Gå til innhold
Hundesonen.no

JIppi! Nå har jeg endelig egen hund:)


Shilamon

Recommended Posts

Skrevet

Da, endelig etter 21 år med hund har jeg fått min helt egne lille krabat. Jeg, Rex og pappa var i Folldal i dag og signerte papirer (gud for en papirmølle når en voksen hund skal bytte eier!) og nå er han min, min min:)

blir spennende å se hva de neste 10-12 årene bringer oss :icon_redface:

Skrevet

pappa og jeg var til fjells idag, så vi får se hva det kommer ut av de bildene;)

Med papirmølle mener jeg kontrakter og alle de eierskifte papirene som skal underskrives og sendes inn:P

Skrevet

takk fo ralle gratulasjoner:)

har et bilde på dataen, men får ikke lastet det opp... hmm... noen ideer på hvordan man kan gi bilde lavere filstørrelse, men samme bilde str i photoshop?

Skrevet
pappa og jeg var til fjells idag, så vi får se hva det kommer ut av de bildene;)

Med papirmølle mener jeg kontrakter og alle de eierskifte papirene som skal underskrives og sendes inn:P

Ok.... sikkert litt treg eg i dag, men forstår ikkje helt...? Eg veit om berre to papirer som må underskrives, og det er kontrakten og eierskifte papir... :icon_redface:

Skrevet

Gratulerer med hund.

For å få filstørrelsen lavere uten å forminske bildet kan du trykke File > Save for Web. Da lagres bildet i et format som ikke tar så stor plass.

Skrevet

takker, men det ser ikke ut til å være et valg... hmm... plundre plundre... æsj maskiner:P

og til papirene: sikkert en overdrivelse fra meg :icon_redface: 2 kontrakter (på 2 sider + info) og 2 eierskifteskjemaer... nok for meg... så fikk jeg også med en del andre papirer... he he

Skrevet

På oppfordring kan jeg nå si litt:)

Min nye bofesevofs lyder navnet Rex, men det fulle og hele er Feginsbrekkas Rex Far er Svart- krutts Zico og mot Feginsbrekkas Ylva (tror jeg).

Han har akkurat rundet 2 år og er en særdeles rolig og bedagelig herremann til Gordon setter å være. Sitter rolig og venter på det meste, hører etter, lydig og grei. Kan grunn dressuren og jobber selvstendig i fjellet med god kontakt, helt til rypa blir funnet.... Han tar stand, men har for det meste jaktet på egenhånd så når rypa kommer "glemmes" jeg som hundefører. Fikk han etter litt tid til å sitte siste gangen vi slapp han nå, så får vel trene mer på det før jakta...

skal til femund første helgen i juni.. skal du?

Skrevet
skal til femund første helgen i juni.. skal du?

Skal dessverre ikke på Femund, men cupen kommer vi på ;)

Høres veldig bra ut. Sitt'n får du til ved trening, trening og atter trening.

Så gøy !

Han høres veldig bra ut. Koselig at det gikk i boks.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...