Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan trener du hunden din?


tarzan

Recommended Posts

Heisann! ;)

Hvordan trener du hunden din? Mer "Nordenstam" eller "Turid Rugaas"? Eller har du laget deg en "egen" måte?

Jeg liker meg ikke så godt på canis.no , pg.a. det er så mange "Turid Rugaas-tilhengere" der. Ikke at jeg har noe i met de, men når jeg sier min mening, virker det som om de ikke "liker" at jeg sier min mening! Jeg er ikke det minste imot andre treningsmetoder, jeg tror hver enkelt må finne sin egen metode som en føler passer best for seg selv! :D Jeg syns mange av sonefolka er hyggeligere :P

hehe :)

Jeg selv trener mer Nordenstam. Har bare lest bøker av han, "DU er sjefen"-boka, men jeg planlegger å dra på nordenstamkurs snart :P

hilsen Hanne og hundene :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Korreksjon ( Nei, streng stemme osv. fysisk avstraffelse er veeeldig skjelden :P ) Og MASSE ros og godbit :) Før vi fikk "kjørt oss inn" og begynt skikkelig, var det ofte mer korr. enn ros osv, men det funka jo heller dårlig, :D

Godbiter og at vi begge trives preger treningen vår nå ;) Men om jeg skal plassere treningen kommer vi sikkert nokså nærme jærverud tipper jeg..men som sagt, trener etter min egen sunn(?) fornuft, og grensene jeg vet hunden min har.

EDIT: leeenge siden sist vi så en slik tråd, må si jeg er spent på utviklingen, den har vi jo sett før..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener kun med positiv forsterkning og negativ straff, benytter meg for det meste av å fange atferd og shaping i innlæringen (sjelden hjelp, bortsett fra targetting og tilrettelegging av miljøet, men den hjelpen fjerner jeg raskt) alias klikkertrening.

Jeg har valgt denne metoden fordi jeg tror på teorien bak, og syns alt virker logisk (en del andre metoder har ganske abstrakte forklaringer bak metodene). Når du får en klikkerklok hund syns jeg i tillegg at all innlæring går veldig raskt, og ikke minst sikkert (med tanke på baklengskjeding og at vi alltid holder oss på et nivå hvor hunden lykkes minst 80%). Andre grunner er at det er liten sjanse for at hunden blir hjelpeavhengig, og jeg liker å trene med positiv forsterkning. Jeg finner mange flere negative bivirkninger ved bruk av negativ forsterkning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her trenes det vel mer Nordenstam/Jæverud sine metoder tror jeg.

Jeg mener at man skal avpasse treningsmetoden til hunden, og ikke bruke en metode "fast", bare for at man har bestemt seg for at den er best. Gjør det som er best for hunden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan trener du hunden din? Mer "Nordenstam" eller "Turid Rugaas"?

Ingen av delene - Rugaas-tankegangen blir litt for overbeskyttende for meg (hun er vel også mest fokusert på hverdagslydighet, og har vel ingen definert filosofi for mer konkurranserettet trening?)

Trener i all hovedsak etter klikkerfilosofien, men følger den ikke slavisk i enhver situasjon. Føler at min hund svarer svært godt på denne typen trening, og at den ikke minst føles veldig logisk og riktig for meg.

I hverdagen kan det fort bli litt mer "bestemt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er litt uplassert :unsure:

Jeg er vell litt midt imellom Jerverüd og Klikker. Jeg starter gjerne med litt hjelp, men fjerner det meget kjapt og lar hunden prøve seg fram etter det.

Krav stiller jeg etterhvert som hunden kan. (når en hund "kan" går litt på magefølesen min) Men krav betyr faktisk ikke juling :rolleyes: Min korrigering går mest på kroppspråk div jeg klarer ikke skjule når jeg er vikelig skuffet over henne ..... og korrigering med "nei" ved feil og hun får mulighet til å rette det opp selv. Korrigering må være riktig (ærlig) og kort for å ha en funksjon. Kjefting har ingen funksjon.

Slik trener jeg :) men jeg tar gjerne imot andre metoder enn det jeg bruker til vandlig så lenge jeg føler at det passer sammen med mine prinsipper.

Jeg trener både bruks og lp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener vel mest likt Jærverud, lokking og luring i starten og øker kravene. Jeg bruker klikkeren som betinget forsterker og bruker gobiter selv når hunden kan øvelsen. Korreksjon kan være i form av å plassere hunden rett, lett trykk på rompa, kroppspråk, nei, fjerne hunden fra siutasjonen osv.

Når dere sier at dere klikketrener i konkurransesammenheng(og andre slike sammenhenger) og mer "normal" trening til hverdags, hvordan fungerer det egentlig? Jeg har bestandig forstått det slik at en hund ikke skiller mellom konkurransetrening og hverdagen, en hund trenes hele tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er nok en let blanding, Men heller nok mest mot Nordenstam. (gleder meg til jeg skal tilbake :icon_cry: )

Dvs, Jeg korrigerer (nøye om at når jeg gjør dette så skal det gjøres til rett tid), "forklarer" hunden at: sånn skal du gjøre det, nå har du rett,og nå har du feil.

Og når ting gjøres riktig så er det på med å vise med kroppsspråket at dette var riktig, Samme med stemme også. Og noen ganger velger jeg å bruke godbit også.

Og noen ganger må han settes på plass litt. (ikke slåing, sparking og slikt :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener vel en blanding jeg.

Jeg liker at hunden skal tenke selv og gjøre adferd frivillig.

Så når vi trener er jeg mer rettet mot klikker (men jeg klikkertrener ikke) men i hverdagen så sier jeg klart ifra når hunden gjør noe den ikke får lov til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei jeg hadde jo ikke det, men nå er hun et familiemedlem og har vært det i 3 år, så å sende henne tilbake er uaktuelt. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
    • Hei,  Jeg har en 3 år gammel malteser på for. Jeg betalte 5k da jeg fikk henne, men signerte fortsatt en vanlig forvert avtale. Hun skal ifølge avtalen få 2 kull. Det ble spesifisert da jeg fikk henne at hun skulle avles med andre registrerte maltesere.  Oppdretter bestemmer seg i stedet for å få et blandings kull og lage maltipoo på første kull. Jeg likte det ikke, men orket ikke å lage noe styr av det. I oktober hadde hun første løpetid etter kull nr 1. Det er nå ca 6 mnd siden og jeg har fulgt med for å sjekke om hun får løpetid.  I dag fikk jeg melding av oppdretter hvor hun truer med å ta henne tilbake fordi jeg ikke har sagt ifra om løpetid, men hun har jo ikke hatt løpetid enda. Hun mener maltesere har løpetid hver 4. Mnd? Dette høres ikke riktig ut. Jeg ble veldig satt ut siden jeg alltid har gitt beskjed ved løpetid tidligere. Mitt spørsmål er hvilke rettigheter har jeg? Jeg har jo betalt en viss sum for hunden. Jeg har fulgt kontrakten, og kan dokumentere at oppdretter har brutt kontrakten. Kontrakten spesifiserer at hun må følge nkk sine retningslinjer for avl, og de åpner ikke for blandingsavl. Hun sa hun er i sin fulle rett til å blande raser så hun er åpen på at hun vil bryte kontrakten nå og.  Jeg vil egentlig bare bli ferdig med dette og hadde planer om å si ifra ved løpetid som sikkert kommer nå straks, men nå føler jeg meg ikke trygg på dem overhodet.    Edit: jeg har hatt hunden i 3 år og er absolutt ikke interessert i å heve kjøpet. Jeg ønsker egentlig kun at de skal forholde seg til kontrakten, og ikke true meg med å hente henne når jeg alltid har fulgt kontrakten. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...