Gå til innhold
Hundesonen.no

Møte mellom to hunder


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Når Pippin og jeg går tur, går vi nesten alltid forbi en husky i løpestreng, og den virker litt sinna. Den står liksom stivt og stirrer, jeg synes det ser ut som pelsen står på skuldrene også... Og så knurrer den, men ikke på en veldig truende måte synes jeg. Pippin har det iallfall alltid travelt med å komme forbi! I dag var huskyen løs og kom springende mot oss. Jeg fikk skikkelig puls et øyeblikk, men den så egentlig vennlig ut, snuste bare på Pippin. Jeg hadde som vanlig Pippin i bånd, og kom på i den samme at jeg har hørt at man skal ha hunden sin løs i sånne tilfeller, da er sjansen mye større for at det bare blir fredelig hilsing. Heldigvis kom eieren løpende og tok kontroll over huskyen, så det løste seg denne gangen.

Men si meg, tør dere å slippe hunden i sånne situasjoner?? Jeg er redd for at begge hundene skal løpe unna og begynne og sloss uten at jeg får tak i dem så jeg kan gjøre noe for å skille dem!

Skrevet

Jeg slipper ikke båndet om jeg møter en som er løs, det tør jeg ikke ;) Redd for det samme som deg, at jeg ikke får tak i henne igjen. Går heller avgårde så sant det er mulig og overser den andre hunden og håper en eller annen eier kommer løpende.

Skrevet

Nei, jeg slipper ikke alltid båndet i en sånn situasjon, men jeg passer på at det ikke er stramt, sånn at hunden min har full bevegelsesfrihet. Dette var jo tydelig et uhell og sånt kan jo skje.

Er vi nede på sletta her, eller andre steder hvor det ikke er farlig å slippe hunden med tanke på trafikk og slikt (og det er mange som har hundene sine løse sånne steder!), vurderer jeg situasjonen.

Kommer en vimsete nyskjerigper bort, så slipper jeg båndet og tar et skritt til siden. Etter at høflighetesrunden er gjort, kaller jeg inn og vi går videre.

Kommer en av lekekameratene bort, hender det jeg lar dem leke litt, før jeg kaller inn.

Kommer en av "fiendene", tar jeg henne "fot" eller i "sette seg" og ber eieren ta hunden sin til seg. Hvis de ikke har bikkja under kontroll, tar jeg kommandoen og sier "stopp" eller "nei" til den andre hunden med svært myndig stemme.

Ser jeg løse hunder som jeg vet vi får trøbbel med, sånn på avstand, går jeg rett og slett en annen vei.

Jeg jobber ganske kronisk med passering av både hunder og litt av hvert og har forstått at det er en merkelig allmen aksept for at alle hunder skal hilse og "leke" i et eneste kjør. Tror igrunnen hunden min syns det er ganske greit å slippe å forholde seg til alle vi møter, jeg.

Skrevet

Det kommer ant på kroppsspråket til den andre hunden. Men så er jeg egentlig sikker på at jeg ville gjort den store feilen kanskje mange gjør(?), å ta opp hunden min, fordi at jeg er så ekstremt redd for han, ikke det at jeg går rundt og er nervøs, men jeg har hatt noen episoder hvor jeg har blitt vettskremt.

Rambo er jo så liten, så hvis en stor husky hadde kommet bort med truende kroppsspråk, hadde jeg ikke hatt hjerte til å slippe båndet for så å la dem sloss, Rambo hadde jo blitt revet i filler :unsure:

Dessuten har Rambo fortsatt "valpeduften" og de fleste hunder er jo mer tolerant ovenfor valper :) Enn så lenge det varer..

Skrevet

Ja, jeg slipper da løs min hund. Jeg vet at han ikke stikker langt unna, og sjansen for en slåsskamp er mindre om de begge er løse og ikke har "støtte" fra eier.

Skulle det smelt (har aldri skjedd, bank i bordet) og jeg oppfatter det som alvorlig, ville jeg gått imellom (selv om jeg vet det er dumt).

Jeg ser selvfølgelig ann hunden som kommer, ser den illsint ut, gjør jeg selvfølgelig alt for at den skal holdes unna min hund.

Skrevet

Jeg kjenner Romeo i slike situasjoner. Er han i bånd så begynner han og knurre og vise litt dominant holdning. Er han løs så gjør han alt for å unngå en slåsskamp. Han er ingen slåsskjempe. Alle de gangene Romeo har vært i klammeri med en annen hund, har det aldri vært noen særlig krangel. Hvis Romeo føler seg usikker så kommer han til bake til meg og jeg kan si ifra til den andre eieren at hunden min ikke føler seg sikker.

Utvikler det seg til noe mer, er det som regel den andre hunden som prøver å ta Romeo, og da løper Romeo mot meg, slik at det vil ikke bli noe problem med at hundene stikker av og at jeg ikke får tak i han.

Jeg velger å slippe Romeo løs hvis det kommer en løs hund mot oss. Dette fordi jeg vet hvordan han oppfører seg i forskjellige situasjoner.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...