Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekjøpet går opp og ned..


Gjest

Recommended Posts

  • Svar 216
  • Created
  • Siste svar

Koselig. :) Kan jeg spørre om hvilke oppdrettere du vurderer å kjøpe fra?

Forresten - en hund kan jo fint være hjemme alene åtte timer om dagen selv om det ikke er det ideelle... :)

Hva skal lille krabaten brukes til forresten?

Labbiser er søte dyr, selv om de er litt, ehem..., viltre som unghunder. Men de er jo bra gode også, da.

Lykke til med valpetida!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Koselig. ;) Kan jeg spørre om hvilke oppdrettere du vurderer å kjøpe fra?

Forresten - en hund kan jo fint være hjemme alene åtte timer om dagen selv om det ikke er det ideelle... :)

Hva skal lille krabaten brukes til forresten?

Labbiser er søte dyr, selv om de er litt, ehem..., viltre som unghunder. Men de er jo bra gode også, da.

Lykke til med valpetida!

Gjett om jeg kjenner meg igjen der 'a :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har egentlig ikke noe helt spesifikt jeg har tenkt å bruke hunden til, jeg har heller tenkt å prøve "alt", og se hva hunden selv liker/får til best. Alt fra spor til lydighet til såkalt "hjelpehund" er ting jeg er meget åpen for å prøve, i tillegg til at jeg er svært glad i å gå på fjellet. Dermed blir vel kløv også noe å prøve ut.

De er litt vilter som unghunder? Men er ikke alle hunder det da? hehe :) Jeg hører mange sier det, men jeg mener en labbis er den "perfekte" rase for meg som førstegangs hundeeier, som ønsker en aktiv kamerat i hverdagen som gjerne er ekstra glad i meg på kvelden, og klarer og roe seg ned når vi kommer inn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har faktisk ikke hørt om noen av de tre, men jeg er ikke spesielt bevandret i oppdrettermiljøet på labrador, heller.

Det høres ut som et herlig liv for en labrador, det. :) De er liksom glade for det de får uansett, men det er herlig å både jobbe og gå tur med en labbis, i tillegg til at det er spesielt artig med søksarbeid fordi de aller fleste egner seg svært godt til det. Og skaffer man seg en labrador, får man definitivt "en aktiv kamerat i hverdagen som gjerne er ekstra glad i meg på kvelden, og klarer og roe seg ned når vi kommer inn." :)

Men joda, selvsagt er jo unghund en unghund. Det er bare det at mange som skaffer seg labrador (meg inkludert) har et bilde av en alltid avbalansert og passe rolig hund - men dette lever liksom ikke helt opp til virkeligheten, i alle fall ikke de to første årene. ;) De er glade og ivrige og elsker verden, og er overbevist om at verden elsker dem, sant. Klarer man fra starten av å trene masse kontakt slik at hunden naturlig søker mot deg framfor alle de kule menneskene, er mye gjort tror jeg. Ellers er det veldig greit med søksarbeid så man får kanalisert energien litt - og søksarbeid kan jo være alt fra godbitsøk til bruksspor til feltsøk til blodspor til lavinesøk.

Og altså, alle overlever en labradorunghund, men det hjelper veldig å være forberedt på at den ikke går rett fra "søt valp" til "alltid perfekt avbalansert hund". Og jeg skulle gjerne ønske at noen hadde sagt i fra til meg på forhånd - men både krapylet og jeg overlevde jo, selv om hun til og med sleit med hormonforstyrrelser i tillegg til vanlige unghundfakter. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har faktisk ikke hørt om noen av de tre, men jeg er ikke spesielt bevandret i oppdrettermiljøet på labrador, heller.

Det høres ut som et herlig liv for en labrador, det. :) De er liksom glade for det de får uansett, men det er herlig å både jobbe og gå tur med en labbis, i tillegg til at det er spesielt artig med søksarbeid fordi de aller fleste egner seg svært godt til det. Og skaffer man seg en labrador, får man definitivt "en aktiv kamerat i hverdagen som gjerne er ekstra glad i meg på kvelden, og klarer og roe seg ned når vi kommer inn." :P

Men joda, selvsagt er jo unghund en unghund. Det er bare det at mange som skaffer seg labrador (meg inkludert) har et bilde av en alltid avbalansert og passe rolig hund - men dette lever liksom ikke helt opp til virkeligheten, i alle fall ikke de to første årene. :) De er glade og ivrige og elsker verden, og er overbevist om at verden elsker dem, sant. Klarer man fra starten av å trene masse kontakt slik at hunden naturlig søker mot deg framfor alle de kule menneskene, er mye gjort tror jeg. Ellers er det veldig greit med søksarbeid så man får kanalisert energien litt - og søksarbeid kan jo være alt fra godbitsøk til bruksspor til feltsøk til blodspor til lavinesøk.

Og altså, alle overlever en labradorunghund, men det hjelper veldig å være forberedt på at den ikke går rett fra "søt valp" til "alltid perfekt avbalansert hund". Og jeg skulle gjerne ønske at noen hadde sagt i fra til meg på forhånd - men både krapylet og jeg overlevde jo, selv om hun til og med sleit med hormonforstyrrelser i tillegg til vanlige unghundfakter. :P

Eh..? Er ikke Tinka blitt over fire nå da?? :P;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eh..? Er ikke Tinka blitt over fire nå da?? ;):)

Hysj... :) Altså, hun ER jo ikke normal - senest for en halvtime siden snakka jeg med en labradormann som ikke helt trodde på at Tinka ikke var valp.

Dessuten er hun jo avbalansert og voksen sånn utenom når hun er sammen med andre hunder, da... Sovner på Oslo S og NKK Hamar - men sånn har hun jo alltid vært.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Skjønte hva du mente med farger og sånt ja, kan si meg litt enig. men til tispe hannhund "problemet" hvis man kan det er hva man skal kalle det. Personlig har jeg kun hatt hannhunder, og har vel egentlig vært nokså fornøyd med det. Når vi hadde aussie kunne jeg gjerne tenkt meg en tispe da var hann glefset ol. men til labrador som er kjent for å være en nokså stabil hunderase ville jeg nok gjerne valgt hann. pubertetstiden til hannene kan være slitsom men til gjengjeld slipper du løpetid osv. er ganske fornøyd med å ha labbis hann, når jeg møter tisper med innbilt svangerskap, og livmorsbetennesle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*klippet*

Når det kommer til tispe/hannhund er jeg helt åpen for begge deler, de har jo både sine fordeler og ulemper. De fleste sier jo at tisper er den beste førstegangshunden, men jeg vet nå ikke helt. Tenkte jeg skulle spørre litt om tips her inne, hva folk mener? Man kan jo ende opp med en hannhund som har løpetid året rundt, eller en mer rolig en. Tispene kan jo få hormonforstyrrelser og allskens faenskap i forbindelse med løpetidene, jeg ser jo bare på meg selv hvor forarget og ustabil man blir :angel:

En liten Jason eller en liten Kira. Ikke vet jeg, enda.... :lol:

Huh? :P

Jeg ville vel egentlig valgt tispe, men det er jo meg da. Jeg har begge deler, men Aysha er jo bare halvt labbis da. Nå er jo den andre "delen" hennes golden, så det blir ikke så langt unna. Under løpetiden er det greit å putte på bukse. Ikke noe mer tull enn det. Jaja kanskje du må vaske et par blodflekker, men hvis du putter et bind oppi går det greit (egne hundebind faktisk :P.)

Veldig mange labbis hanner er glad i damer. Og da mener jeg ikke litt glad da er det oppi rumpa og hoppe opp. Jeg synes dette er innmari irriterende da jeg var på hundetreff for noen helger siden hang regelrett Oscar i rumpa på en tispe uten løpetid, og hun nærmet seg ikke løpetid. Uansett hvor mye kjeft han fikk var det rett tilbake. Nå sier jeg ikke at alle er sånn, men jeg har møtt mange labbishanner som elsker tisper litt for mye kanskje :P.

Jeg ville valgt tispe fordi jeg synes det er enklere. Men det kommer jo også an på individ. Synes du burde snakke litt med oppdretteren din om det. H*n har sikkert mye mer grunnlag til å fortelle deg om forskjeller og ulemper mellom kjønnene.

Masse lykke til med en liten brun labbis bolle :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det forskjell på de brune og de svarte, utenom fargen?

Mora til venninna mi skulle egentlig ha en brun Lab, men var så vanskelig å få tak i. Nå har hun ei nydelig lita jente. Som er en av tre kjærester til hunden min :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt å lese at du har hørt litt hvordan det står til fra oppdrettere..Må love meg å holde meg oppdatert..

Labbiser er å vil alltid være helt nydelige.. Og brune, er jo bare til å smelte av.. Glad på dine vegne med valp...! :)

Synes navnet må bli Troy :kiss: eller Josh :blink: hvis det blir en gutt asså.. hehehe.. Hvis ikke fornavn må det bli skult mellomnavn..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

labrador er nydelige. De brune er flotte! Men har lest at de kan være hakket med krevende enn de svarte og gule?

Jeg ville valgt tispe. Rett og slett fordi jeg har inntrykk av at labbis-hanner har mye kjønnsdrift! og det synes jeg høres litt slitsomt ut. så jeg anbefaler tispe :blink: mine besteforeldre har hatt 2 labrador, 1 hanne og 1 tispe. jeg synes tispa hadde det beste gemyttet og var enklest å ha med å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brune labbiser er nydelige :blink: Jeg ville også valgt tispe. Har hannhund og han har "løpetid" hele året. Utrolig opptatt av tisper og umulig å få kontakt med hvis det er en spes. tispe han har satt øynene sine på. Han er flott å trene, men hvis det kommer til lukter som andre hunder har "lagt" i fra seg, kan han være litt vanskelig å ha med å gjøre. Neste hund blir vertfall tispe (og en større rase! :kiss: ) Lykke til uansett :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...