Gå til innhold
Hundesonen.no

Korthåret vs Langhåret


Jane

Recommended Posts

Setterpels er egentlig veldig flott, for der får du litt lengde på pelsen med faner og beheng her og der, samtidig som muskelspillet vises utrolig godt når en veltrent setter løper avgårde. Så jeg tror nesten jeg må si at setterpels er finest.

http://www.saveoursetters.org/files/runninggunnar_a.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v396/wes...07/IMG_7587.jpg

Også syns jeg det er veldig artig med kort, krøllete pels, som på laekenois og curly coated retriever (ikke puddelpels eller bichon frisé e.l.).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 72
  • Created
  • Siste svar

Jeg liker begge deler. Som oftest synes jeg pelsraser er finest å se på (når de er velstellt), men de korthårede kan være veldig vakre de også. Jeg har jo puddel nå, men min neste rase kommer nok til å bli en liten korthåret en :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg må ha pels på mine hunder. Jeg kunne kanskje tenkt meg en korthåret, men uansett, de med mer pels er flottest i mine øyne. Groendael, terv, Aussie, langhåret Schæfer, passe pelsa BC også noen bartehunder da. Men det kan fort bli for mye pels, og det er ikke like "pent" og "meg" i mine øyne, altså kanskje ikke noe jeg kunne tenkt å ha selv. Jeg tenker litt sånn enkelt/vanskelig, og med veldig mye pels blir det fort mye ting som setter seg fast og blir med hjem fra skogen osv. Det er VANSKELIG... Noe jeg helst vil unngå liksom.

Nå skal jeg kjøpe meg aussie snart, og jeg håper jeg ikke får en som er så aaaaalt for bepelset. Men litt nå den ha, bor jo i nord-norge. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Definitivt langhåret. Type Sheltie og Collie. Trenger å kunne bore hånda nedi masse myk pels:D Men det er ikke fint med for mye pels igjen..hmm..vanskelig å bestemme seg:P Men det finnes veldig mange korthårshunder som er fine og altså :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bryr meg ikke noe særlig om pelsen, jeg. Orker ikke henge meg opp i det, det viktigste er jo det som er inni. :)

Bare stusset på når jeg tenkte etter at mine favorittraser var alle korthårete, selvsagt så er det som er under huden og oppe i skallen på dem det som er det viktigste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer an på fasongen til hunden. Enkelte hunder kler å være langhåret, mens andre hunder kler å være korthåret. Ingen av delene er finere enn den andre, det kommer an på rasen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig- dersom hunden er i topp pelskondisjon finnes det ikke noe flottere.. Utrolig lekkert med en velpelset gronnis (...) Men samtidig, en korthåret topptrent hund- utrolig flott. Man kan vel kanskje si at jeg er ganske altetende:p

Som vanlig når Aya har vært i en tråd før meg, så er det jo bare å kopiere svaret. :rolleyes:

Jeg synes en veltrent pointer er like fin som en fullpelset groenendael - de er lekre på hver sin måte. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stemmer for de korthårede. Dvs fra type schäfer og malle pels og kortere. (En normalpelset schäfer er jo ikke langhåret...). For meg spiller pelsen en del inn ved valg av rase, da jeg ikke synes det er så festlig med masse pelsstell.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Buhund og den type spisshundpels liker jeg :ahappy: Nok til at den holder hunden god og varm om vinteren, men ikke så mye at det klumper seg snø eller drar med hele skauen inn.

Liker egentlig både korthårede og langhårde hunder - ser fordeler og ulemper med begge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selv om vi da har Boxer, så svarer jeg definitivt langhåret. Er ingenting som er så flott å se på, og mykt å ta på, som en god og fin pels :P

Spesielt Shih tzu da :ahappy:

Men ja, dette med konstant fremvisning av kjønnsorganer er noe. Det er liksom utsikten jeg har på tur... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er altså pjuskehundtilhenger. Sånn er det bare, det er ikke noe jeg har bestemt meg for. Jeg snur meg alltid etter langhårete hunder ute, det har jeg gjort siden jeg var liten. Og aller helst skal det være barter, skjegg og lang lugg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ehhhh

hmmm

jo det er nokk langhåret ja.

eneste korthårete dyret her i hus er den ene katten, men derimot så er han fin i fargen da(får så mye skryt av folk for de synes han er så fin) :P

Skal bli litt artig nå folk får hilst på den nye lille jente da for hun er vakker og langhåret er hun også :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ironisk nok syns jeg kanskje korthåra hunder er finest. Selvom jeg også syns det er tøfft barter og skjegg!

Sånn mellomlang eller krøllete er jeg ikke spesielt glad i.

Jeg klarer egentlig ikke helt å bestemme meg, for jeg liker rufsete hunder og.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

begge deler liker jeg!

men har gått over til kortere hår og å si det at det er egentlig lettere å plukke lferdig oppsamlede lodotter med hendene,enn disse små hårende som ligger strødd.Da er det frem med støvsuger,hver dag i røyteperioden.

Så det er tull at korthår er lettere.den tiden du bruker på å støvsuge med korthår,kunne du heller brukt på å børste en langhår..hehe..

men utseende messig liker jeg begge deler!men det er som flere sier ufint med så fremtredende kjønnsorganer.Det er sikkert...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er en stor tilhenger av lang pels, men legger ikke vekk korthårsraser fra ønskelista tvert.

Jeg synes langhårete hunder er det absolutt flotteste, alt fra Afghaner til Löwchen faller i smak hos meg.

Kanskje får jeg i pose og sekk jeg, da? Siden jeg har en langhåret hund som skal klippes kort på bakparten slik at muskulaturen synes? :ahappy: Hehe. Jeg vet at mange synes løveklippen er grusom, men selv er jeg så vant til den nå at jeg synes den er dritstilig. Kunne ikke vært foruten - ikke minst er det praktisk å ha pelsen sånn.

Så ja, jeg liker langhårete hunder best!

Men jeg tenker litt motsatt at Pippin&Symra, jeg liker best langhårsraser uten bart og skjegg. Jeg synes bart og skjegg er veldig pent på mange raser, men jeg prefererer korthåret snute mest av praktiske årsaker. Det finnes ikke noe eklere enn de gangene det er lenge siden jeg har barbert snuten til Chessea og hun har spist Norwegian Polar som etterfølges av et saftig bartekyss. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Jeg er glad i pels som ikke krever allverdens med stell. Så kort og mellomlengde syns jeg er bra.

Det jeg tror/vet jeg ikke kommer til å ha tålmodighet til å stelle er Briard, Lasa Apso, Tibetansk Terrier o.l. Men jeg syns faktisk at det er meget fint.

Jeg hadde heller ikke orket å ha noen rase som må klippes for å stilles eks. pomeraninen.

Jeg liker AK, Schäfer, Terv, husky pels.

Jeg liker ikke konsistensen på labbe, springer og rottweiler pels :S Så hva slags type pels jeg liker har rett og slett med praktiske årsaker og hva jeg liker å ta på. Egentlig lite med utseende å gjøre.. (mulig jeg er litt rar)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt klart langhåret pels! For å være ærlig så liker jeg ikke korthåret pels særlig i det hele tatt. Jeg vil helst ikke se hundens kjønnsorganer jeg! :P Og så er det jo så godt å kose med en langhåret hund. Tibbe passer meg derfor veldig bra! God og myk pels, men krever ikke for mye stell! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ehhhh

hmmm

jo det er nokk langhåret ja.

eneste korthårete dyret her i hus er den ene katten, men derimot så er han fin i fargen da(får så mye skryt av folk for de synes han er så fin) :P

Skal bli litt artig nå folk får hilst på den nye lille jente da for hun er vakker og langhåret er hun også :ahappy:

Er ikke så glad i langhårete katter :P . Floker seg alltid til osv. Der synes jeg korthårete er fine :P . Har sett en nydelig katt-> den hadde sånn halvlangt hår som ikke floket seg :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...