Gå til innhold
Hundesonen.no

Innbilt svangerskap?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet ikke helt hvor denne tråden skal plasseres, så prøver å legge den her.

Nå har det seg sånn at Elwira akkurat har hatt løpetid. Mens jeg er på skolen er mamma hjemme med henne, og hun har en hundegård bak huset (det er kun ca 1. m høyt gjerde). Mamma passer godt på henne under løpetid, men måtte løpe inn for å ta en telefon i noen minutter. Når hun kom ut igjen var det selvfølgelig en hannhund på besøk (en stor engelsk setter). Mamma fikk straks Elwira inn, og tror ikke de kan ha vært ute alene i mer enn fem min. Jeg tror vel ikke at det har skjedd noen parring på denne korte tiden, ihvertfall ikke når jeg tenker at det er kresne Elwira det er snakk om. Hun har ikke vært veldig glad i denne hannen før (om mamma har klart å beskrive rett hann da..). Men er det mulig at en parring skjer på så kort tid?

Jeg hadde vel egentlig mer eller mindre slått meg til ro med tanken på at dette ikke kunne ha vært tilfelle. Men nå merker jeg stor forskjell på tispa. Hun er kjempe sulten hele tiden, har lagt på seg (kan ha noe med at jeg tror mamma mater mer i smug nå som hun er mye sulten) og oppførselen hennes har forandret seg. Hun er veldig kosete, og vil ha masse oppmerksomhet. Elwira er nå snart 4 år, og vi har aldri tidligere hatt noen problemer med innbilt svangerskap.

Er det noen som har noen tips til hva denne forandringen kan være? Jeg begynner å blitt smånervøs. Jeg snakket også med veterinær i går, og hun sa vi skulle komme tilbake om tre uker om vi fremdeles var usikre. Er ikke det litt seint å gi hund en eventuelt sprøyte om tre uker? Nå det er 1 1/2 uke siden hun var med denne hannhunden.

Skrevet

Er det ikke slik at hvis de har parret henger de sammen 1/2 time - 1 etter parring..

(eller er det bare jeg som har fått det inn i hode mitt på en måte)

Skrevet

Nei, hunder trenger ikke å "henge sammen" for å ha gjennomgått en "vellykket" parring. Hunder kan bli befruktet selv om de ikke henger sammen etterpå. Dessuten er det veldig individuelt hvor lenge de henger fast når de først henger. Noen henger bare noen minutter mens andre henger fast 3 kvarter har jeg hørt. :)

Skrevet

Meneh.. å endre adferd etter en og en halv uke etter kanskje parring? Er ikke det litt kjapt? Kan være deg som nå ser spøkelser ved høylys dag også :)

Skrevet

Ja, er mulig det er jeg som overdriver. Men jeg merka forndring før jeg fikk vite om det. Mamma informerte meg ikke før for noen dager siden når jeg påpekte det. Men håper du har rett :)

Skrevet

Det er fullt mulig å ha en vellykket parring uten "heng".

Det skal være nærmest umulig å merke noe som helst (annet en muligens noe annerledes oppførsel) før tidligst 3 uker etter parring. Iallefall klarer ikke jeg det.

Skrevet

Det må iallefall ha gått tre uker fra paring før man kan diagnostisere drektighet. Fra dag 21 kan dette gjøres med enten ultralyd eller relaxintest.

Alizin heter det preparatet som vanligvis brukes til å indusere abort hos hund og dette kan gis inntil dag 45 etter paring. Så er ikke for sent.

Skrevet

Hva slags tegn er det man kan se etter om tispen er drektig da?

Når begynner pupper og mage og vokse f.eks? Vanlig å få mer matlysst? Bli slappere? Mer kostete?

Skrevet
Hva slags tegn er det man kan se etter om tispen er drektig da?

Når begynner pupper og mage og vokse f.eks? Vanlig å få mer matlysst? Bli slappere? Mer kostete?

Oppførselsforandringer kan merkes fra noen dager til uker etter paring, med at tispa blir roligere og mer kosete. Men er veldig individsavhengig, noen skjønner omtrent ikke at de er drektige før fødselen skjer (litt satt på spissen). Forstørrelse av juret kan sees ved 2-3 uke og er spesielt markant på førstegangsdrektige tisper. Kan ha økt appetitt ganske raskt etter paring ( ofte noe nedsatt igjen rundt implantasjonstidspunktet), men markant vektøktning bør ikke komme før uke 4-5.Endring i kroppsform sees ca. 5 uker etter paring, buken får appelsin form. Først de siste dagene før valping faller livmoren helt ned mot den nedre bukveggen og buken får en tydelig pæreform.

Alt kan selvsagt variere fra hund til hund.

Skrevet

Et av de tegnene jeg legger først merke til (eller prøver å se etter) er litt blank eller hvit utflod rundt uke 3 i svangerskapet. Det er også vanlig (selvom det slettes ikke er nødvendig) med kvalme rundt den samme perioden, samt uke 4-5.

Slik Staff nevner er økt størrelse og farge på pattene også et tidlig tegn. (De blir gjerne lyserosa og struttende. Legg merke til hvordan de ser ut nå)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...