Gå til innhold
Hundesonen.no

tips til hjernebry og innendørs aktiviteter.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Ask har lett for å kjede seg, spesielt om han har fått litt lite fysisk mosjon om dagen. Enkelte dager må han bare nøye seg med lufteturer og da blir det lett kjedelig til han. Derfor lurer jeg på om noen har tips til hva jeg kan lage, gjøre eller kjøpe slik at han kan aktivisere seg selv litt de dagene det blir lite mosjon og annen trening. Jeg pleier å legge ut godbitsøk på rommet, eller legge mat og godbiter i en flaske, men bortsett fra det har jeg ikke andre hjernebry-oppgaver til han. Vanligvis får han jo både turer og forskjellig trening om dagene, men som sagt, enkelte dager blir det lite av både tur og trening. Det virker ikke som han har noe i mot slike kjedelige dager, men jeg ser at han kjeder seg, og det liker jeg ikke :)

Hva gjør dere på slike dager? Hvilke leker og aktiviteter osv har dere for at hunden skal få litt hjernebry? :)

Skrevet

Du kan f.eks lære han å rydde? At han putter tingene sine i en kasse som du har. Jeg gjorde det med Mike og han ble veldig god og sliten i hodet av dette. Noe rot ble det da han ikke skjønte at det var bare han sine ting som skulle i kassa, artig å se han iherdig prøve å stappe en stor sofapute i kassa si :rolleyes:

Du kan putte noen godbiter i et håndkle og lage en knute på det.

Putte en godbit under en liten bolle, og han må velte bollen for å få den ut, ganske enkel øvelse, men de må tenke litt første gangen.

Gjemme leken hans inne og han må finne den.

Lære inn "sirkus kunstner" som f.eks rull rundt, snurre rundt.. etc.. Kan egentlig advare litt mot rull rundt ikke er så gunstig i alle settinger. Hver gang jeg ba Mike om å legge seg (dekk) så rullet han rundt, dette gjorde han også når vi gikk opp til bronsjemerket. Noe flaut..

Ellers så er det vel bare fantasien som setter grenser for innedørs aktiviteter.. Håper dette var litt til hjelp.

Skrevet

Når jeg skal aktivisere hunden min gjør jeg det via leker eller ting i felleskap med meg. Har leke som avgir lyd,klemme på den så lyden kommer også kaster jeg den bortover gulvet i et annet rom så voffsen skal hente den og ta den med tilbake. Det synes hun er ganske gøy,slik kan henne holde på 10-15 ganger før henne blir lei. Du kan f.eks hakke masse pølsebiter eller om du har go`biter. Få hunden til å få øyekontakt med deg. Hver gang den ser i øynene dine så kan du ploffe go`biten ut fra din munn ned til hunden din som belønning. Tenke leker blir hunder som regel ganske sliten av.

Gjenne ting medtoden ser jeg også at du nevnte her at du gjør,den metoden er fin for da får hunden brukt sansene sine.

Skrevet

Jeg pleier å gi Ike litt godbitsøk innendørs jeg. Først får jeg han til å sitte og bli(på et sted hvor han ikke kan se hvor jeg gjemmer godisen selvfølgelig), også gjemmer jeg de rundt om i hele stua. Oppå stolkanter, plantepottekanter, oppi ei sko,under bordet,under sofaputer osv. Så sier jeg "søk" og lar han holde på til alt er borte:)

Skrevet
Jeg pleier å gi Ike litt godbitsøk innendørs jeg. Først får jeg han til å sitte og bli(på et sted hvor han ikke kan se hvor jeg gjemmer godisen selvfølgelig), også gjemmer jeg de rundt om i hele stua. Oppå stolkanter, plantepottekanter, oppi ei sko,under bordet,under sofaputer osv. Så sier jeg "søk" og lar han holde på til alt er borte:)

Det gjør jeg også! :D

Så leker vi gjemsel. Hun elsker å finne oss :no: Samma med å ha godbiter inni ting, gjemme leker, lære inn triks osv.

Skrevet

Vi kan gjøre forskjellige ting:

- stappe en kong med godbiter som Arn må jobbe for å få ut, samt at vi gjerne gjemmer den slik at han må lete etter den først

- får ham til å bære forskjellige ting mellom oss (f.eks hente et blad hos far på kontoret og gi til meg i stua)

- lære ham ulike triks

- gi ham et bein

Skrevet

ååh. Nå fikk jeg også lyst til og drive med noen aktiviteter inne .. :no:'

Igår dreiv vi med toch musemata, så vi får del fortsett me det idag også siden vi ikke fikk det helt inn igår:P

Skrevet

Jeg gjemmer lekene hans på litt vanskelige plasser. Han er en hund som aldri gir seg før han har funnet alle lekene, så selv om han har funnet de jeg har gjemt tror han gjerne at jeg har gjemt flere så han kan lete intenst i eviheter :no:

Ellers så har vi en del godbitsøk inne i huset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...