Gå til innhold
Hundesonen.no

VGS


HHC

Recommended Posts

Ja, nå kommer Kathrine å legger ut sine problemer på nett :P

Det nærmer seg 1.mars og det betyr at jeg må søke på vgs, jeg er veeeeldig usikker, eller uhm, javel; JEG HAR IKKE PEILING på hva jeg skal! :/

Tenkte å si litt om meg å høre hvilke linjer dere ut i fra det jeg sier kan syntes at jeg passer til, ikke bry dere om det virker helt borti natta, kanskje jeg plukker opp noen tips, og kan få en god latter.

Fint om dere skriver evnt yrke og linje ;)

Så litt om meg

* Jeg er en nokså kreativ person (ikke på tegne måten, men i hodet)

* Kan godt tenke/være litt anderledes

* Kunne tenkt meg å jobbe med dyr

* Utålmodig :rolleyes:

* Ikke veldig kunstnerisk (ikke veldig flink i tegning etc)

Siden karakterer har en del og si i dag, så må vel noe nevnes i forhold til fag også.

Jeg har mine sterkeste fag i musikk og samfunnsfag (Nei, jeg skal ikke bli musiker :P )

Karakter gjennomsnittet mitt ligger rundt 4,9 - 5,4 et sted.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tegning er egentlig bare trening, ikke talent, så du må ikke kunne tegne for å gå der. Men hva med naturbruk eller snekker? morsomme linjer, på snekker kan man jo lage ting, og jobbe med hendene, noe som utålmodige folk gjerne liker :icon_fun:

Edit: det med allmenn for å komme inn på høyere skoler er egentlig litt oppskrytt (etter min mening da), så lenge man tar studiekompetanse kommer man inn på det meste, og er det noe spesielt så er det ikke verre enn å ta noen fag som privatist.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Medier og Kommunikasjon? :P

Helt enig ;) Media er lett også. Lite lekser har vi (= masse tid til hundene) :P Du vil nok helt sikkert trives på allmenn siden du har så gode karakterer, men hvis du vil ha studie kompetanse uten å gå allmenn vil jeg anbefale seg media på det sterkeste :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil faktisk si noe utradisjonelt jeg: Naturbruk. Det er kreativt på en "annen" måte, nesten ingen skoledager er like, mange muligheter for å ha med hundene ut på utflukter o.l. På tre år kan du få både generell studiekompetanse, og en tittel som naturforvalter i lomma. Dessuten har du litt mer naturfag/kjemi det siste året, noe som kan gi greie poeng å ha med seg videre. De fleste tenker naturbruk som "ut i fjøset", og det ER jo det, men det handler også om å være i skog og mark, drive med dyr (alt fra sauer til hester til kaniner og høner). Dessuten blir de fleste klassene veldig sammensveisede. Naturbruk er rødruss, by the way, mange som tror de er grønne, men det er feil.

EDIT: jeg har gått tegning, form, farge som jeg syntes var dødskjedelig, og IKT- som er fryktelig vanskelig, litt kjedelig, men ganske morsomt og. Dessuten allmenn påbygg. Av disse tre årene var allmenn desidert lettest å få gode karakterer i;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du sier at du kunne tenke deg å jobbe med dyr. Du må tenke nøye gjennom om du vil ha dyr som hobby eller som yrke, en hobbyinteresse er slett ikke alltid et godt utgangspunkt når man skal velge yrke. Hvis du går allmennfag, kan du jo gå videre på høyskole og bli veterinær, men hvis du tenker på det, bør du først sette deg inn i hva en veterinær faktisk gjør. Andre yrker der man jobber med dyr er innen husdyrhold, landbruksavløser f.eks, på dyrebutikker og på dyreklinikker. Jeg tipper at det er mange om beinet når slike jobber lyses ut, det er så mange som er interessert i dyr...

Selv synes jeg det er alldeles ypperlig å være lærer, mye fritid til å dyrke mine interesser som er hund, hage og båtliv ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg visste ikke hva jeg ville bli da jeg søkte vgs, nettopp derfor søkte jeg allmenne fag, og går mitt siste år nå. Der får man generell studiekompetanse, og det "verste" som kan skje er at du finner ut hva du vil søke videre etterpå og må gjerne gå grunnkurs f.eks i helse og sosial o.l

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for masse flotte svar!

Allmenne fag er vel ikke dumt om du ønsker høyere utdanning! :P

Kan nok fort ende der ja :P

Du sier at du kunne tenke deg å jobbe med dyr. Du må tenke nøye gjennom om du vil ha dyr som hobby eller som yrke, en hobbyinteresse er slett ikke alltid et godt utgangspunkt når man skal velge yrke. Hvis du går allmennfag, kan du jo gå videre på høyskole og bli veterinær, men hvis du tenker på det, bør du først sette deg inn i hva en veterinær faktisk gjør. Andre yrker der man jobber med dyr er innen husdyrhold, landbruksavløser f.eks, på dyrebutikker og på dyreklinikker. Jeg tipper at det er mange om beinet når slike jobber lyses ut, det er så mange som er interessert i dyr...

Selv synes jeg det er alldeles ypperlig å være lærer, mye fritid til å dyrke mine interesser som er hund, hage og båtliv :P

Jeg skal ikke bli veterinr, det fant jeg ut når jeg hadde utplassering på en klinikk :P

jeg visste ikke hva jeg ville bli da jeg søkte vgs, nettopp derfor søkte jeg allmenne fag, og går mitt siste år nå. Der får man generell studiekompetanse, og det "verste" som kan skje er at du finner ut hva du vil søke videre etterpå og må gjerne gå grunnkurs f.eks i helse og sosial o.l

Jeg har litt lyst til å gå på elektro, men neppe noe annet yrkesfag. Så dermed passer almenn bra

Går man allmenn holder man mange muligeheter oppe ;) Spørs jo også litt hvilke fag man velger også da. Hva med jordbruksskole f.eks.? Der er det litt forskjellige områder du kan slå deg inn på.

Har tenkt litt på å gå på Søve (landbruks skolen i telemark) Noen som kan fortelle litt mer om hva de gjør på slike skoler? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Allmenn er faktisk ikke så aller verst. Vi har ikke mer å holde på med nå enn det vi hadde i tiende, egentlig. Vi bare får gjort ting på en mye bedre måte. Og til neste år og i tredje er velger du halvparten av uketimene selv, og det er masse spennende fag å velge mellom (sosiologi/sosialantropologi, sosialkunnskap, politikk og menneskerettigheter, latin, internasjonal engelsk, teknologi og forskningslære, fysikk, biologi, markedsføring, geologi, antikkens språk og kultur, samfunnsgeografi osv osv).

At du kan velge skole selv gir det mulighet til å velge en skole du passer godt innpå. For det er faktisk ganske stor forskjell på skoler (i alle fall her i Trondheim), når det gjelder nivå på lærere/elever, hvilke "typer" mennesker som går der osv. Jeg har funnet en skole jeg trives utrolig godt på - en "venstreorientert og intellektuell" skole. ;)

Nå er jeg ikke helt sikker på hvordan det blir med kunnskapsløftet, men det har i alle fall hittil vært slik at om du går f.eks. media og får studiekompetanse, så er ikke den like god som en allmenn studiekompetanse (selv om man har valgt helt andre fag enn realfagene). Dette er det selvfølgelig enkelt å rette på, det går fint an å gå opp til privatist i et fag eller to om man trenger det.

Du har et godt snitt som du kan komme inn så og si overalt med, gode valgmuligheter med andre ord. Jeg tror du kunne passet til å gå både media og allmenn. Skolene rundt omkring deg skal vel ha åpne dager, om de ikke har hatt det? Jeg anbefaler deg å dra rundt på dem og høre hva de gjør i løpet av en skoledag, hvordan lærerne er, hva slags miljø det er på skolen osv. Enda bedre - om du har muligheten til det - er å besøke skolen på en helt vanlig skoledag for å se hvordan det er på ordentlig.

Jeg syns du må velge utifra hvor du tror du kommer til å trives best. Jeg hadde egentlig tenkt til å gå naturbruk, men ombestemte meg etter å ha vært på åpen dag på skolen jeg går på nå. Jeg trivdes rett og slett mye bedre der, og fikk et bedre inntrykk av lærere, og av at allmenn er faktisk ikke så vanskelig som man skulle tro. Hva man har gått på vgs spiller faktisk ikke så stor rolle. Gjør det du tror du vil trives best med!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

(Sorry, men må bare spørre.) Hva er det man gjør på medier og kommunikasjon?

Valget mitt er delt mellom det og allmenn, og jeg aner virkelig ikke hva jeg skal gjøre ;)

Foto, Journalistikk, Web, Design, Typografi, Film, osv :P Sikkert noe jeg har glemt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

(Sorry, men må bare spørre.) Hva er det man gjør på medier og kommunikasjon?

Valget mitt er delt mellom det og allmenn, og jeg aner virkelig ikke hva jeg skal gjøre ;)

Når du går på media er du innom det meste som omhandler medier og kommunikasjon. Webdesign (HTML), intervju, radio, lydopptak, filming, grafisk design, animasjonsfilmer, reklame, fotografering osv. Det er en del teori om komposisjon, teknikker og sånne ting.

Hvordan selve undervisninga blir lagt opp varierer fra skole til skole. Noen skoler kjører prosjekt hvor hvert prosjekt varer to-tre uker, mens andre skoler har f.eks. fem store prosjekter i løpet av et skoleår. På en skole her i Trondheim lager de en halvtimes spillefilm (som vises på kino) i tredjeklassen. Dette er et stort og langvarig prosjekt, med mange roller, hvor man virkelig får oppleve å lage film.

På media er de borti veldig mye forskjellig, og man får brukt sine evner til å være kreativ - men man får god hjelp fra datamaskiner til å utføre det. Det er ideer som er viktig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Det viktigste er å velge noe du får studiekompetanse på. Det trenger du for å komme inn på høyere utdanning. Hvis du ikke får studiekompetanse på linja du velger og fortsatt vil ta høyere utdanning må du gå påbygning eller ta fag som privatisk først.

Men når det er sakt vil jeg slå et aldrig så lite slag for allmenfag. Allmenfag er ikke så ille som mange vil ha det til. Første året er ganske fastspikra, men andre og tredje året kan du velge de fagene du er interessert i. Ja, allmen er til tider ganske kjedelig, men det er også mange interessante fag å velge mellom. Også få du veldig "allmene" kunnskaper som ikke er å forakte senere. Det er også enkelte høyere utdanninger som krever spesielle fag fra videregående som kjemi, biologi eller matte på et visst nivå. Dette kan du velge på allmen hvis du vil, men vil måtte ta som privatist senere hvis du går mange av yrkesfagene selv om du får stuiekompetanse. Men det er heller ikke noe problem å ta opp fag ettepå. Ikke på noen måte. Koster litt tid og penger, værre er det ikke ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg visste ikke hva jeg ville bli da jeg søkte vgs, nettopp derfor søkte jeg allmenne fag, og går mitt siste år nå. Der får man generell studiekompetanse, og det "verste" som kan skje er at du finner ut hva du vil søke videre etterpå og må gjerne gå grunnkurs f.eks i helse og sosial o.l

Du behøver ikke nødvendigvis ta allmenn for å få studiekompetanse. Du kan også ta yrkesfag, og så allmennfaglig påbygning, og da kommer du like langt som med allmennfag. Dessuten har du da kanskje mer kunnskap og erfaring i ting som de som går allmenn ikke får..

Men for all del, det viktigste er å gå en vei som interesserer deg og gjør at du kan bli det du ønsker. Å gå feil vei, kan nok bli hardt og kjedelig. Men om du ikke vet, er nok sikkert allmennfag tryggest :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde jeg kunnet velge på nytt hadde jeg ikke tatt allmenn. Da hadde jeg valgt naturbruk med allmenfaglig påbygning 4. år. Allmenn er tørt og kjedelig spør du meg. Jeg er sikker på at skoledagen blir mye mer variert dersom man velger en mer praktisk linje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter 3 år på Media får du Generell studiekompetanse. Enkelt og greit. Siste året er noe tøffere enn de to første årene, men det pleier å gå greit for de fleste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...