Gå til innhold
Hundesonen.no

Basenjiens utspekulertre tå- og pote angrep


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Småkrapyler!

Echo fikk en ny seng i dag, og som unger flest var han over seg av begestring... For esken den kom i :rolleyes:

Han og Centa har holdt på med den i hele dag. Inn og ut, jage hverandre, gjemme seg der, og angripe enhver intedanende stakker (på 2 såvel som på 4) som var så tåpelig å bevege seg forbi løvens hule.

Man lærer av erfaring. Etter at tærene mine (og alle besøkendes, pluss et par poter) er blitt brutalt angrepet og tildasket opptil flere ganger i dag heiv jeg til slutt esken ut i gangen. Så kunne de ligge der og leke løve. Men det var sytten ikke akseptert. Byttedyrene kom for sjelden forbi, mente de, og dro esken tilbake foran TV'n...

EchohidingInABox024.jpg

EchoInABox020.jpg

EchoInABox010.jpg

EchoInABox015.jpg

Skrevet
Ønsker meg en basenji... ser ut som en herlig rase :)

Herlige, humoristiske og fulle av personlighet & sjarme er de :ahappy: . Men samtidig er de serdeles egenrådige, egoistiske og sære små krapyler.

Skrevet
Men samtidig er de serdeles egenrådige, egoistiske og sære små krapyler.

En hund skal ha stor personlighet. Ikke bare være kjedelig og helt uten meninger liksom. Selv har hunden min noen svært sære egenskaper og kan være ganske så egoistisk og egen noen ganger! :ahappy:

Men det er jo en del av sjarmen? ikke sant :)

Skrevet

:ahappy: Minner meg nesten om den gode gamle svarthvite filmen som skremte livet av meg da jeg var liten, "Monstret fra den svarte lagunen" - bare denne gangen er det altså "Det svarte monstret fra pappesken"..

Så krapylene hadde altså vett nok til å taue esken til et mer folksomt habitat? Smarte er de.. Minner meg om Amy som hadde et flybur å sove i som liten (helt uten dør, fikk det av naboen for det kunne ikke brukes mer) for vi mente det var varmt og godt for henne. Det var ikke hun enig i - så hun hentet teppene fra flyburet og taua dem opp i sofaen (og hun var bare liten valp, var jo litt av en jobb) - og etter 2-3 ganger skjønte man jo at det var der hun mente hun hadde plassen sin.. (en sannhet med modifkasjoner da). Flyburet ble stående en stund til. Men husker jeg kom hjem en gang og så var det noe rart med entreen - det var noe annerledes - tok litt tid før jeg skjønte at det var jo ingen sko der - det virket så ryddig for alle skoene som ellers fløt rundt var jo ikke der. Oppdaget at lille basenji hadde fylt opp flyburet med alle skoene, og så var det litt mer ledig plass så da hadde hun tatt CD-er og stappet dem inn- buret var helt fullt det! Sannelig hadde hun hatt det travelt!

Ja, basenjier har en karisma og en sjarm som gjør at de overlever - for udelt sympatiske etter våre standarder er de ikke!

Skrevet

Det har jo vært endel sånne morsomme videoklipp av unger som på julaften blir mere glade for innpakningspapiret eller kartongen lekene kom i - enn selve leken. Utrolig morsomme, faktisk.

Men litt "utakknemmelige" av dem, da. Er sikker på at de synes kartongen funker helt strålende som seng også - så du kunne nok ha bespart deg selve innholdet av kartongen.

Morsom bildeserie!

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...