Gå til innhold
Hundesonen.no

Vet ikke hvilket kurs jeg skal velge


Djervekvinnen

Recommended Posts

Jeg vet ikke hvilket kurs jeg skal velge.. Det er en nybegynner kurs i agillity og et nybegynnerkurs i spor.. De er begge med 2 ukers mellomrom så jeg kan også ta begge. Men det blir litt dyrt egentlig, så tror kanskje jeg må velge ett...

Har lyst å fått lært agillity og tror Hera hadde syns det har vært skøy. Har jo prøvd litt på egenhånd, og det hadde vært arti å fått orntlig instruksjon i hvordan det skal gjøres på de forskjellige hindrene..

Spor har jeg også lyst å lære meg, for det liker jo hunden min også veldig godt. Da får hunden brukt hodet og jeg får lært å bruke det til bruk på egenhånd i ettertid.. Så det er jo en fordel..

Agillity blir jeg sikkert ikke å gjøre såå ofte, og det er jo iforhold til spor, en mer stressende og aktiv sport. Men alikevel høres det veldig morsomt ut!

Uff dette ble et dilemma.. hva ville dere ha satset på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville satset på sporkurset, men det er fordi spor er noe jeg har lyst til å konkurrere i. Men egentlig så hadde jeg satset på begge selv om det blir å koste litt.

(og er det ikke godt å endelig ha problemet med for mye kurs å velge i? :ahappy: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja.. jeg ville valgt begge deler, men jeg skjønner veldig godt at økonomien kan sette en stopper for det..

Spor er jo noe du kan fortsette med på egenhånd, mens agility er noe som krever hinder og bane. Har ud det tilgjengelig gjennom en hundeklubb, er det kanskje mer aktuelt? Hvis du må reise veldig langt for å få trent ag, ville jeg heller satset på spor. Ag'en kan fort skli ut hvis du ikke er i et miljø, og hvis du har langt å reise, det blir liksom så "tiltak". Spor er enkelt og greit, og jeg tror de aller aller fleste hunder liker det kjempegodt. Kan også kombineres med en tur i skogen til vanlig, og så er det sinnsykt morsomt å se "nesa" jobbe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spor! Uten tvil. Det er også noe du kan holde på med uavhengig av andre. AG så må du ha hindre og alt det, mens spor så kan du trene bare du har et sted å legge det... Og så kan du ta AG kurset senere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Jeg har meldt meg på agillitykurset! :ahappy: Jeg har enda ikke bestemt meg om jeg skal melde meg på sporkurset.

Hehe! Du går imot strømmen, skjønner jeg! :D Her blakker vi oss på kurs for tiden, i løpet av denne måneden skal jeg ha vært på fire kurs..! :shocked: Så jeg syns du skal melde deg på sporkurset også, så jeg ikke er den eneste her med tom pengepung.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da er vi flere.!

Handlerkurs, Valpekurs, Jaktkurs å Spor...

Sa nettopp nei til å jobbe en 12timers vakt for jeg skal på valpekurs...

Så ikke rart kontoen krymper fort... Prioriteriner vøtt... :lærer:

Hehe.. jammen godt å høre at jeg ikke er alene! :ahappy: Blir jo helt stresset av å se pengene renne ut av kontoen, mye kursavgifter, masse bensin og bompenger til kjøring til kurs, overnatting, mat osv osv. Skulle aller helst ha vunnet i lotto for å holde på som jeg gjør for tiden.. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers har meløy hundeklubb sporkurs også, også holder bodø lokallag (Norske redningshunder elns) et annet større og "bredere" sporkurs vet jeg. Skulle så ønske man hadde liiiitt mer penger og en hund som kunne vært med på alt uten å ramle om! Blir litt for mye på èn gang tror jeg. Men har så lyst til å få med meg et sporkurs så jeg er klokere på det området når det nye familiemedlemmet kanskje kommer til sommeren :icon_confused:

Yay, vi har også fått plass! Så gøy! Emma og Hera blir best i klassen skal du se. ;-)

Vi kunne jo prøvd å trent litt spor sammen etterhvert sånn på gøy. Bare for aktiviseringen sin skyld å få hundene til å like det? Etterhvert kan man jo legge hverandre sine spor, da må man stole blindt på hunden. Men det er lenge til i vårt tilfelle! Blodspor virker også kjempe gøy for hund og eier, det vil vi også prøve oss på. Skulle bare hatt noe blod.

La et spontanspor idag på tur, gjorde det litt for enkelt da - bandt henne litt for teit og hun så hvor jeg gikk. Men var supergira på å følge sporet mitt til det slutta, og spiste iallefall èn av kjøttdeigbitene som lå i slutten... La en leke der og men den var ikke interessant. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det blir gøy! Tror også at voffsene våre kommer til å bli de flinkeste! hihi! Ja nå står jo våren for tur, så da er det lettere å være ute mer for din hund, så da kan vi treffes. Vi treffes jo uansett på kurset! :icon_confused:

Det ble begge deler. hehe. Så til helga er det agillity og om to uker er det spor. :whistle: Må si at dette året har bare vært fenomenalt når det kommer til hund. Har aldri gjort så mye som nå, og det er skikkelig bra!

*Dobbelpost, mod Crizpo*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville for det første valgt spor foran agility :D Nå som du har meldt på agility, ville jeg meldt på spor også ;) Jeg har lært på flere kurs at hvis man har en usikker, nervøs eller forsiktig hund er de ofte flinkere å gå spor enn de "vanlige" hundene.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...