Gå til innhold
Hundesonen.no

Topp 5 hunderaser


Lilleulv

Recommended Posts

  • Svar 77
  • Created
  • Siste svar

1. Australsk kelpie. Alt jeg trenger i en passe stor pakning :icon_confused: Passer meg bra (vil jeg tru..)

2. Norsk buhund. Som familiehund, tur og treningskamerat er det INGEN som topper den.

3. Tervueren. Pen og mer enn trenbar rase som gir alt.

4. Labrador retriever. Happy rase med motor og matlyst.

5. Schipperke. Svaret for de som vil ha belger men noe litt mindre. Liten, modig og belgisk.

Slet skikkelig da jeg kom til 4. plass git...er visst bare tre raser jeg brenner skikkelig for for øyeblikket :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Schæfer - er oppvokst med denne rasen og mener fremdeles den dag i dag at jeg ikke har møtt en annen hunderase som er klokere eller smartere enn Schæferen.

2. Boxer - Vet allerede nå at min neste hund, og neste etter der og neste etter den er en Boxer. de er snille, lekne, tøffe og sjarmerende muskelbunter.

3. Boston Terrier - livlige og artige, ingen annen hund kan få meg i bedre humør enn disse morroklumpene. Stor hund i liten format.

4. Grand Danois - kun fordi de er så vakre, så store og flotte og elegante.

5. Delt plass mellom Dobermann og Riesen, kun pga utseendet, men kunne aldri ha hatt en slik rase.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Portugisisk Vannhund - the one & only. fordi: de er helt unike, morsomme, sjarmerende og har en helt spesiell personlighet. de gir masse av seg selv, har mye ansiktsuttrykk og språk og fakter. De blir svært knyttet til matmor og liker å glede henne. de kan brukes til ALT, er kjappe og utholdende, ekstremt intelligente og lærevillige, samtidig som de kan være skikkelig sofagriser inne. Jeg liker mange hunder, men for meg er portisen en hund man får en helt spesiell kontakt med

2. Samojed. Fantastisk skjønn hund som er like god og søt som voksen som valp. Jeg elsker utseendet på de, og det stabile og herlige gemyttet. skikkelig flinke til snørekjøring, pulk, bære kløv og en skikkelig venn å ha med seg i fjellet.

3. Golden Retriever. Min første hund var en golden retriever, så den rasen vil alltid være spesiell for meg. gode og herlige familiehunder.

4. Collie - nykommer på lista mi. har akkurat blitt kjent med rasen og liker den veldig godt. liker det rolige gemyttet, anvendeligheten på de, og det at de er så tilpasningsdyktige. synes de er flotte og se på, veldig snille og barnevennlige hunder.

5. Pudler. staselige storpudler som ser ut som en stor nemi! :icon_confused: dvergpudler som ser ut som små lam. Jeg hater utstillingsklipp. Men synes pudlene har mye av det samme som portisen; intelligensen, lærevilligheten, gleden de viser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Afghaner! :icon_confused: Vet ikke helt om de passer til meg, men gud! Jeg er helt forelsket i afghanere! Kan ikke få de ut av hodet. :P

2. Papillon. Raske, snille, lettlærte og vakre. Passer meg perfekt!

3. Sheltie. Egentlig av samme grunn som papillon, men siden jeg selv har papillon så..

4. Welsh Corgi Pembroke. Naboen som har Aussie har faktisk oppdrett av Pembroke. Digger de! Hadde jeg ikke hatt papillon hadde jeg hatt pembroke, hehe..

5. Aussie. Har ikke møtt på så mange. "Naboen" (bor jo langt utpå bondelandet :P) har Aussie. Den er kjempefin!

Jo, jeg så en Portugisisk gjeterhund gå tur på veien for noen måneder siden. Hadde lyst til å spurte ned på veien, men da hadde jeg alt en kanin på armen så.. Har ikke sett den igjen :P Så på bilder av rasen etterpå og ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Tibetansk spaniel. Nydelig rase. Den er intelligent, og morsom å være sammen med.

2. Cavalier King Charles Spaniel. Kjempefin rase som kan brukes til mye selv om den ikke er så stor.

3. Shetland Sheepdog, omtrent av samme grunn som cavalieren.

4. Border Collie fordi jeg rett og slett liker dem. :icon_confused:

5. Labrador Retriever fordi jeg rett og slett liker dem og, haha.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vansklig dette :rolleyes:

1. Cavalier king charles spaniel - Har blitt totalt forelsket i denne rasen. Er en livlig rase som kan brukes til alt.

2. Nova scotia Duck Tolling retriever - Savner og ha denne rasen i hus. Men pga. mye useriøs avl så venter jeg noen år før jeg skaffer denne igjen. Det er en alsidig rase som passer mine "krav" perfekt.

3. Lagotto - Det er ikke lenge før jeg skaffer meg en lagotto tror jeg. De er bare herlige :closedeyes:

4. Aussie - Alltid ønsket meg aussie. Er totalt forelsket i rasen. Men passer ikke min leve måte nå.

5. Amerikansk cocker spaniel - er vokst opp med denne rasen. Men det er for mye sykdommer på den til at jeg vill skaffe meg en til nå. En allsidig rase.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Australsk Kelpie - er og blir min rase
  • Welsh Corgi Cardigan - en liten hund med mye trøkk.
  • Schäferhund -En gang Schäfer alltid Schäfer. Hadde ikke AK finnes så hadde det vært Schäfer. :icon_confused:
  • Spansk Galgo/Ungarsk Mynde -er meget fasinert av dem begge, men må lære mer. Utseende og tekster jeg leser tiltaler meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Schæfer. En frisk og sunn Schæfer, mentalt og fysisk, er den beste hunden man kan få. Punktum.

2. Border Collie. Arbeidsomme til det hysteriske, ekstremt trenbare, lette å forsterke. Samtidig en såppas stor utfordring at de ikke blir kjedelige, og selv om jeg har møtt mange kuede og karakterløse BC'er har jeg og møtt minst like mange med masse personlighet, humør og fantasi, mine inkludert.

3. Belger. Mye av det samme som BC i litt større format og uten det fryktelig sterke gjeterinstinket. En flott rase, eller, tre flotte raser (lakken vet jeg for lite om til å inkludere).

4. Greyhound.. Vakre, herlig temperament, vakre, flott væremåte, vakre.. Osv:p

5. Sheltie. En rase jeg liker bedre og bedre, takket være mine tre små tantebarn (Mala, Enya og Ziiimzim). Kjappe, gløgge, morsomme, behagelige. Blir nok en sheltie når jeg er lei av å ha hysteriske monsterbordere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rekkefølge har jeg ikke, men her er fem raser jeg liker veldig godt:

Nova scotia duck tolling retriever: Border collie i retrieverformat! Men hvis jeg en gang skal skaffe meg, så skal jeg være nøye med valg av kull siden det er en del rusk når det gjelder mentalitet og fysisk helse, dessverre...

Groenendael: Egentlig liker jeg laekenois best av belgerne, men jeg har innsett at det vil ta lang tid før jeg har kapasitet nok til å ha en. En gronnis derimot, med sin trenbarhet, oppfinnsomhet, artige personlighet og vakker utseende - det kan jeg nok takle.

Curly coated retriever: Jeg har en ting for krøllete hunder... Hvis jeg en gang skal ha meg en hund som skal gå spor, være turkamerat og leve livet uten store ambisjoner fra min side - da blir det en curly.

Katalansk gjeterhund: En rase jeg har hatt sansen for veldig lenge. Jeg har dessverre ikke hatt gleden av å møte noen personlig, men alt jeg har lest om rasen gjør at jeg syns den virker svært, svært interessant.

Det er de fire som peker seg mest ut, også har jeg noen raser som jeg kanskje kunne tenke meg å ha: Jakt-golden, lancashire heeler, whippet, parson russel terrier og labrador retriever.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Toller: Hvert drømmehunden de 5-6 siste årene. Arbeidslyst, passe str, herlig utseendet, kan brukes til det meste. Men en del å til denne kommer i hus, pga dårlig avl.

2.Border collie: Arbeidslyst, flott utseende, førerorientert, og hvor flott er det ikke å se en bc i arbeid?!

3.Dansk svensk gårdshund: Stor hund i lite format, livlig, spretten, ivrig, unik personlighet, morsom, sjarmerende, kan brukes til "alt" selv om den er liten i str.

4.Aussie: mye av det BC har.

5. Her er det flere raser som er aktuelle, så de får bare slåss om plassen (må nok lære litt mer om noen av de først).

(Sheltie, Norsk Lundehund, Kooiker, Australsk Kelpie, de to langhårsbelgerne, og pyrineisk gjeterhund (korthårshode) er noen av dem)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Papillon og Bc på delt førsteplass.

2. Korthårspyrre.

3. Australian Shepherd av mine favorittlinjer.

4. En virkelig god schæfer av arbeidslinjer. Jeg er enig med Aya, en god schæfer er det ikke mye som kan måle seg med.

5. Malinois.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå ser listen sånn ut:

1. Retriever og BC blandinger

2. Whippet

3. Labrador

4. Breton

5. Podenco

Vil IKKE ha hunder med lang pels, men vil ha hund som er aktiv og som kan være med meg rundt om kring uten at den blir for skeptisk til det (vil ikke ha rase som er veldig forsiktig i natur)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

bare 5 raser :icon_confused:

Chihuahua - Rett og slett fordi den er nydelig, har et herlig temperament og er smart og flink. Utrolig kosete hjemme i sofaen, sterk på turer og oppvakt når det er lek og trening, alltid i godt humør. Liten og praktisk!

Chinese Crested naken - Utrolig spesiell rase, jeg elsker det nakne på den, den er elegant, og alltid vennlig og kontaktsøkende.

Mops - Utrolig stilige hunder, herlig sjarm og gode koseklumper.

Whippet og Borzoi - (klarte ikke å velge bare en av dem) Er veldig glad i mynder. Synes de er flotte, og er imponert over hvor grasiøse de er i bevegelsene. Whippetene er jo hunder som omtrent vil bo under huden din. Borzoi har jeg ingen erfaring med, men synes de er vakre.

Berner Sennen - Har av en eller annen grunn alltid likt disse. Har møtt mange men aldri fått oppleve rasen. Dette er en rase som er altfor stor for meg, og tror nok ikke jeg kunne hatt en slik selv, men disse bamsene har tatt meg med storm

Her er 5/6 av rasene jeg liker best. Vil gjerne få nevne en rase til også, Japansk Spisshund

:P bare 5 var litt for vanskelig for meg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Dobermann - utrolig smart, morsom, energisk og mye hund. En hund du kan bruke til alt og som er meget arbeidsvillig og meget vakker å se på. Tror det er mange som ikke vet hvor mye god hund det bor i denne rasen.

2. Hvit hyrdehund - vakker, men annerledes enn dobermann, noe som gjør at jeg kunne tenke meg slik en også. Litt mildere gemytt enn vanlig schæfer, og passer fint til mitt bruk.

3. Grand danois - stor, avslappet hund som ser utrolig stilig ut. Med et fint aktivitesnivå og vennlig gemytt. Dette er en rase jeg kunne ha tenkt meg hvis jeg hadde stor nok plass.

Og så liker jeg polar hunder som huskyer og malamute. Ikke noe jeg kunne ha eid, men pene er de!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Topp 5:

1. Breton Er og blir min favoritt rase. The one and only

2. Korthåret vorsther Om jeg måtte velge en annen jakthund enn Breton. Lita korthåret skimlet vorsther tispe .....

3. Toller Utrolig pene hunder og liker retrivere veldig godt ( hadde golden før )

4. Whippet Tanta mi hadde dette før og det var en utrolig hund. Liker Whippeten veldig godt

5. Golden Retriver/Afghansk mynde Tanta mi hadde også afganer og de liker jeg godt - bortsett fra pels stellet. Er veldig svak for golden også. Så disse to får delt 5 plass.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1.Tibetansk Spaniel - Tibben er veldig snill, kosete, og med den sjarmerende og morsomme rasen er man nødt til å ha humor. Tibben er også veldig sta, og det skaper sine utfordringer, noe jeg liker veldig godt. Den er utrolig artig å trene når en først setter i gang.. Tibben har lett for å tilpasse seg, og kan den ene dagen være klar for masse tur og trening, mens den en annen dag, fint kan ha en rolig dag og finne på ting selv. Dette passer meg veldig godt, i og med at jeg går på skole, har jobb og også skal ha et sosialt liv..

De neste plassene er jeg ikke helt sikker på om kommer i riktig rekke, men prøver:

2. Kooikerhund - dette er en nydelig rase, fin størrelse, passe med pels, passe aktiv og den er lettlært. En gang i fremtiden skal jeg ha en Kooikerhund.

3. Papillon - Kjempesøte skapninger, aktive og lettlærte og har en fin størrelse

4. Bichon Frisèe - Jeg har vokst opp med Bichon Frisèe, og det er herlige hunder. Vet ikke om jeg vil ha Bicon igjen, pågrunn av pelsstellet, men dette er en rå rase som man bare må bli gald i.

5. Sheltie - bestevenninnen min har denne rasen, og dermed har jeg blitt glad i rasen.. De er vakre, utrolig snille, morsomme å trene med, og er med på alt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Saluki: :icon_confused: Har alltid likt denne rasen utrolig godt, men i det siste har det absolutt vært favoritt-rasen min. Veldig elegante og fine hunder.

2. Flatcoated retriver: Ett par stykker jeg kjenner har denne flotte rasen. Det jeg liker spes. godt med denne rasen er at de er livlige, glade og aktive.

3. Papillon: Har en papillon selv, og i mine øyne er han helt perfekt. Liten og lettlært. Blir med meg over alt, for han er så lett å ta med.

4. Collie: Har vel egentlig vært favoritt rasen min siden jeg var liten. (Sikkert pga programmet Lassie som gikk på tv:P) "Naboen" min har en collie og den er veldig rolig og vennlig. Virker lettlærte og kan brukes til mye.

5. Australian Shepherd: (Med mye tenking :P) Kan egentlig ikke så masse om denne rasen. Har sett et par på tur, men aldri fått hilst skikkelig på de.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Sheltie - passer meg perfekt, den er er passe kvikk, lett-trent, grei størrelse, og så er den ufattelig vakker :P

2. Dvergpinscher - denne rasen er jeg så forelska i, majestetisk, vakker, og en potethund som kan brukes til det meste, akkurat passe i størrelsen.

3. Staffordshire bull terrier. Liker gemyttet veldig godt. Akkurat passe store, og de er flotte.

4. Pinscher. Det samme som DP'en, syns det er noe spesielt med dem. Disse er litt større igjen da, men er jo ingen kjempehund dette heller.

5. Lagotto. Har faktisk hatt den ære av å hilse på en. Og makan til stilige hunder. Nok en gang, perfekt størrelse.

Tja, noen som sa fem vidt forskjellige raser :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. wheaten terrier. herlig gemyt, aktiv og gla

2.manchester terrier. liten klovn som lærer fort

3.puddel. mamma sine puddler som er skyl i min hundegalskap

4. kerry blue terrier. imponerende hund å se på. staselig og pen

5. lagoto. sjarm troll

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storpuddel: Vakre hunder med et herlig temprament. Kan brukes til alt.

Australsk Kelpie: Hund som jeg tror kan passe meg og mine mål en gang i fremtiden veldig godt. Grunnen til at denne kommer per idag bak storpuddelen er fordi livssituasjonen min ikke gjør det mulig å ha en kelpie.

Dvergschnauzer: Dette er rasen som bestandig kommer til å ligge mitt hjerte nærmes. Nydelige små vesner med stor personlighet. Lærevillige hunder.

Cairn Terrier: Min lillerase nummer to. Har ikke satt meg så grundig inn i dem, men ut fra det jeg har lest og sett så virker dette som å være en rase som kan passe godt til meg.

Det er disse rasene, i prioritert rekkefølge som er min topp 5(4)-raser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Australian Shepherd

- Fordi de har og kan alt, og er samtidig en vakker gjeterhund som ikke trenger gjeterprøven (enda?) for å kunne stilles. Samtidig har jeg inntrykk av at de har litt mer selvstendighet/"stahet" enn andre gjeterhunder - noe man ofte finner i terriere. Litt sånn... "hvorfor sier du det og hva tjener jeg på det?" Det er aktive og lekne hunder som synes alt er gøy. Enkle å forsterke, og nok hund å ta i.

2. Toller

- En herlig og spennende "liten" retriever med masse arbeidslyst og drifter. Skal også ha denne staheten jeg så lett blir sjarmert av. Skal jeg ha meg retriever en gang blir det såklart toller...

3. Terv/groendael

- Lekne, gira og fulle av belgersprell. Vakre og flotte. Mye dårlig gemytt rundt omkring da, noe som har skremt meg vekk.

4. Finsk Lapphund

- En flott hund, og har man muligheten til å komme seg litt ut av Norge for å hente valp så kan man nok finne hunder som har noe av gjeterinnstinktene sine igjen, og som er mer "på" og ikke så utstillingsavl-produsert som de fleste er her.

5. Papillon

- Lille sommerfugelen over alle sommerfugler. :icon_confused: Vakre, livlige og fulle av personlighet...!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Groenendael: På grunn av dens kjapphet/kvikkhet, årvåkenhet og vilje og evne til å lære og jobbe sammen med fører i tillegg til allsidigheten.

Malinois: Blir vel det samme som for gronnisen, bare at en malle gjerne er enda mer driftig.

Hollandsk Gjeterhund, korthåret: Igjen, det samme som for de to andre. Etter hva jeg har forstått er denne en mellomting mellom de to første? Kan for lite, men liker det jeg har lest og hørt om rasen.

Vorsteher, korthåret: Vel, kunne vel egentlig skrevet Varja her, vet ikke hvor rasetypisk hun er i oppførsel. Hun passer også under beskrivelsen til de andre, bare at hun har en anelse for mye jaktinstinkt for min smak.. :P

Dette er vel de rasene som jeg kunne tenke meg slik ståa er nå iallefall. Ingen raser som jeg vet noe om kan fylle 5-plassen, selv om det er mange andre raser jeg liker - passer ingen av dem helt inn. :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine topp 5:

1. Toller, uten tvil. Denne rasen har alt jeg ser etter hos en hund, den passer til det jeg liker å drive på med, de er lettrente, morsomme, pene, utspekulerte, utholdende, full av fart og så godt som perfekte :P Dessverre så er det mye useriøs avl som flere også har nevnt. I Norge er det ikke så mange oppdrettere jeg ville hatt hund fra, og et par tre stykker ville jeg ikke hatt hund fra om de så hadde kastet den etter meg. Men heldigvis er det noen seriøse også her i Norge, og enda flere i Sverige.

2/3. Flat coated retriever. Herlige hunder, rett og slett :icon_confused:

2/3. Jaktgolden. Mye av det samme som de andre over.

4. Labrador. Fine hunder som passer mitt bruk bra.

5. Stabyhoun. Virker som en rase som kunne passet meg bra, men jeg vet egentlig for lite om dem. Inntrykket jeg har er at de kunne passet meg bra, og så er de jo pene også (viktig viktig *ler* )

Jeg er vel sånn egentlig helt og fullstendig retrieverfrelst, for å si det mildt. Flat og jaktgolden får ligge på en delt andreplass. Vet ikke helt hvem jeg liker best enda :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...