Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppbløting av for


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg gir valpen min på 12 uker for tre ganger daglig. I det siste har jeg begynt å kun bløte opp foret morgen og kveld. Til middag får han altså vanlig tørrfor som han spiser helt fint. Nå lurer jeg bare på når dere pleier å slutte med bløtingen...? Snakket netopp med noen som fortsatt bløter foret til sin 6 mnd gamle labrador.

Camilla

Skrevet

jeg slutta med å bløte opp foret når han var litt over 4 mnd... pluss han har veldig godt av å bruke tennene når han er i tannfellings perioden! duser det vel litt ann på avføringen også om han har hard eller lø mage eller fin!

Skrevet

det er vel litt individuelt, jeg har aldri bløta opp foret til toya, oppdretter sa at de klarer fint å tygge for kulene..

Skrevet

Har det med oppbløting av fôr noe med opptak av næringsstoffer å gjøre?

Våre hunder begynte etter hvert å mislike det oppbløtede fôret og heller ville ha tørrfôr, men minsten vi har nå får det jo da bløtt, selv om han gjerne tygger kulene tørre om han får tak i dem...

Skrevet

Min hund får oppbløta for, og har fått det siden begynnelsen. Hun spiser det bedre enn tørt. Greit med væske i maten syns jeg.

er jo smak og behag det da :P noen liker det og andre liker det :P

Skrevet

Jepp kommer helt ann på hunden da... Og litt eiger seff :P

ja, kommer jo også ann på hva eier mener og :icon_redface: det glemte jeg å skrive hehe...

Skrevet

Jeg bløter opp fôret til gutten min ennå, og han er nå 8 mnd. Dette fordi da er jeg sikker på at han får nok væske i seg, og det er mindre risiko for at han kan få magedreining.

Jeg har også en annen hund som ikke liker fôret helt bløtt, så til han heller jeg bare vannet oppå maten og serverer med en gang. Sist nevnte er en liten rase, og jeg har fått inntrykk av at mange av de ikke liker det helt bløtt, men min er så dårlig på å drikke nok og da var dette en ypperlig løsning.

Jeg har også hørt at de tar opp maten bedre når det er bløtt, men det vet jeg ikke med sikkerhet...

M v h

Mathilde

Skrevet

Du kan godt begynne å gi tørt med en gang, hvis hunden liker det bedre. Med det forrige foret så måtte vi bløte det opp for at Ero skulle spise, og det var til han var 10 mnd

Skrevet

Jeg har alltid oppbløtet fòre til hundene. Jeg mener å ha lest at de tar opp næringen bedre i fòret da. Pluss jeg har veldig aktive hunder. Så da er det heller ikke så stor risiko med magedreining. For magen får ikke så mye å "jobbe" med ;)

Skrevet

Jeg bløter alltid opp foret, selv når hundene er voksne. Dette er fordi jeg vil være sikker på at de får i seg nok veske til å kunne utnytte det som foret inneholder.

Skrevet

Jeg bløter ikke opp foret hennes, men har vann i matskåla når hun får mat. I helga ga jeg det helt tørt en gang, og hun brukte ca 30 sekunder eller noe i den duren på 150 gram tørrfor. Det syns jeg er alt for kort tid - jeg har vann oppi så hun skal spise saktere, og dermed svelge mindre luft, noe som igjen forebygger mageomdreing. I tillegg er det greit å vite at hun får i seg vann, særlig på sommeren når det er varmt (hun har jo svart pels og blir riktig så varm om sommeren).

Hvor lenge du bløter opp foret kan du bestemme selv - noen gjør det ikke i det hele tatt, noen gjør det hele hundens liv. Det kommer litt an på hvor fort hunden spiser, hva den liker best osv. Det er bare å prøve seg litt fram. ;)

Skrevet

Jeg har hørt at det er fare for at hundene ikke får i seg nok væske om de får foret tørt. Jeg vet ikke om det stemmer, men med tanke på hvor mye tørrfôr sveller når jeg har vann over så lurer jeg jo på om det kan stemme. ... ??

Jeg gir hundene stort sett maten oppbløtt, men innimellom gir jeg tørt. De ser ikke ut til å bry seg særlig, men jeg med mine mennesketanker tenker at det kan være greit med litt forandring. :)

Skrevet

Jeg har alltid bløtet opp jeg, fordi en del gasser da blir borte, og det blir mindre fising for å si det på godt norsk :D

Gir vel egentlig både tørt og oppbløtt alt ettersom. Sær i matveien min da, så jeg må prøve litt forskjellig fra dag til dag. Helst vil han jo leve på V og H våtfor og bare det.

Skrevet

Cherry får vått tørfor,hun er ikke alltid like flink til å drikke vann og med vann i maten får hun hvertfall i seg vannet også :mellow:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...