Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er egentlig faren ved inaktivitet?


Lockheed

Recommended Posts

Kom her om dagen i en diskusjon med en hundeeier som mente at det ikke gjorde noe om hunden ikke gikk mye turer annet enn for å få gjort fra seg osv.

Selv så satte jeg meg imot hans meninger, det har alltid ligget naturlig og ta flere turer daglig med hunden min , uansett vær. Han spurte meg hva som "liksom skulle være farlig med at en hund ligger å slapper av", her manglet jeg endel argumenter annet enn at den kom til å bli en lat feit sabb :icon_confused:

Så jeg lurer, hva er egentlig de negative sidene om hunden går lite turer? Jeg har ingen planer om å droppe turer selv, men det kunne vært intressant å vite litt mer om jeg skulle møte på samme fyren engang til, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi går turer bare 2-4 ganger i uken, og det gjør jeg vel ene og alene for å bygge opp hundenes muskler, kondisjon og balanseevne + + Bikkjene mine får vel nok allikevel, med tanke på trening - kanskje dette også var tilfellet med denne hundeeieren?

Så lenge hunden(e) er fornøyd og ikke har problemer i forhold til inaktivitet, så spiller det jo ingen trille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At en hund blir trent er etter min mening et argument for å gå lange turer ikke i mot.

Det er noe med at hunden skal få bevege seg naturlig for å bygge muskler og styrke skjelletet. Vet det er mange som ikke går tur med hundene fordi de trener de i aktiviteter som krever mye fysisk aktivitet og det er jeg veldig uenig i. Jeg går mange lange turer med mine hunder FORDI de blir trent i en hundesport som krever at de bruker hele kroppen. De bruker seg på en annen måte når de trener, selv mine som trener rundering og derfor får løpe i skogen. De skal ikke trimmes når de er i arbeid, de skal ha grunnlaget allerede før de arbeider. Loke har ryggproblemer og har derfor vært sykemeldt fra runderingstreningen siden i fjor sommer. Han har fint kunnet lekt med andre hunder i flere timer, men en økt med runderingstrening var gjerne nok til å få han til å halte i flere uker etterpå. Dette er da kanskje 4 slag ut i mykt terreng. Se for deg hvilken belastning en agilityhund får! Nei, slik jeg ser det finnes det ingen argumenter i mot å gå skikkelige turer, annet en rein latskap, men mange for :D Spesiellt for oss som vil ha hunder som varer lengre enn karrieren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig. Som tidligere eier av HD-invalid har jeg lært MYE om viktigheten av å trene opp muskler i naturlig setting, i skog og mark. Man forebygger skader, noe som gjør hundholdet rimeligere, og forbedrer både din og hundens helse. Å kjøre hunden hardt i ALLE grener uten fysisk grunntrening er ikke veldig smart. Å gå i skogen eller fjellet forbedrer også hundens koordinasjon.

EDIT: Lange turer i skog og mark gjør underverker for både min og hundens psykiske helse og, kjenner jeg. Kjempedeilig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helse og trivsel er to gode argumenter. :D

Veldig enig! En hund på tur er en lykkelig hund!

Passivitet gjør dessuten at muskler og beinmasse degenererer. Jeg har sett noen skremmende tall på dette når det gjelder mennesker. Utrivelig å tenke på at muskler og beinmasse rett og slett går til grunne der man ligger på sofaen (enten det gjelder to eller firbeinte).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er vitsen med hund dersom du ikke skal ta den med i skog og mark og kaste pinner og ball,å leke deg i gresset og være helt tulling...?Bli kjent med hunden og la hunden få utfolde seg.

Hva er vitsen om du ikke kan ta deg en skikkelig skog og fjelltur,ta med deg kamera og få tatt flotte bilder av den fine hunden?

Hvorfor skal hunden ligge å råtne på en sofa,og bli apatisk feit og kjedelig...?

Jeg trodde hele gleden med hund var å ha en turvenn og lekekompis,som du kan bruke til ulike ting og leke med..Selfølgelig er det også selskap i sofaen..og på en sløv dag hvor formen er lik en haug snåttepapir og melk og honning.

Men det er passe egoistisk og ha hund om du ikke lar den boltre seg i den frie natur ...

Er du så lat som menneske,så kommer du til å få helseproblemer eller et eller annet.I værste fall depresjoner.

En hund kan bli deprimert av et sånt kjedelig liv vil jeg tro..

Ut å bæsje og så rett inn igjen...det var det liksom..Huff..

...noen mennesker burdte bare hatt en bamse i sofaen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel ikke så fryktelig vanskelig å komme på gode argumenter for at en hund skal ut på tur? Det kommer jo selvfølgelig an på hva hunden gjør ellers, men hvis vi tar utgangspunkt i at den ikke gjør noe annet heller, er det jo rett og slett dyreplageri.

En hund som bare ligger og "later seg", vil få betraktelig redusert helse. Bare tenk på hvor dårlig det etterhvert vil stå til med hjerte og blodomløp. Og hvordan skal leddene holde hvis de ikke får noe muskulatur som støtter dem opp?

På mennesker har det vist seg at inaktivitet skaper depresjoner og at fysisk aktivitet har positiv effekt på mental helse. En hund som aldri gjør noen ting, må jo også bli ganske apatisk og/eller frustrert etterhvert? At en hund er i ro er på ingen måte et tegn på at den er fornøyd. Den har kanskje heller gitt opp? Kanskje er den i så dårlig form at den rett og slett ikke orker å gjøre noe?

Både hunder og mennesker er skapt for å bevege seg. Gjør vi ikke det, blir vi syke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hundekropp fungerer vel ikke optimalt hvis den ikke har noen muskler på kroppen til å hjelpe til å gjøre bevegelser og støtte opp? O.o

Jeg ser jo bare min lille sofahund som nå er på tur til å bli voksen at selv hun blir bra rastlaus hvis hun ikke får en ordentlig tur på et par dager. En ordentlig tur for oss er når hun får løpe løs (i langline) og være ute over 30min. og bevege seg fritt og mye i variert terreng, kose seg og bruke nesa. Hunder får mye tillitt til deg når dere går turer sammen, og det styrker båndet dere imellom. Og hunden blir glad av tur! Iallefall min hund er en lykkeligere hund når hun får brukt kroppen og nesa si i naturen og bare være et dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...