Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg trenger vitaminer


tm100021

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tror jeg trenger noe vitaminer... Er mye sløv om dagen, har sen reaksjonsevne, dårlig hukomelse... Og jeg kjenner at jeg mangler noe, men vet ikke hva? Tør ikke å spørre på apoteket liksom..

Skrevet

Ja, min løsning er at du nettopp hører på apoteket. Det er jo faktisk det som er jobben deres.

Men utover det, kan det jo høres ut som om du har jernmangel kanskje? Dette er desidert IKKE mitt felt, men man blir iaf slapp og ukonsentrert av det..

Men lille du, hør med apoterkerne, de er der nettopp for å hjelpe!

Skrevet

Jeg vet... kanskje jeg kan få med meg Camilla og hun kan være med meg å spørre... Jeg tenkte en stund på å bare kjøpe en pakke av alt, man fant fort ut at det har jeg desidert ikke råd til :lol:

Skrevet

Enig med Tonje! Ta en blodprøve. Jeg var faktisk hos legen og gjorde det i dag. Nettopp for de samme problemene som du sa du hadde...

Vet ikke hva det koster, for jeg har frikort nå...

Skrevet

blodbanken gir deg blodverdiprøve om du blir blodgiver;) (og verden trenger flere av disse)

Om verdiene dine da viser seg å være for lave så får du jerntilskudd. Men er du under 18 så er vel kanskje ikke det løsningen (vet ikke hvor gammel du er).

Kankskje helsesøster kan ta prøve? Husker at vi hadde sykeplier i tillegg til helsesøster 2 ganger i uken på vgs og nå har vi det en gang i uken på studiestedet. En enkel blodprøve (et stikk i fingeren) kan iallefall gi deg svar på blodverdiene dine. alt mellom 12, 5 17 tror jeg er normale verdier, men det vet jo en evt lege/ helsesøster.

Lykke til!

Eller så er jo den evinnelige leksen om et sunt og variert kosthold for god helse da;)

Skrevet

Helt sikkert jern eller B-vit, dersom det er vitaminmangel, men også cøliaki og endel andre sykdommer gir de symptomene. Stikk til legen og ta en blodprøve, du betaler bare et par hundre og så får du sjekket opp.

Skrevet

*Ja jeg skal til legen,men uansett* Hva om man har blodsukker som ligger på 1,7? Noen som vet "hva"det kan være?

Skrevet
blodbanken gir deg blodverdiprøve om du blir blodgiver;) (og verden trenger flere av disse)

Om verdiene dine da viser seg å være for lave så får du jerntilskudd. Men er du under 18 så er vel kanskje ikke det løsningen (vet ikke hvor gammel du er).

Kankskje helsesøster kan ta prøve? Husker at vi hadde sykeplier i tillegg til helsesøster 2 ganger i uken på vgs og nå har vi det en gang i uken på studiestedet. En enkel blodprøve (et stikk i fingeren) kan iallefall gi deg svar på blodverdiene dine. alt mellom 12, 5 17 tror jeg er normale verdier, men det vet jo en evt lege/ helsesøster.

Lykke til!

Eller så er jo den evinnelige leksen om et sunt og variert kosthold for god helse da;)

Ha, da tror jeg at jeg drar til blodbanken...

Er over 18

Går ikke på skolen :)

Skrevet
Aldri skjønt helt hvorfor det er så farlig å ta en jerntablet hver dag. Så vil du fortelle hvorfor dette ikke er bra?

Fordi overskudd på jern gir samme symptomer som underskudd på jern.

Her gjelder det å he den perfekte balansen :)

Skrevet

jern er også et metall (og ja det er det samme i kroppen som gjerdet til naboen) og overskudd sier seg selv at kan gi et lite trivelig forgitning...

Skrevet

Det er ikke vits i å dra til blodbanken, de driter langt i deg når du har hull i tunga. :) Har vært der selv, men det var fordi jeg ville gi blod da, ikke fordi jeg trengte blodprøve. Fikk ikke lov, siden jeg har hull i slimhinner (altså leppa og tunga) og da er det infeksjonsfare.

Skrevet

Jeg pleier å ta rosenrot som jeg kjøper i kosttilskudd butikk... Alltid i oktober/november månede blir jeg sliten, sene reaksjonsever, lite oppvakt.. Sliten generelt.. Tar en rosenrot og c vitamin + tran hver dag. Det gjør susen for meg hvertfall :)

Men du kan høre med evt apotek, eller kosttilskuddbutikk... Er ikke så mye du får av et apotek uten resept...

Skrevet

For meg høres det ut som du trenger Multivitamin og omega3:)

Men er jo bare å snakke med dem på apoteket også, de er vant til folk om kommer og spør.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...