Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med pelshunder, ting som fester seg i pelsen


SheltieHeart

Recommended Posts

Det eneste negative for meg med og ha en Sheltie, det må være pelsen. Pelsstell er helt greit, kos det.

MEN så er det alt som fester seg i pelsen, når en går tur eller andre ting For ikke og snakke om det aller værste, når avføring setter seg fast i pelsen...uff uff...det er ikke akkurar en glede.

Har dere noen tips når det gjeler dette? Hørt tidligere om en slags spray eller noe?

Flere en meg som har samme formening?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når Ero har vært i skogen så ser han ikke ut på føttene. Alt setter seg fast i pelsen da. Eneste jeg har funnet ut som hjelper mot det er å vaske pelsen ofte slik at den er ren, da er det lettere å gre ut det kommer i pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe jeg har samme problemet og jeg spyler bakrn på eldste tispen min vær dag etter hver tur! Selv om hun er rullet opp pelsen stter det seg fast i de små hårene som kommer ut av rullen. Det er helt grusomt. Det værste er når vi skall noen steder eller er ute på tur og noen hilser på henne og det henger bæsj på hele rumpen hennes og nedover beina uten at jeg kan gjøre noe som helst med det! :P

Men det som er rart at yngste jenta av samme rase har ikke dette problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo en hund med litt pels, men ikke mye. Det er litt mer pels der bak, og om han er løs i magen så må jeg ofte spyle han. (ikke veldig deligat), men tar hageslangen og spyller han der det er møkk. Kan jo ikke vaske han hver dag heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hannhunden min har lang pels bak. Der henger det rester etter han har vært på do (kun ved løs mage). Jeg har bare spylt det vekk. Lurer litt på om jeg skal klippe vekk litt av pelsen der bak.

Litt OT: Det største problemet jeg har er at han tisser på fremføttene hver gang han tisser.. Det er ekkelt! Spessielt den sterke hannhund tisse lukten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe bra jeg ikke er alene med problemmet.

Det mener jeg er det mest negative med og ha en hund med så mye pels.

Og min hanhudn har spesielt mye(etter faren, han er fra Leeland hund for di som kjenner t sheltie).

Fins ikke noe være når det ikke går og spylse vekk,fys:p

Men så har nå min noen sikkelig "skjørt" der bak,masse pels.

Upraktisk sånn sett, vurderer nesten en anne rase med mindre pels pga dette hehe.

Det er ikke apetitelig akkurat.

Men så skal jeg nå ha tispe neste gang, noe mindre pels på di.

Men så er nå dette det eneste negative med rasen etter min mening=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er litt drit når avføringa setter seg i pelsen ja og hverfall når jeg har hann hund og han blir kul under av pisset :P Men selfølgeligt så vasker jeg det jo bort, men jeg syns ikke det er noe slit å ha langhåra hund i det hele tatt da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wheatenterriere skal heldigvis være helt kortklipt bak. Jeg merker problemet med en gang hvis pelsen blir for lang bak, da er det bare å ta fram saksa. Borrer og frø derimot kan være en plage. Noe går bort med børsting, men andre ganger må jeg sitte og plukke ut rask fra pelsen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tequila har sånn kjempefin borrelås pels.. ALT henger seg fast...Argh...! Har ikke så prob med bæsj, men heller halveskogen.. :P

Det hjelper endel når jeg buker balsam på henne når hun blir vasket, vet ikke om det bare er på henne, men det er verdt et forsøk! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :P

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine shelties har heller ikke store problemer med dette, så det er nok Timmi som har ekstremt mye pels :lol:

Men spraybalsam kan jo være en løsning kanskje? Og om han ikke skal stilles kan du klippe litt pels akkurat rundt analåpningen da, så det ikke henger seg så lett fast...

Yeah,han er en sikkelig pesl dott :icon_redface:

Yeah,tror jeg må jøre det, uff. Tror ikke han liker det selv heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunden drar mye ut selv... bajas er faktisk brun bak i rompa! hehe ellers er hunden svart! har fått hørt"du.. han har drid i røuå" hehe det er faktisk bare fargen(utrolig nok!) jeg ville anbefalt å bruke en god balsam og gå over med en børste etter en skogstur. hvis pelsen er flokefri er alt mye lettere! lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sophus har ekstremt ullete pels og den fungerer som borrelås på det meste. :rolleyes: Alt fra grass, mose, frø, kvist, barnåler, gjørme, og ikke minst de helv#%! borrene som dukker opp på høsten. De er skikkelig ille. <_<

Og det er også derfor jeg holder pelsen så kort som mulig, det er greiere slik for han og for meg. Et problem jeg heldigvis ikke har med Sophus er avføring som blir sittende fast i pelsen. :icon_redface:

Det er det desidert kvalmeste jeg vet om, og hadde min hund stadig fått avføring i pelsen hadde den enten vært en utehund eller uten "skjørt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sheltie, og har ikke noe problem med det.

Vinterpelsen sitter på ennå og han har ikke begynnt å røyte, og enda så er det bare gjørme, sand ol. som setter seg på føtteren. Det hender av og til at kvister henger seg fast i halen, men det er det eneste.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hang aldri avføring i pelsen til Chessea da den var lang, men derimot masse kvister. Nå er jeg så heldig at hun har snauet rompe. Det er utrolig praktisk med hensyn til pelsstell og renslighet. :icon_redface: Har ingen problemer med det nå, men vesentlig mer før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som regel ikke noe problem med at ting henger seg fast i pelsen, men i forrige uka hadde vofsen diare som varte over flere dager. Etter et døgn med å spyle av han hundre ganger ga jeg opp og tok saksa fatt. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pito har ofte en litrn "klædd" igjen med avføring som tørker og henger fast. Jeg har ingen andre råd til deg enn å enten vaske hunden bak før avføringen tørker. Eller la avføringen tørke og plukke det av med dopapir etterpå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvor får du tak i det? :P jeg syns det er værst med tiss som kommer under når han skal tisse og står med labben opp! men har klippet litt der :icon_redface:

:lol::lol: Du må jo ikke klippe han under magen ;);)

Må vaske under magen hver dag, det må jeg.

Ice on Ice (Chris Christensen) funker mot "møkk som fester seg i pelsen" :P

Sprayer han inn med det ca 2 ganger pr uke.

Kan ikke få skrytt nok av det, på vinteren gjør det sånn at man ikke får is og snøklumper i pelsen.

Å er åsså fin til å forebygge floker og løsne floker, hundens pels begynner åsså å skinne :lol:

(Men pass på, gulvet blir kjempe glatt)

Man får det på Animal Care i Skien, eller på Bare Hund

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...