Gå til innhold
Hundesonen.no

Siberian Husky


milie
 Share

Recommended Posts

Dette er ikke mine hunder nå, men jeg har eid de, så legger ut bilder fordet, håper det er ok..?

Kovu, en hann jeg hadde før

Kovu-03.JPG

Kovu03.JPG

Kovua.JPG

Kovuhode.JPG

Gaia's Thea, ei tispe jeg hadde før

Thea2.JPG

Thea3.JPG

Togo, en hann jeg hadde før, sønn av Thea&Kovu

Togoa.JPG

Togob.JPG

Togosol.JPG

P6020004.JPG

P6020006.JPG

P6020007.JPG

P6020008.JPG

Drako, kullbror til Togo

Drakohode2.JPG

Drakohode.JPG

Drako&Togo

DrakoTogo.JPG

Husker ikke hva denne heter nå, men iallfall sønn av Kovu

Koovubebisen.JPG

Kovubebis1.JPG

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Timo en 70 cm stor Siberian Husky hannhund(ja han var renraset), ikke min hund men kunne ha vært det hadde eieren tenkt seg om før hunden ble avlivet. hunden ble avlivet forde at hunden ikke trivdes på det nye bostedet :):) også glemte han å spørre om jeg ville ha hunden hos meg før det ble gjort, gud hvor skuffet jeg var då(for hunden elsket jo å være hos meg).

Timo.jpg

han var bare såå nydelig den gutten. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Litt raseinfo!

Siberian Husky er en middel stor renraset polar spisshund. Den stammer fra øst sibir hvor den ble brukt av nomade eskimoer som trekkhund. Den ble siden importert til USA og Canada hvor den ble videre avlet. Fordi det er en vakker hund ble den mye brukt i utstilling i Europa og USA. Den kom til Norge på 1950 tallet, og det er ilfg Norsk Siberian Husky klubb, ca 150 renrasete SH i Norge. Her blir den brukt som sledehund i mellomdistanse løp, som tur hund og er også en fin familie hund. Den er rask, spenstig og utholdende, og den tåler sterk kulde, er robust og sunn. Siberian Husky er vennlig og stille hund, men kan også være livlig og utadvent.

Den egner seg ikke som vakthund, da den vanligvis mangler vaktinstinkt, er lite mistenksom mot fremmede eller agressive mot andre hunder.

Vanlig størrelse for tisper er 16-20 kg, og for hanner 18-27kg. De har tett pels med rett blank over pels og bløt underull. De røyter 2 ganger i året, vår og høst, da mister de underulla for så å bygge opp igjen sommer eller vinter pelsen. SH kan har forskjellige farge kombinasjoner med og uten maske. Noen har wollie pels, men det kvalifserer ikke for utstilling. Og øyenfargen kan være blå, brun eller ett av hvert, det siste er litt morsomt og blir lagt merke til.

For mer info se Norsk Sibrian Husky klubb

Odin

Inka

Odin

Inka og Odin

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 9 months later...
  • 6 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...

Dette blir min første post i dette forumet, ganske enkelt for at jeg å min kone ser etter en Siberian Husky for tiden!

Ser at det er en stund siden noen har skrevet i denne tråden, men jeg våger å ta den opp igjen

Gleder meg veldig til vi skal ut å se på valp i morgen, nå har jeg sammfart internettet i lang tid å lest masse om disse fantastiske skapningene :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg har hatt denne herlige rasen i over 17 år nå. Pr idag har jeg ei svart/hvit tispe på 2 år og en grå/hvit hann på 6 mnd. De er begge fra kennel Hightower's i Tyskland og er to herlige, men veldig ulike hunder. Min hovedaktivitet med dem er turer i skog og mark både sommer og vinter. Og ja, jeg bruker de til trekk så snart de er gamle nok. Bruker de også til kløving. I tillegg går jeg en del på utstillinger med dem, og har begynt å trene litt rally lydighet. Har bare vært to ganger så langt, men aktiviteten er bra for både meg og hundene så de får gjøre litt andre ting også. Lyst til å prøve agillity, men foreløpig har det ikke passet seg slik. Siberians kan brukes til det meste, men de kan være ganske vanskelig å motivere i forhold til en del andre raser. Og både jakt instinkter og gleden ved trekk og løping er ganske så tydelig til sted hos de jeg har nå og de jeg har hatt tidligere. Men kunne aldri tenkt meg noen annen rase. Kanskje i tillegg til, men ikke istedet for ;)

Denali_Freke_24mai11_a.jpg

Dette er mine to i vill lek

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en Siberian Husky på 1 år. Jeg bruker henne til trekk, litt hobbylydighet, litt agility, og tur. Skal brukes til kløv også når hun blir 2. Skal også på utstilling om en mnd å se hvordan det går. Hun er en livlig og morsom jente, med et herlig gemytt!

Snøfrost: De var helt nydelige!

Dette er min:

937900-10-1293141317343.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Litt raseinfo!

<klipp> det er ilfg Norsk Siberian Husky klubb, ca 150 renrasete SH i Norge.

La bare tilfeldigvis merke til denne biten av teksten først nå. Det er nok langt mer enn 150 renrasede Siberians i Norge. Fra 2005 - 2010 var det 1403 nyregistreringer av rasen. Så rundt 2500 registrerte SH er nok et mer korrekt estimat...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 years later...

For et halvt års tid siden var jeg på kurs med jobben, og der var det ei tispe som var helt aldeles nydelig utseendemessig, men hadde også er herlig gemytt. Fikk aldri helt tak på hvem eieren var, så fikk aldri vite hviken rase osv, men tenkte at hun måtte være enten en kortvokst siberian eller siberian blandet med noe annet.

MEN så sitter jeg og kikker litt nå, siberians er jo pittesmå! :P Eller, i forhold til hva jeg trodde da, jeg trodde de var på str. med Malamuter. Jeg tror kanskje at tispa jeg falt sånn for kan være renrased siberian allikevel, hva tror dere som er eksperter på rasen?

Har fått tak i eier nå altså, men hun fikk hunden fra et omplasseringssenter uten papirer, så hun er ikke helt sikker på rasen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo ikke så lett å se ut fra disse bildene, men av det jeg ser kan hun nok være en ren SH. Når det gjelder størrelse. de fleste tror SH er større. Alle mine er innafor rasestandard mht høyde, og den minste tispa veier 16,5 kg. Det er min beste lederhund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

lest og er stort sett enig. Dessverre er det slik at størsteparten av de siberians som avles i dag aldri ser en trekksele. I norden og UK er det fortsatt stor interesse for rasen som brukshund, mens resten av verden (ok. litt svartmaling fra min side, men dog) ser ut til å gå i retning "kun show".

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
×
×
  • Opprett ny...