Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen gjemmer seg når hun skal sove


randi

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en valp, hun er 8 uker. Vi har hatt henne i ca en uke, hun er ikke særlig redd av seg. Plastikk som rasler i vinden , eller søppelbøtter, sykler ,traktorer...ja alt som ramler forbi husveggen her daglig ...bryr hun seg lite om.

Men når hun skal sove på dag tid, vil hun enten ligge der det er mørkt eller under sofaen/skuvsengen i gangen. Har prøvd og legge henne i buret, der ligger hun helt i ro hele natten uten ett pip, men da små sutrer hun hele tiden. Jeg prøvde nettopp og legge henne der igjen, men nei, så slapp jeg henne ut og hun la seg til ro under sengen.

Noen som kan hjelpe oss og forstå hvorfor hun gjør dette ?

Skrevet

Hun liker sin egen hule bedre enn den dere har funnet til henne. Det er min teori. Noen hunder liker å ligge under ting, som i en hule. Og tydeligvis er ikke buret en god nok hule.. :innocent: Er det metallbur, så kan dere dekke det til, sånn at det blir mer huleaktig, kan egentlig gjøre det med plastikkbur også. Kanskje tenke på plasseringen av det, at det ikke står midt i veien, men heller litt halvveis gjemt? I en krok kanskje.. Og så må dere vel venne henne til at buret er et fint sted å sove. Dere kan jo gi henne tyggebein og sånt i det, og trenger ikke å lukke døren. Det jeg gjorde, var at jeg ga valpen noe skikkelig godt når hun gikk inn i buret. Gikk hun ut, tok jeg det fra henne. Poenget var at hun skulle syns det var bra å ligge i buret sitt, og at hvis hun ville ha snasket sitt, måtte hun ligge i buret. Med døren åpen.

Hun elsket å ligge i buret sitt. Faktisk så mye at vi har måttet fjerne det i perioder. Hun er også typen som liker å ligge under senger, og hadde hun kommet seg under sofaen, hadde hun helt sikkert ligget der også.. :rolleyes:

Skrevet

Hunder liker å ligge der de har tak over hodet. Min hund på 4 måneder har lagt seg både under skrivepulten min, senga mi og klesskapet mitt og storkoser seg der, selv om han også kan finne på å legge seg midt på gulvet. Jeg tror nok ikke det er noe du skal bekymre deg for. :innocent:

Skrevet

Tusen takk svar...en blir jo litt bekymret for disse småttisene , skal ikke så mye til før man er redd for at noe er galt, eller at vi gjør noe galt :innocent:

Jeg har lagt ett teppe over buret, men bare over toppen. Det er ett mettalbur ja.

Skrevet

Tequila har vært sånn fra hun var en neve stor, bokstavlig talt :ahappy: Når hun var bebis så fant jeg henne bare ikke en gang, etter mye leting og roping kom hun trøtt som en strømpe ut fra klesskapet mitt...! :rolleyes: Lå et pledd i nederste hylle som var digg å ligge på må vite... :Laugh: Enda, i en alder av 7 år, går hun under sengen når hun vil ha fred og ro til å sove, hun er også lynkjapp under de sofaene hun kommer under. Ikke noe å bekymre seg for, det er bare å tilrettelegge for bebisen din! :innocent:

Skrevet

Da Josie var liten (8 uker +) var det beste stedet i verden å ligge under sofaen, og i en slags åpen skuff under stuebordet... Der var det godt å ligge der! ^_^ Det ligger noen bilder av henne fra den tiden i en annen tråd jeg har skrevet her (Tolleren Josie). Nå legger hun seg gjerne midt på gulvet eller i buret (hulen) når hun vil være i fred... :innocent: Husker selv at jeg var skikkelig hønemor (er nok det enda:P) når Josie var liten ^_^

Mvh,

Miriam og Josie

Skrevet

Du må legge teppe over hele buret, sånn at det eneste som er åpent er inngangen. DA blir det hule.. :innocent:

Skrevet

Alle mine har tepper over burene og elsker å ligge der (bruker det på utstilling også). Å ligge under senga er helt topp, den eldste har ligget der dag som natt i 8 år. Jeg synes det er helt greit. De ligger gjerne bak sofaen eller under et bord når jeg er hjemme, de finner alltid et sted hvor de har "tak" over hodet. Det er sjeldent de ligger midt på gulvet.

Skrevet

Mikey foretrekker også huler. Han liker å krype seg til under stuebordet (som er veldig lavt i forhold til hvor stor plass han tar) og legge seg tilrette der.. :P Dverg Schnauzeren til faren min liker å ligge i klesskapet deres. :rolleyes: Er nok helt naturlig det, ja..

Skrevet

Vi har en reisebag, og et bur stående, han elsker å ligge i begge. men når Sokrates ligger i buret (stålbur) legger han seg som oftest under puten..det gjør han om han er i sofaen også

Skrevet

Rocky har to kurver som han sover i på dagen. Den ene mellom sakosekken og natbordet mitt på rommet og den andre inntil veggen i stua. Han bruker å gå å legge seg der, men når vi er uti stua, bytter han på å ligge oppi kurven og under sofaen og bak tv-bordet. Om natta sover han i buret som vi henter inn fra bilen. Da er det viktig for han å komme seg fortest mulig inn og bli der :P

Skrevet

Det er så stor forskjell på hunder... la henne ligge der hun føler seg komfortabel.

Min Prada på 10 uker sover midt på stuegulvet. På ryggen. *Ler*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...