Gå til innhold
Hundesonen.no

løpetid


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Nja.. spørs det.. ikke sikker på det jeg. Løpetiden vare i rundt 3 uker og noen opptil 4. Den første løpetiden kan være lengere enn vanlig. dEssuten henger lukten igjen en stud etter blødning, så det kan distrahere hannhunder fordet. Spørs hva du tenkte på i forbindelse med kurs. Er det ikke lov å ha løspke tisper med?

Skrevet

OT: Felix prøvde å parre seg på den dvergshnauzer(sikkert feil skrivi) i går, den var akkurat ferdig med løpetid.. Han skjønner hva han skal da i hevrtfall!! :)

Skrevet
Nå kom jeg på at første kursdag er teori, så da blir det jo omtrent 4 uker til kurset begynner. Da burde det vell gå greit?

edit: ooooops

ja men det burde no gå greit bare gi henne en ordentlig vask med såpe og vann før du går på kurset med henne. det pleier å funke bra.

selv har jeg gått grunnkurs i lydighet med høyløpsk tispe det var no ikke noe problem for de som holdt kurset. vi bare holdt oss litt unna hannhundene så gikk alt greit. :wink:

Skrevet
Men får du hatt med hun på utstilling da?

Fullt lovlig med løpske tisper på utstilling, så vidt jeg vet.

Skrevet
Vet ikke jeg! Bare lurte hehe.

Tror det finnes en sånn spray også, som skal fjerne løpelukten. Men vet ikke om den virker.

Skrevet

Fullt lovlig med løpske tisper på utstilling, så vidt jeg vet.

Jada, det erhelt lovlig å ha med tisper som har løpetid på utstilling... men det er ikke lov i LP og agility :)

Skrevet

regn med 4 uker fra løpetiden har startet så er du sikker :) på mine kurs tar jeg bestandig løpetisper :D GOD TRENING! :D

Skrevet

Vi gikk grunnkurs lydighet mens Nemi hadde løpetid. Gikk bedre for de andre hundene enn for henne! Var bare en ting som sto i hodet på henne!! :) Tenk å gå fra å være så glup til bare bruke en liten prosent av hjernen plutselig!!! :D

Skrevet

hehe, sånn er Vicky også i den tiden.... hun rykker i båndet når det kommer hannhund forbi!

Skrevet
Nå kom jeg på at første kursdag er teori, så da blir det jo omtrent 4 uker til kurset begynner. Da burde det vell gå greit?

edit: ooooops

Da bør det ikke være noe problem. :D Jeg regner alltid 4 uker frem fra første dag tispen blør for å være helt sikker på at hun er ferdig.

  • 4 weeks later...
Skrevet

når sånn ca pleier tisper å få løpetid? har hørt det er sånn mellom 6 og 8 mnd,men dolly den bikkja mamma og de hadde, fikk før den var fem mnd.. er det normalt?

Skrevet

Tror det er litt forskjellig... Har hørt at små hunder får tidligere enn de store! Nemi fikk hvertfall løpetid nesten samtidig som hun fylte ett!! :D

Skrevet
når sånn ca pleier tisper å få løpetid? har hørt det er sånn mellom 6 og 8 mnd,men dolly den bikkja mamma og de hadde, fikk før den var fem mnd.. er det normalt?

Er vel ikke så godt å si om det er normalt eller ikke... men 5 mnd er jo litt tidlig da. Løpetid kan man normalt forvente mellom 6 og 12 mnd. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...