Gå til innhold
Hundesonen.no

Vet ikke hvilket kurs jeg skal velge


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet ikke hvilket kurs jeg skal velge.. Det er en nybegynner kurs i agillity og et nybegynnerkurs i spor.. De er begge med 2 ukers mellomrom så jeg kan også ta begge. Men det blir litt dyrt egentlig, så tror kanskje jeg må velge ett...

Har lyst å fått lært agillity og tror Hera hadde syns det har vært skøy. Har jo prøvd litt på egenhånd, og det hadde vært arti å fått orntlig instruksjon i hvordan det skal gjøres på de forskjellige hindrene..

Spor har jeg også lyst å lære meg, for det liker jo hunden min også veldig godt. Da får hunden brukt hodet og jeg får lært å bruke det til bruk på egenhånd i ettertid.. Så det er jo en fordel..

Agillity blir jeg sikkert ikke å gjøre såå ofte, og det er jo iforhold til spor, en mer stressende og aktiv sport. Men alikevel høres det veldig morsomt ut!

Uff dette ble et dilemma.. hva ville dere ha satset på?

Skrevet

Jeg ville satset på sporkurset, men det er fordi spor er noe jeg har lyst til å konkurrere i. Men egentlig så hadde jeg satset på begge selv om det blir å koste litt.

(og er det ikke godt å endelig ha problemet med for mye kurs å velge i? :ahappy: )

Skrevet

Det høres ut som du har flest argumenter for spor. Du kan jo sjekke litt rundt mulighetene for videre kurs innen begge grenene da, slik at du kan fortsette med det kurset du tar nå, senere en gang?

Skrevet

Tja.. jeg ville valgt begge deler, men jeg skjønner veldig godt at økonomien kan sette en stopper for det..

Spor er jo noe du kan fortsette med på egenhånd, mens agility er noe som krever hinder og bane. Har ud det tilgjengelig gjennom en hundeklubb, er det kanskje mer aktuelt? Hvis du må reise veldig langt for å få trent ag, ville jeg heller satset på spor. Ag'en kan fort skli ut hvis du ikke er i et miljø, og hvis du har langt å reise, det blir liksom så "tiltak". Spor er enkelt og greit, og jeg tror de aller aller fleste hunder liker det kjempegodt. Kan også kombineres med en tur i skogen til vanlig, og så er det sinnsykt morsomt å se "nesa" jobbe.

Skrevet

Spor! Uten tvil. Det er også noe du kan holde på med uavhengig av andre. AG så må du ha hindre og alt det, mens spor så kan du trene bare du har et sted å legge det... Og så kan du ta AG kurset senere.

Skrevet

Ja jeg føler egentlig at spor er det beste.. Får se om jeg får råd til å ta begge. Er jo ikke ofte det er nygeynner kurs her i strøket så. Men isåfall tror jeg at spor er det beste..

Takk for tilbakemeldinger! :ahappy:

Skrevet

Har samme meninger som de fleste her.

Tar du agility må du ha tilgang på utstyr og bane for å fortsette utenfor kurset, men når du først har gått spor så kan du fortsette på egenhånd!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Vi skal være med på agilitykurset, har fått plass og greier, og har faktisk sendt de mail tidligere idag ang. det sporkurset, og lurte på om en blandingshund på 3kg er velkommen der. :-P Håper vi er det. Blir litt dyrt da, ja..

Skrevet

Har du mulighet så bli med på begge..!

Det er jo ikke akkurat så alt for ofte kurs i Bodø, så få med deg det som er når det først er noe... :ahappy:

Skrevet

Etter å ha vært med på sporkurs i helgen ville jeg sagt spor, hvert fall om du har en småstressa, nervøs bikkje. Agility krever en del utstyr og gjerne en aktiv klubb for å kunne fortsette treningen.

Skrevet
Jeg har meldt meg på agillitykurset! :ahappy: Jeg har enda ikke bestemt meg om jeg skal melde meg på sporkurset.

Hehe! Du går imot strømmen, skjønner jeg! :D Her blakker vi oss på kurs for tiden, i løpet av denne måneden skal jeg ha vært på fire kurs..! :shocked: Så jeg syns du skal melde deg på sporkurset også, så jeg ikke er den eneste her med tom pengepung.. :P

Skrevet

Da er vi flere.!

Handlerkurs, Valpekurs, Jaktkurs å Spor...

Sa nettopp nei til å jobbe en 12timers vakt for jeg skal på valpekurs...

Så ikke rart kontoen krymper fort... Prioriteriner vøtt... :lærer:

Skrevet
Da er vi flere.!

Handlerkurs, Valpekurs, Jaktkurs å Spor...

Sa nettopp nei til å jobbe en 12timers vakt for jeg skal på valpekurs...

Så ikke rart kontoen krymper fort... Prioriteriner vøtt... :lærer:

Hehe.. jammen godt å høre at jeg ikke er alene! :ahappy: Blir jo helt stresset av å se pengene renne ut av kontoen, mye kursavgifter, masse bensin og bompenger til kjøring til kurs, overnatting, mat osv osv. Skulle aller helst ha vunnet i lotto for å holde på som jeg gjør for tiden.. <_<

Skrevet

Ellers har meløy hundeklubb sporkurs også, også holder bodø lokallag (Norske redningshunder elns) et annet større og "bredere" sporkurs vet jeg. Skulle så ønske man hadde liiiitt mer penger og en hund som kunne vært med på alt uten å ramle om! Blir litt for mye på èn gang tror jeg. Men har så lyst til å få med meg et sporkurs så jeg er klokere på det området når det nye familiemedlemmet kanskje kommer til sommeren :icon_confused:

Yay, vi har også fått plass! Så gøy! Emma og Hera blir best i klassen skal du se. ;-)

Vi kunne jo prøvd å trent litt spor sammen etterhvert sånn på gøy. Bare for aktiviseringen sin skyld å få hundene til å like det? Etterhvert kan man jo legge hverandre sine spor, da må man stole blindt på hunden. Men det er lenge til i vårt tilfelle! Blodspor virker også kjempe gøy for hund og eier, det vil vi også prøve oss på. Skulle bare hatt noe blod.

La et spontanspor idag på tur, gjorde det litt for enkelt da - bandt henne litt for teit og hun så hvor jeg gikk. Men var supergira på å følge sporet mitt til det slutta, og spiste iallefall èn av kjøttdeigbitene som lå i slutten... La en leke der og men den var ikke interessant. :whistle:

Skrevet

Ja det blir gøy! Tror også at voffsene våre kommer til å bli de flinkeste! hihi! Ja nå står jo våren for tur, så da er det lettere å være ute mer for din hund, så da kan vi treffes. Vi treffes jo uansett på kurset! :icon_confused:

Det ble begge deler. hehe. Så til helga er det agillity og om to uker er det spor. :whistle: Må si at dette året har bare vært fenomenalt når det kommer til hund. Har aldri gjort så mye som nå, og det er skikkelig bra!

*Dobbelpost, mod Crizpo*

Skrevet

Jeg ville for det første valgt spor foran agility :D Nå som du har meldt på agility, ville jeg meldt på spor også ;) Jeg har lært på flere kurs at hvis man har en usikker, nervøs eller forsiktig hund er de ofte flinkere å gå spor enn de "vanlige" hundene.

Lykke til!

Skrevet

Nå har du jo allerede meldt deg på agility, så da er det jo ingen vits at jeg sier at du skal velge ditt eller datt :) Men har du mulighet, meld deg på begge!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...