Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppbløting av for


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg gir valpen min på 12 uker for tre ganger daglig. I det siste har jeg begynt å kun bløte opp foret morgen og kveld. Til middag får han altså vanlig tørrfor som han spiser helt fint. Nå lurer jeg bare på når dere pleier å slutte med bløtingen...? Snakket netopp med noen som fortsatt bløter foret til sin 6 mnd gamle labrador.

Camilla

Skrevet

jeg slutta med å bløte opp foret når han var litt over 4 mnd... pluss han har veldig godt av å bruke tennene når han er i tannfellings perioden! duser det vel litt ann på avføringen også om han har hard eller lø mage eller fin!

Skrevet

det er vel litt individuelt, jeg har aldri bløta opp foret til toya, oppdretter sa at de klarer fint å tygge for kulene..

Skrevet

Har det med oppbløting av fôr noe med opptak av næringsstoffer å gjøre?

Våre hunder begynte etter hvert å mislike det oppbløtede fôret og heller ville ha tørrfôr, men minsten vi har nå får det jo da bløtt, selv om han gjerne tygger kulene tørre om han får tak i dem...

Skrevet

Min hund får oppbløta for, og har fått det siden begynnelsen. Hun spiser det bedre enn tørt. Greit med væske i maten syns jeg.

er jo smak og behag det da :P noen liker det og andre liker det :P

Skrevet

Jepp kommer helt ann på hunden da... Og litt eiger seff :P

ja, kommer jo også ann på hva eier mener og :icon_redface: det glemte jeg å skrive hehe...

Skrevet

Jeg bløter opp fôret til gutten min ennå, og han er nå 8 mnd. Dette fordi da er jeg sikker på at han får nok væske i seg, og det er mindre risiko for at han kan få magedreining.

Jeg har også en annen hund som ikke liker fôret helt bløtt, så til han heller jeg bare vannet oppå maten og serverer med en gang. Sist nevnte er en liten rase, og jeg har fått inntrykk av at mange av de ikke liker det helt bløtt, men min er så dårlig på å drikke nok og da var dette en ypperlig løsning.

Jeg har også hørt at de tar opp maten bedre når det er bløtt, men det vet jeg ikke med sikkerhet...

M v h

Mathilde

Skrevet

Du kan godt begynne å gi tørt med en gang, hvis hunden liker det bedre. Med det forrige foret så måtte vi bløte det opp for at Ero skulle spise, og det var til han var 10 mnd

Skrevet

Jeg har alltid oppbløtet fòre til hundene. Jeg mener å ha lest at de tar opp næringen bedre i fòret da. Pluss jeg har veldig aktive hunder. Så da er det heller ikke så stor risiko med magedreining. For magen får ikke så mye å "jobbe" med ;)

Skrevet

Jeg bløter alltid opp foret, selv når hundene er voksne. Dette er fordi jeg vil være sikker på at de får i seg nok veske til å kunne utnytte det som foret inneholder.

Skrevet

Jeg bløter ikke opp foret hennes, men har vann i matskåla når hun får mat. I helga ga jeg det helt tørt en gang, og hun brukte ca 30 sekunder eller noe i den duren på 150 gram tørrfor. Det syns jeg er alt for kort tid - jeg har vann oppi så hun skal spise saktere, og dermed svelge mindre luft, noe som igjen forebygger mageomdreing. I tillegg er det greit å vite at hun får i seg vann, særlig på sommeren når det er varmt (hun har jo svart pels og blir riktig så varm om sommeren).

Hvor lenge du bløter opp foret kan du bestemme selv - noen gjør det ikke i det hele tatt, noen gjør det hele hundens liv. Det kommer litt an på hvor fort hunden spiser, hva den liker best osv. Det er bare å prøve seg litt fram. ;)

Skrevet

Jeg har hørt at det er fare for at hundene ikke får i seg nok væske om de får foret tørt. Jeg vet ikke om det stemmer, men med tanke på hvor mye tørrfôr sveller når jeg har vann over så lurer jeg jo på om det kan stemme. ... ??

Jeg gir hundene stort sett maten oppbløtt, men innimellom gir jeg tørt. De ser ikke ut til å bry seg særlig, men jeg med mine mennesketanker tenker at det kan være greit med litt forandring. :)

Skrevet

Jeg har alltid bløtet opp jeg, fordi en del gasser da blir borte, og det blir mindre fising for å si det på godt norsk :D

Gir vel egentlig både tørt og oppbløtt alt ettersom. Sær i matveien min da, så jeg må prøve litt forskjellig fra dag til dag. Helst vil han jo leve på V og H våtfor og bare det.

Skrevet

Cherry får vått tørfor,hun er ikke alltid like flink til å drikke vann og med vann i maten får hun hvertfall i seg vannet også :mellow:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...