Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekasse


Jane

Recommended Posts

Skrevet

Lager man denne selv eller kjøper man den ?

Har sett på noen på nettet, men vet ikke helt hva som er best og hva fordeler/bakdeler med de forskjellige er.

Noen som kan gi meg noen gode råd her ?? Og hvor stor bør en valpekasse være, i dette tilfelle er det til en Boston Terrier.

Skrevet

Om du lager selv eller kjøper en er opp til deg og hvor mye penger du er villig til å legge i det.

Det er jo ingen heksekunst å snekre sammen en selv da.

Selv har vi bare brukt bur til hundene når de har hatt valper og det har fungert utmerket, når valpene har blitt større og løper rundt og leker så har vi satt opp valpegård i stuen og hatt dem på eget rom om natten som er lett å rengjøre(i tilfelle tiss og slikt).

Skrevet

Men det er vel ikke bare til å snekre en selv, trodde bunnen i kassen måtte være litt spesiell så ikke tispa får klemt ihjel valpene sine ?!

Skrevet

Valpekassene fra dogwise er geniale. De har sider og bunn av papp og trestenger på siden som skal forhindre at tispa får klemt valpene sine. Fordelen med denne er at den kan kastes når den er brukt, og at den samtidig holder seg fin mens den trengs. Den er lett å holde ren også. Trekasser man lager selv kan trekke til seg mye guff og kan igjen bli fulle av bakterier. Skal man lage selv må man i alle fall sørge for å lage av noe annet enn ubehandlet tre.

Silje (Kennel Bontiac) brukte en slik til valpekullet nå i vår. Det fungerte utmerket slik jeg har oppfattet det.

Det står mer om disse valpekassene her: http://www.dogwise.no/?ItemID=1027

Skrevet

pleier å være en list nederst langs veggene, der valpene kan ligge under, uten at mor ligger på dem.

Skrevet

Jeg brukte den minste Dogwise valpekassen da min løwchen hadde valper og det var bare helt perfekt. Lett og rengjøre og teppet i bunnen var lett å vakse, tørket veldig fort, så den er bare å anbefale.

Skrevet

Brukte en Bia-bed jeg. Ingen valper ble klemt i hel, hadde ikke peoblemer med å regngjøre. Jeg brukte engangs kladd og vetped over det igjen. Etterhvert fikk dem en valpegård og en seng dem ikke klarte å spise opp :lol:

Skrevet

vi har brukt en plast kassefra ikea, med litt høye kanter sånna t de ikke velter ut av den når de er veldig små, og så har vi brukt ei dørmatte oppi, fordi den ligger litt stødig. Har aldri hatt problemer med at moren legger seg på valpene, da heller at hun graver dem ned i teppet og ikke finner de igjen

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...