreiv vi med toch musemata, så vi får del fortsett me det idag også siden vi ikke fikk det helt inn igår:P

Skrevet

Jeg gjemmer lekene hans på litt vanskelige plasser. Han er en hund som aldri gir seg før han har funnet alle lekene, så selv om han har funnet de jeg har gjemt tror han gjerne at jeg har gjemt flere så han kan lete intenst i eviheter :no:

Ellers så har vi en del godbitsøk inne i huset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...