Gå til innhold
Hundesonen.no

Flere kull på likt?


Fantasia

Recommended Posts

Skrevet

Har lagt merke til at flere oppdrettere har to-tre kull på likt, er det noen fordeler med å ha så mange kull på likt ?

Med kanskje 15 valper så blir det vel ikke så mye tid på hver enkelt valp ?

Skrevet

Nå er ikke jeg oppdretter, men kan tenke meg at det kommer an på veldig mange faktorer. I utgangspunktet vil jeg tro at det er enklere å ha et kull i slengen enn flere, men det kan sikkert være grunner til å ha to eller tre kull samtidig:

- alderen på tispe/hanhund tilsier at det er best å ha kull nå enn senere

- man trenger bare å ta ekstra fri fra jobb en gang i stedet for to

- det er lenge til løpetidene kommer sånn at valpene blir født på vår/sommer igjen (noe som jeg tror underletter både jobb og sosialisering av valpene mye)

- hanhunden man ønsker å bruke er ikke tilgjengelig neste gang, av en eller annen grunn

Sikkert flere mulige grunner, men vil jo i utgangspunktet tro at det er flere ulemper ved en slik løsning.

Skrevet

Jeg kjenner ett par som har hatt to kull samtidig, men det krever dobbel så mye av deg.

Det krever bedre plass (første tiden skilles tispene helt og det er ingen garanti for at dem går sammen med den andre tispen og valpene), at du mer eller mindre konstant er med valpene. Du bruker dobbelt så mye penger, dobbelt så mye aviser må samles inn osv osv

Den ene oppdretteren jeg kjener bestemte seg for aldri mer å gjøre det, hun følte rett og slett at hun ikke fikk noe kvalitetstid med kullene og det ble så mange individer at hun liksom ikke ble kjent med personligheten til vær valp.

Men om det er to personer om dette og dem kan ta ett kull hver, og forholdene ligger til rett for det så ser jeg ikke noe problem i det.

Skrevet

Oppdretteren min har hatt to kull samtidig. Men da var det dvergpuddel kull og storpuddel kull, og storpuddeltispen var førstegangs mor. Tilsammen hadde hun da 4 ( :icon_redface: ) valper! 3 dverger og 1 stor! Men hvis hun hadde satset på å ha to storpuddelkull samtidig, så hadde jeg synes det var litt amisiøst!

Skrevet

Oppdretteren min har også hatt 2 kull samtidig, ene kullet ble født 2-3 uker seinere enn det andre.. Tror det er fordi løpetidene kommer samtidig på hundene hennes. Uansett, så er det er rase som ikke får mange valper på en gang, så tror hun maks har hatt 7-8 valper av gangen tror jeg.

Skrevet

oppdreteren til min hund TROR jeg skal ha 2 valpekull samtidig til sommeren men detter er jo 3 søsken som har denne kennelen sammen så han ene har flyttet til ølen nå skal ha valper og hun andre som bor i egersund skal også ha valper til sommeren ^_^ off blir ikke bra for meg og se små svare dotter <_< så det blir jo ikke mer arbeid for dem. men som bardmand sier er det mangen grunner men vet om en oppdretter av tibber som hadde mangen kull samtidig tror det var ca 5 kull men en ca 1 ukes mellomrom mellom hvert kull og dette syntes ikke jeg hørtes så bra ut menmen

Skrevet

Jeg personlig ville aldri ha hatt to kull på en gang hvis jeg hadde vært oppdretter - nok å konsentrere seg om en kombinasjon, en parring, en drektig tispe, et kull, en valpekasse osv osv... Men det er jo selvsagt avhengig av kullets størrelse hvor "greit" det er å ha to kull på en gang. Det er bittelitt forskjell på å ha tjue flat-valper og fire chihuahua-valper på en gang. :icon_redface:

Skrevet

En flat oppdretter har omtrent alltid 2 kull, tror jeg til og med har sett h*n ha 3 (altså 3 kull hjemme samtidig fordi det 1 ikke er levert før det 3 er født)

Joda, jeg undrer meg hvordan han får sosialisert og kost med alle sammen...

Skrevet

Min oppdretter hadde 2 store valpekull ved aussier samtidig. Det ene kullet var en tjuvparring, som forøvring ikke gjorde så mye, da oppdretter skulle parre disse hundene uansett, bare at det egentlig skulle skje ved neste løpetid. Det andre kullet som Yippie er fra var planlagt og valpene ble født 2 uker før neste kull. Oppdretteren sa at hun aldri skulle ha to valpeskull samtidig igjen... Det var visst minst dobbelt så mye jobb...!

Skrevet

jah men så har du vell de oppdreterne som ikke er inntresert i og dolle,kose og følge opp valpene sine og tenker bare på penger. ;) . . veldig synn men har en del av de også :glare:

Skrevet

Å ha 2 (eller 3) papillonkull samtidig er ikke noe problem. Papilloner får jo veldig små kull. Av 3 papillonkull får du kanskje like mange som et vanlig flat- kull.. Men jeg ville bare hatt et kull om gangen, uansett.

Skrevet
Å ha 2 (eller 3) papillonkull samtidig er ikke noe problem. Papilloner får jo veldig små kull. Av 3 papillonkull får du kanskje like mange som et vanlig flat- kull.. Men jeg ville bare hatt et kull om gangen, uansett.

Jojo.. Greit med 2 kull på engang.. men 3 blir litt i det høyeste laget synes nå jeg... Uansett rase, og selv om hvert kull skulle få 1 valp hver.

Min mening da

Skrevet
Jojo.. Greit med 2 kull på engang.. men 3 blir litt i det høyeste laget synes nå jeg... Uansett rase, og selv om hvert kull skulle få 1 valp hver.

Min mening da

hvorfor egentlig? Om det skulle komme 3 valper tilsammen? Skjønnte ikke helt det jeg, så fint om du forklarer.. ^_^

Skrevet

Jeg synes det kommer an på flere faktorer. Hvor erfaren er oppdretteren? Hvilken rase (med hensyn til store vs små kull)? Er tispene førstegangsmødre? De fysiske forholdene i forhold til plass, utstyr osv?

Skrevet
Jojo.. Greit med 2 kull på engang.. men 3 blir litt i det høyeste laget synes nå jeg... Uansett rase, og selv om hvert kull skulle få 1 valp hver.

Min mening da

Jeg snakker om flatkull her. Mulighet for 30 valper om du er "uheldig".

Denne oppdretteren har også hatt noen parringer jeg har satt litt tvil til iht til innavl etc. Men jeg har ikke så mye peil på slikt at jeg skal uttale meg videre.

  • 3 months later...
Guest Belgerpia
Skrevet

Har to kull nå med tre ukers aldersforskjell - 10 valper totalt - ikke det store antallet, men det er ikke bare å smelle dem sammen i en mølje når man skal ha kvalitetstid med de liksom.

Hadde det ikke vært for to enestående valpekjøpere som har bodd her siden første kullet var født hadde jeg aldri i verden hatt to samtidig.... Snilleste jentene

Skrevet

Vi hadde 2 ES kull samtidig, det ene var en tjuv parring.

Heldigvis var det plass nåkk for vi fikk til sammen 15 valper.

Tispene fødte med bare 3-4 dagers mellomrom, har eget valpe rom som vi delte i 2 i de første ukene.

Heldigvis kom tispene overens så etter at de var fylt 5 uker var alle valpene i samme kasse.

Synet av en så stor flokk med 5 uker gamle valper som kommer galoperende over plen er litt av et syn :no:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...