Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvem kan mislike dem?


henrikke

Recommended Posts

Hva kommer det av at en liker dårlig det meste av biller, mark og edderkopper og annet ekkelt innen arten..

men marihøner serru, det er en helt annen sak...de varsler lykke og gode greier..De er røde og pene,vennlige og , ja de spiser lus og sånn da, men.. hva er det som gjør at marihøne tydeligvis på en måte er et helt annet dyr enn en bille??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marihøne har alltid blitt assosiert med vennlig og koselig fra man var barn. tror nok mye kan ligge i det. At man har et godt forhold til dem. Andre biller blir ikke så mye brukt, heller ikke edderkopper på samme måte. kanskje hvis edderkopper blir fremstilt som søte og preget mye pynt, leker og motiver til barn, kanskje vi ville sett annerledes på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Per Olav
hva er det som gjør at marihøne tydeligvis på en måte er et helt annet dyr enn en bille??
Å jeg vetta sør..,jeg. Personlig har jeg et noe ambivalent forhold til de søte små krypa. I riktig gamle dager, dengang man var ung og fager ... vel det siste var mer et ønske enn det faktiske forhold ... var vi på camping i vårt dejlige naboland sønnafor her. Plassen der vi bodde ble invadert av en sverm marihøner og gjett om de bet? Siden dengangen, før uroldtiden alså, kan jeg ikke se på ei marihøne uten å tenke på de tusen bittene fra "morderbillen". Så hermed er dere advart :)

--

Per Olav

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å jeg vetta sør..,jeg. Personlig har jeg et noe ambivalent forhold til de søte små krypa. I riktig gamle dager, dengang man var ung og fager ... vel det siste var mer et ønske enn det faktiske forhold ... var vi på camping i vårt dejlige naboland sønnafor her. Plassen der vi bodde ble invadert av en sverm marihøner og gjett om de bet? Siden dengangen, før uroldtinden alså, kan jeg ikke se på ei marihøne uten å tenke på de tusen bittene fra "morderbillen". Så hermed er dere advart :)

--

Per Olav

Seriøst PO.. de biter da ikke... :P:P Eller, gjør de :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg syns marihøner er ekle! Sommerfugler også! Sommerfuglene har jo pene vinger, men liker ikke å ha en på meg nei...

Er ganks eredd edderkopper må jeg erligtalt innrømme. Har en liten kompis her på rommet nå som jeg ikke tørr fjerne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel kanskje noe med at edderkopper har åtte bein og pels :unsure: *grøss*

har 8 ben med pels her hjemme jeg! :) men de er ikke like skumle som de som har 8 ben på en kropp da.. :unsure: det er bare unaturlig! hva skal man med alle de bena! og hørt om barbering eller?! fysj altså!

men Marihønene er det noe spesielt med ja.. de er kjempesøte! aner ikke hvorfor! de bare er det! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan selv dokumentere at marihøner faktisk biter. Men personlig så har jeg ikke noe imot hverken edderkopper, biller, humler eller marihøner (humler er jo også søte, da!).

Mygg, klegg og saksedyr er derimot noen ondskapsfulle rovdyr jeg helst skulle klart meg uten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nja, utseendemessig er di jo ganske pene. Mannen min har fått meg til å endre litt syn på dem... Før var di jo disse lykkedyrene, etter hans foredrag ble di rovdyr :D

Snakk om å ødlegge min barnefantasi da?

Uff, det er mange mindre pene bug`s syns jeg. Får nesten angst hvis jeg får noen på meg, alle håra reiser seg i nakken på meg. Tenker på edderkopper, saksedyr, biller, di kjempe STOOORE grønne gresshoppene, langbeiner osv... grøss...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Seriøst PO.. de biter da ikke... :P:P Eller, gjør de :P

Greit nok at alle biller biter, men jeg er nå fortsatt mest skeptisk overfor de såkalte kampbillene. Jeg har nemlig hørt at kampbiller låser kjevene sine og ikke slipper taket før de er blitt drept og av og til ikke da engang. Det var en billeekspert som sa dette, tror han het Bill E. Verner...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...