Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund med på telttur


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Hvis dere har vært på telttur med hunde, hvor har hunden vært om natta? Har den vært i teltet sammen med dere, stått i bur, stått bundet utenfor.....?

Vi skal på et par teltturer i sommer og Mikey skal naturlig nok være med. Det jeg lurer på er om det rett og slett blir for varmt for han inne i teltet? Han har tross alt god og tjukk pels og i telt kan det jo bli grusomt varmt, klamt og ubehagelig.

Skrevet

Bogar og Nirm har alltid sovet i teltet sammen med meg. Alltid løse. Aldri vært noe problem med det. Men noen hunder lærer seg fort hvordan åpne teltdører da... De gangene jeg skal ligge en stund på samme sted har jeg hatt med kompostgrinder og laga en liten "hundehage" de kan ha vært i, så de slipper å være bundet.

Innen varmen har plaga de, har jeg våkna og kommet meg ut av teltet. Det er ikke akkurat behagelig å sove inne der for mennesker heller når varmen står på litt...

Skrevet

Jeg telter ikke mye, men de få gangene jeg har gjort det har Orry sovet i teltet sammen med meg. Varmt blir det etter hvert, men er oftest jeg som våkner som først, så da kommer vi oss ut av varmen begge to.

Skrevet

Alle mine hunder har vært inni teltet, løse.

Dette fordi de er vandt til å være sammen med flokken og jeg tror ingen av dem ville vært rolige om jeg bandt dem ute.

Gamlefar ( Golden ) var alltid løs i teltet og la seg der han følte det var kjøligst.

Toya ( breton ) er en sikkelig varmemaskin og ligger alltid inntil meg, gjerne i soveposen ( selv om det er varmt ute ). På sommeren synes jeg man alltid våkner tidlig når man er på telt tur, så jeg tror at varmen går fint, ikke så mange timer man sover. Varmen er jo verst midt på dagen og ikke på natta.

Skrevet

Sant det ja, at ikke vi mennesker heller pleier å sove lenge i varmt telt. Jeg vil nok foretrekke å ha Mikey inne i teltet, men med det kommer spørsmål nr 2:

Hvordan overtale samboer'n om at Mikey skal være inne i teltet? Tross alt har han myyye imot hund i senga og regner med at det vil være samme holdningen til hund i teltet.

Skrevet

Vi bruker telt når vi er på div. utstillinger, og da er hundene i teltet i lag med oss. Men vi har dei i bur om natta. Nå har vi ganske stort telt med oppholdsrom og der ligger dei.

Guest lijenta
Skrevet

Her sover hundene i teltet og med all lufting åpent. Jeg syns det er kosligere å ha hundene i teltet enn å ha dem i senga hjemme.

Skrevet

i85087151_87812_6.jpg

Spike sover ved siden av meg, og da er det helt ok. Buret hans har han også tilgang til i ytterteltet, men liker best å sove på luftmadrass... Og samboeren min hadde ikke så fryktelig lyst til å ha Spike i teltet før han begynte å pipe/hyle i buret i ytterteltet. Da var det kjempefint å ha hund inne i teltet likevel.. :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Har pleid å ha henne i ytterteltet jeg. Også får hun heller komme inn i innerteltet på morgenen for en liten kosestund. Syns det blir for trangt med stor hund inni innerteltet. Men en ting å være obs på hvis hunden ligger i ytterteltet er at det er veldig lett å krype under duken (selv for store hunder). Så jeg har mange ganger våkna uten hund i teltet i det hele tatt. Da har hun bare syntes det har blitt for varmt og ligger å koser seg på utsida.

Skrevet

Han har sovet i teltet med meg. Ellers har jeg hatt teltet oppe på fjellet der det ikke er så mange andre så jeg har enten bare sluppet han ut om morgenen ellers har jeg hatt en langline utenfor som jeg har satt han til og passet på at jeg vet det er noe skygge i nærheten han kan legge seg i.

Orker heller ikke selv å sove lenger når sola begynner å komme og det blir varmt så står gjerne opp samtidig som bikkja da.

Skrevet

På våren/høsten har mine hunder ligget i ytterteltet ("gangen") der det er plass, og ellers i teltet. På sommeren/når det er veldig varmt har de ligget ute, fast i et tre eller noe annet, begge hundene mine har taket det fint, både alene og sammen med andre. På sommeren har jeg et ganske lite telt, så det er ikke plass til så mye hund i innerteltet.. så fremt jeg ikke er alene (men da har jeg ikke med telt).

På vinteren har de fått ligge i innerteltet sammen med meg/oss. Vinterteltet er ganske stort og der er det god plass til både en og to hunder:)

Skrevet

Chessea ligger mellom oss og soveposene hun. Gjerne oppå oss i teltet. Dersom hun er våt får hun eget ullpledd/teppe å ligge på i fotenden vår. :P Veldig enkelt og greit. Det virker som at hun liker å ligge i telt med oss faktisk. Hun er rolig og avslappet .

Skrevet

Jeg har alltid hundene i teltet. De pleier ikke å våkne men hvis de gjør det er det fordi de hører noe eller lignende. Skikkelig kos med hund på telttur! :P

Skrevet

Hmm.. Skal på telttur i morgen jeg, så dette var veldig relevant!

Skal med venner, så er ganske sikker på at det ikke kommer på tale å ha Phoebe i teltet. Det skal være med en hund til også, så er det veldig krise om de må sove ute? Jeg mener... det er GANSKE varmt for tiden (dere som bor i Oslo området skjønner hva jeg mener).

Skrevet

Definitivt ingen krise om de må sove ute. Det vel ikke kaldere enn 8-10 grader på natta og de hundene dine takler jo definitivt slike temperaturer :P Men du kan jo gjerne oppdage at hundene ikke sover like tungt og trygt som når de er hjemme.

Personlig foretrekker jeg å bare bruke en myggnetting når det er varmt og tørt. Av hensyn til både meg selv og hundene.

Skrevet

Vi skal på en liten tur med overnatting ute i dag fant vi ut. Men så ble ikke teltproblematikken helt aktuell enda for vi skal visst bare ha med en presening som vi spenner opp som "tak". Og da kan jo Mikey sove hvor han vil i forhold til oss... ;)

(Hmmm... Lurer på hvor mange myggstikk jeg kommer til å ha i morra tidlig... :rolleyes: )

Skrevet
(Hmmm... Lurer på hvor mange myggstikk jeg kommer til å ha i morra tidlig... :rolleyes: )

Haha, samme her! :Laugh:

Nesten alle de jeg skal telte med har valgt å sove ute, så jeg gidder ikke være den ene kjipe som sover i teltet. Det kan bli interessant i forhold til myggen ja ;)

Skrevet

Sov ute sist helg, og jeg våknet opp uten myggstikk. Myggen dro et par timer før jeg sovnet, liksom.

Men det var ganske kaldt å våkne - så ta med et lite fleeceteppe som hunden kan ligge på, og husk på ullsokker og varmt tøy til deg selv om du ligger utendørs. ;)

Skrevet
Sov ute sist helg, og jeg våknet opp uten myggstikk. Myggen dro et par timer før jeg sovnet, liksom.

Men det var ganske kaldt å våkne - så ta med et lite fleeceteppe som hunden kan ligge på, og husk på ullsokker og varmt tøy til deg selv om du ligger utendørs. ;)

Hehe.. Varmt tøy skal nok være med, ja.. Orker ikke sitte å fryse på morran! ;) Tar med teppet til Mikey! Han skal jo ha litt "luxus" på tur han å! ;)

Skrevet
Personlig foretrekker jeg å bare bruke en myggnetting når det er varmt og tørt. Av hensyn til både meg selv og hundene.

Det var lurt! Her sover hunden i teltet og er ypperlig hodepute.

Skrevet

*sukk* jeg skulle også på "telttur" med hunder i helgen..(dvs jeg bruker gapahuk som det kalles her i traktene..alstå pressning som blir bindt opp i mellom trær eller så sover jeg under åpen himmel), men da det brått ble spådd 30 varmegrader så dropper jeg det. Det blir rett og slett for varmt for hundene mine, spesiellt Loke sliter skikkelig i varmen nå så en skogstur blir uaktuellt. Jeg som gledet meg sånn! <_< Jeg gidder liksom ikke campe rett ved bilen heller...

Skrevet

Da vi teltet for første gang med Peico lot vi buret være hjemme, han sov i teltet sammen med oss.

Men han fikk ikke sove.

Bjeffet og knurret, tisset på seg, slappet ikke av!

Da vi kom hjem la han seg rett i buret og ble der hele dagen...

Neste gang tar vi med buret, ser om han slapper av da...

Hyttetur med bur var smertefritt!

Skrevet

hehehe kom på mannen min fortalte når han tok med seg whippeten vår på tur i fjort høst... og de skulle sove i telt. Og doffen fant ikke roen noen sted.. til slutt kom og bort, stakk snuten nedi soveposen og ålte seg ned til fotenden hehehe.. der sov han hele natten! Og verken Doffen eller mannen min er av den minste typen hehe.. så det var nok en både trang og varm opplevelse :P

Skrevet

Orry og jeg har sovet ute de siste dagene vi... Er altfor varmt inne ("veggene" i huset vårt er bare store vinduer), så det er mellom 30-40 grader her døgnet rundt. Så da dro jeg med meg feltseng og noe å ligge på til Orry ut, og det har gått supert :P Er jo nesten tropenetter i Oslo om dagen... Men foreløpig ingen myggstikk! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...