Gå til innhold
Hundesonen.no

Skrive CV - ta med hundeting?


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har planer om å få laga meg en CV og søke på jobb i noen dyrebutikker. Jeg har ikke noe arbeidserfaring fra før av, med unntak av sånn arbeidsuke på Nidar, male for huseierlaget og male våningshuset på gården vår, men jeg tenkte derfor at det kanskje gikk an å putte på noe hunderelaterte greier for å vise at jeg er litt mer engasjert og kan litt mer enn en som bare "lufter bikkja rundt kvartalet" en gang i blant... Det jeg tenkte på var å skrive opp litt "ordentlige" ting (type utstillingskomité, NKKU-styre, skriver på noen utstillinger (+ hvilke selvsagt), NKKU-mester i hundekunnskap etc) under overskrifta "Andre relevante erfaringer" e.l. Blir dette bare teit og desperat, eller burde jeg gjøre det? Siden jeg ikke har noe annet å skrive på CV-en min bortsett fra hvor jeg har gått på skole...

Skrevet

Jeg synes du skal gjøre det! På CV og søknad skal man fremheve så mye positivt som mulig, og når du søker på en hunderelatert jobb er det da bare rett og rimelig at du slenger med relevant erfaring :ahappy:

Skrevet

Jeg synes absolutt du skal ta med sånne ting. Selv når du søker på jobber som ikke har noe med hund å gjøre, så sier slike ting noe om engasjement, at du ikke er redd for å ta på deg arbeidsoppgaver, at du er tillitsvekkende (valgt inn i styre etc). Dette kan være det lille plusset som skal til for å få en jobb.

Skrevet

Jeg skrev det på min CV da jeg søkte på jobben jeg har nå(daglig leder på dyreklinikk), og er ganske sikker på at det sammen med annen relevant erfaring var avgjørende.

Skrevet

Ja, bare gjør det. Jeg har med en MASSE tull på min CV, fordi jeg i likhet med deg har null arbeidserfaring. :blink:

Skrevet
Ja, bare gjør det. Jeg har med en MASSE tull på min CV, fordi jeg i likhet med deg har null arbeidserfaring. :kiss:

Må bare kommentere dette, det er er ikke smart å ha "masse tull" på CV'en, da det vil se rotete ut og har det ingen relevans til jobben det søkes på trekker det mer ned enn opp.

Men i ditt tilfelle Ingvild så ville jeg i aller høyeste grad tatt med hunderelaterte ting, det er jo veldig relevant til den jobben du søker på!

(Norgesmester i hundekunnskap er ikke noe hvem som helst kan skilte med! :blink:)

Skrevet

Jeg ser på styremedlemskap i supporterklubber som tull, men... jeg må slutte å tro at folk vet hva jeg tenker ;)

Skrevet

Ingvild: NKKU går vel under verv? Det er jo veldig positivt i forhold til at du er ung.

Har selv ganske lite på CVen. Men ved å fylle på f.eks Kennelhjelp/Handler, som itillegg går over flere år så ble det jo fort litt mer. Dessuten skriver jeg som regel på presentasjon at jeg er aktiv med hundene, noe som er bra i de fleste sammenhenger i og med at du kanskje fremstår som en aktiv person, mer enn og bare si "jeg er en aktiv person" ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...