Gå til innhold
Hundesonen.no

Russisk Tsvetnaya Bolonka: Theo


Ninahz

Recommended Posts

  • Svar 87
  • Created
  • Siste svar
  • 1 month later...

Helloen igjen. Tjompelompen er snart 1 år da (11 mnd nå). Og har ikke blitt nevneverdig større nei, det fant jeg ut etter at vi klippa den massive pelsen han har hatt i vinter. Så her er han nyklippa (ser litt rufsete ut når han er så nyklippa men)

Theo006.jpg

Bolonkaen til søstra mi Gizmo er også nyklippa på bildet. Her sitter dem fint sammen:

Theo011.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan faktisk være enig med deg i at han har litt av det samme "trynet" som jeg synes kjennetegner portisene veldig :) Spesielt de brune, da.

Ikke helt tilfeldig at det er en viss likhet. Bolonkaen er jo en bichonrase (med litt diverse innblanding) og bichonrasene er i slekt med portisene :ahappy:

Jeg syns at han og de andre bolonkaene ser ut som mini-havanaiser, jeg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns at han og de andre bolonkaene ser ut som mini-havanaiser, jeg wink.png

Helt enig

Goldie blir en større type ja, Felix (min mors bolonka) er 4 kg. Itillegg er jo pinadø Theo en knøtt uten like / skikkelig dverg.

Han er rett ogslett bare liten og kroppsbygningen i forhold til Gizmo er veldig forskjellig. Gizmo ble så forandret når han ble klippa, helt ny hund. Theo ler jeg så mye av om dagen, han har liksom lurt meg med all den pelsen. Herlige hunder er de hvertfall. Og enig med Trude i det hun sier om likhetstrekk ja. Alltid morsomt med en bolonka i hus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
Nytt bilde av Theo. Her har vi fått litt snø og han elsker det. Slik ser han ut etter kort tid, pelsen full av snøballer.

SnoballerTheon-1.jpg

Så nydelig :) kjenner igjen det med snøballer i pelsen ja, er jo bare å gå to skritt i snøen med langhåret hund og så er pelsfull av snøballer :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Theo er overbevist om at nede i snøen finnes det noe han bør vite om, derav er barten også ganske full av snøballer. Ja det er noe herk med snøballene, men sånn er det får nok bare leve med snøen.. Hehe lillemann er jo ikke så stor heller så skal ikke allveden av snø til for å sette han ut av spill. Men morsom er han da han bykser frem og tilbake og koser seg i snøen.

i228742548_79245_7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Den 25.04.08 ble min lille gullklump 1 år. Tenk at det har gått så raskt. Theo og jeg har hatt det utrolig morro, samtidig som jeg har lært utrolig masse. Og ikke minst så er han så utrolig vakker :) Hjemmeside ble også laget av stolt hundeeier, den har vokst seg større enn jeg skulle tro, så nå mottar jeg mail og spørsmål om rasen nokså ofte, og ikke minst bilder fra andre som har samme rase.

Theo har i denne tiden vunnet hele familiens hjerte. Da jeg ga oppdretter frie tøyler til å velge den rette valpen til meg kan jeg si jeg gjorde det rette. Han er noe av det beste som kunne komme inn i mitt liv. Her er ett nytt bilde av sjarmøren min.

Theo017-1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe ja en liten sjarmis og fremadstormende bøllefrø. Han har en innebygd turbo da det er på sin plass og døsig og rolig da det er tid for det. Og han har jo forandret seg sånn dette året, har vært helt utrolig å se. Tusen takk for fin hilsen Ida :)

i228742548_79245_7.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med dagen, Theo :happy:

Goldie har også forandret seg en del, særlig etter at hun hadde den første løpetiden sin:) Hun har blitt roligere og mer voksen, men turboen sitter inni der fortsatt, hehe.

Goldie og Franklin hilser til Theo og håper at han fikk noe fint til bursdagen sin!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Sommer og sol- her er noen kosebilder fra noen herlige dager sammen med Theo. Han blir bare nydeligerer og herligere i mine øyne. Barnslig personlighet og en kosegutt av dimensjoner.

Juli2008031.jpgJuli2008089.jpg

Juli2008147.jpgJuli2008035.jpg

Juli2008119.jpgJuli2008026.jpg

Juli2008057.jpgJuli2008052.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja kommer vel an på hva man mener med mye :rolleyes: Men skal innrømme at nå når jeg har han med lang pels (har tidligere klippa han) så er det jo litt mer pelsstell. Børster han hver ca. hver 2-3 dag, tar ett skikkelig bad med shampoo og balsam ca 1 gang i mnd. Men han har en forholdsvis lettstelt pels synes jeg, men om jeg slurver er det en stor jobb å ordne opp i flokene. Men såklart du har ikke en slik hund om man ikke ønsker å styre med pelsstellet :P Hehe ellers skal jeg innrømme at jeg må sette i strikken ett par ganger om dagen (det er vel den største jobben synes jeg).

Theolink.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk Emilie :P Det er han også vettu, liten, men alikevel stor vil jeg påstå. En gladgutt med futt i.. Med størrelsen i betrakning såklart, finnes nok de med mer futt enn Theo.. Ja dere skjønner hva jeg mener.

Theolink.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk MariaN og Ane&Kaiza. Tja eksakt antall er jeg usikker på, rasen ble innført til Norge i 2005 og det finnes bare 2 oppdrettere. Tror nok det finnes under 50 hunder på landsbasis, men helt sikker er jeg ikke, skal spørre oppdretteren min da vil jeg ha ett bedre svar. Men oppsumert er det en sjelden rase, ikke bare her i landet. Samtidig er det flere og flere som "oppdager" rasen mener jeg å kunne merke. Dette med antall bør jeg kunne finne ut av. Håper dere får oppleve en i real life, man får som regle ett annet inntrykk da, noe som gjelder alle raser da.

Theolink.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...