Gå til innhold
Hundesonen.no

Umotivert hund.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

En mer daff, ukonsentrert og umotivert hund enn det ask var på trening i dag har jeg aldri sett. Han var skikkelig daff, og feks på innkalling fra sitt og bli, satt han så stirret rundt seg ut i tomme lufta. Måtte overdrive kommandoen og bruk av kroppspråk skikkelig, og da han endelig kom, travet han bare bortover, uten glede i det hele tatt. :) Jeg vil ikke at det å trene skal være slik!

De tingene jeg fant i dag som muligens er årsaken til den tamme adferden hans er:

-for dårlig forsterkning (frolic er jo ikke alltid like godt..)

-lei av momentene ( det har gått veldig mye på fri ved fot og innkalling i det siste, og både hunden og jeg er vel egentlig lei disse to :o )

Så neste gang har jeg med bedre forsterker, og håper noen tar med feks hopp hinder.

men er det noen som har tips til hvordan jeg kan motivere en så umotivert hund, når jeg kun har frolic, og en leke som bare en interesang 2 av 10 ganger?

Det hele toppet seg da jeg ble kjeftet huden full fordi Ask stakk under innkalling, løp bort til en aussie, de begynte og sloss, og pappa var litt for treg til å komme seg bort til dem, så hun som eide aussien var 10 sekund alene med dem før pappa kom, og det var jo helt forferdelig for henne da. jeg hadde ødelagt hele treningen demms den kvelden osv osv..

Skrevet

Når du først sitter der med forsterkere som hunden ikke syns det er verdt å jobbe så mye for, har jeg ikke annet tips enn å senke kriteriene. Belønn for kontakt og enkle, frivillige ting som hunden utfører. Kanskje til og med ta en hel trening hvor du bare belønner for frivillige ting, eller tar ut et moment fra en kjede som han syns er morsom å jobbe med (Tinka f.eks. syns apportering og innkalling er artig). En fin måte å gjøre godbitene litt mer spennende på er å kaste dem i lufta så han må hoppe opp og ta i mot dem.

Ellers så har jeg noen tips til godbiter som du kan prøve ved en senere anledning:

- På Ultra på Solsiden selger de godbiter i løsvekt, til 30 kroner hektoet. De har noen godbiter der som er mindre enn alle de andre, og de er kjempepraktiske, for de fungerer veldig greit å ha løst i lomma. Tinka syns i alle fall at de er kjempegode (men hun går jo frivillig fri ved foten et halvt hundetreff for en Frolic, en pølsebit eller ingenting hos deg også, så). Eneste ulempen hos oss er at Tinka får løs mage av det, men det er jo ikke sikkert at Ask får det?

- En stor hit her i huset er godbiter som Smart produserer. De er "ferske" og er formet som små kjøttbein. Det koster ca 13 kroner for 250 gram, og du får kjøpt det i de fleste matbutikker tror jeg. Tinka elsker dem, og de er akkurat passe store, samt at det er ikke er umulig å ha dem løst i lomma (men jeg ville ikke lagt dem løst i lomma på finkåpa mi akkurat).

- Se om du finner pølser, kylling eller andre kjøttvarer på salg, skjær opp i bittesmå biter, legg i porsjonspakninger i frysern og tin en pakke før hver trening.

- Eventuelt prøv å lag godbiter selv, oppskrifter finner du ved et enkelt søk her på sonen f.eks.

- Du kan jo også prøve diverse andre ting og sjekke om han liker det - frukt osv. Tinka liker rosiner veldig godt, og de er jo virkelig supre å bruke som godbiter (i forhold til størrelse, pris osv), men det er visstnok farlig for hunder å spise druer (og dermed også rosiner).

- Kaviar m/ost, leverpostei på tube osv er også veldig praktisk. Særlig på vinteren, da kan du bare ha tuben i jakkeermet, også kan du ha på deg votter og slippe å fryse av deg fingrene, også klemmer du bare ut en liten bit når han fortjener det, eventuelt en stor bit om han skal få jackpot.

Skrevet

Lunah er også ganske vansklig å motivere. Det skal mye til før hun gidder, rett å slett.

Men det som hun syns er artig er at når jeg belønner, så gjør jeg litt mer ut av det enn å trykke inn godbiten og ferdig liksom.

Når vi løser ut etter en øvelse, så er det JAA! også løper og spretter vi litt bakover, rufser i pels og snakker med blid stemme mens hun får godbiten.

Skrevet

Problemet med pålegg på tube er hvis hunden (eksempelvis Mona) biter hull i tuben, hehe :o

hehe... syntes jeg ser det IW :P hehe..

rått kjøtt er favoritt her :)

Skrevet

Det kan jo faktisk hende at du har forsterket den atferden så mange ganger at han har "lært" å være sånn..utrolig mange eiere som blir trent av bikkja der..

Det at du roper, gjør deg "morsom" etc når han er opptatt av noe annet er en betinget forsterker på lik linje med "bra" , har du tenkt på det? Han stirrer ut i luften - matmor gjør seg festlig og gir han godbit.

Og Frolic er åpenbart ikke bra nok, du må nok ta deg en tur i kjøttdisken. At han blir lei øvelsene synes jeg er underlig?Trener du veldig lange økter? Hvor ofte belønner du?

Skrevet

Det kan jo faktisk hende at du har forsterket den atferden så mange ganger at han har "lært" å være sånn..utrolig mange eiere som blir trent av bikkja der..

Det at du roper, gjør deg "morsom" etc når han er opptatt av noe annet er en betinget forsterker på lik linje med "bra" , har du tenkt på det? Han stirrer ut i luften - matmor gjør seg festlig og gir han godbit.Og Frolic er åpenbart ikke bra nok, du må nok ta deg en tur i kjøttdisken. At han blir lei øvelsene synes jeg er underlig?Trener du veldig lange økter? Hvor ofte belønner du?

hvor i all verden tok du den konklusjonen fra? :o Mulig jeg skrev holkete i det første innlegget, men kan ikke finne noe sted at jeg har skrevet at jeg gjør meg morsom, for så og gi godbit før han har utført øvelsen? Det jeg mente med kroppspråk var heller ikke og gjøre meg "morsom", men feks det og klappe på låret met tydelige bevelgelser for at han skjønte at det var inkalling det var snakk om. men når det gjelder det så må jeg lære inn kommandoen på nytt, for jeg synes det er litt for ofte at han bare blir sittende på "på plass" kommando, så det kan være kommandoen som ikke sitter godt nok..

og ja, jeg har nok trent for lange økter på bare en ting.En time med klubben går ofte kun ut på to eller tre øvelser, så det blir nok for lange økter. Belønner ofte, Både med ord, lek og godbit :)

Skrevet

Det var det med overdrevent kropsspråk som fikk meg til å se bilder av hopping og dansing i hodet mitt.. :) Men samme det..komandoen og å klappe seg på låret er jo også en betinget forsterker hvis du trener positivt, noe jeg mener du har sagt du gjør.Jeg har en hund som er så opptatt av andre hunder at hvis han får velge når han kommer på fellestreningene så hadde han bare stått å hoppet opp og ned som en idiot. Det er vel de eneste gangene han ikke er motivert til å trene tror jeg.

Det jeg gjør for å flytte fokuset mot meg er å ha stramt bånd og gå baklengs (uten å si et ord eller lokke på noen måte)slik at han må følge etter meg og hver gang han kikker i min retning så :klikk...eller "bra" og belønning. På nye plasser må jeg klikke for alt uten om å kikke på de andre hundene for å få frekvensen lav nok. Lav forterkningfrekvens (å belønne oftest mulig) er uten tvil det mest effektive middelet jeg har opplevd mot uoppmerksomme hunder. (og det beste tipset jeg har fått :o ) Etter en relativt kort tid har jeg en hund som er oppmerksom på meg og ikke enser de andre hundene.Da kan jeg begynne å trene skikkelig.

Men selvfølgelig: du må ha en belønning hunden er villig til å jobbe for (rått kjøtt er et godt tips fra Toya) og det er ikke lett å gjøre "rare" ting i hundeklubber som strener tradisjonellt. Og det gjør jo de fleste klubbene enda.("tradisjonelle" folk ser rart på deg før de ser det virker, og da blir gjerne noen av de sure..:P )

Skrevet

Takk for lærerikt svar anette! :) prøvde med salami nå, og det var litt mer futt i gutten da ja! det med å gå baklengs var jo kjempelurt, skal virkelig huske det til neste gang! :o

Skrevet

På nye plasser må jeg klikke for alt uten om å kikke på de andre hundene for å få frekvensen lav nok. Lav forterkningfrekvens (å belønne oftest mulig) er uten tvil det mest effektive middelet jeg har opplevd mot uoppmerksomme hunder. (og det beste tipset jeg har fått :) ) Etter en relativt kort tid har jeg en hund som er oppmerksom på meg og ikke enser de andre hundene.Da kan jeg begynne å trene skikkelig.

Regner med du mener HØY belønningsfrekvens?

Høy belønningsfrekvens = ofte belønning

Lav belønningsfrekvens = sjelden belønning

Bare litt pirk fra meg :o

Skrevet

Regner med du mener HØY belønningsfrekvens?

Høy belønningsfrekvens = ofte belønning

Lav belønningsfrekvens = sjelden belønning

Bare litt pirk fra meg :)

sikker? jeg trudde belønningsfrekvens var hva hunden faktisk må gjøre for å oppnå belønning, og i så fall har jo loke rett...for da må hunden gjøre mindre for belønningen.. men nå har jo ikke jeg peiling da :o

Skrevet

sikker? jeg trudde belønningsfrekvens var hva hunden faktisk må gjøre for å oppnå belønning, og i så fall har jo loke rett...for da må hunden gjøre mindre for belønningen.. men nå har jo ikke jeg peiling da :)

Høy frekvens av belønning, så ja - jeg er sikker :o

Lav frekvens av belønning er det stikk motsatte.

Skrevet

sikker? jeg trudde belønningsfrekvens var hva hunden faktisk må gjøre for å oppnå belønning, og i så fall har jo loke rett...for da må hunden gjøre mindre for belønningen.. men nå har jo ikke jeg peiling da :)

Vi senker kriteriene, slik at hunden lykkes og vi kan holde en høy belønningsfrekvens :o

Kanskje en bedre måte å forklare det på?

Skrevet

Jo selvfølgelig :):o lave kriterier og høy fortserkningsfrekvens :P Snubla i ordene...uansett: det virker! :P

Det er det ingen tvil om :P

Tar man med timing og belønningskvalitet i tillegg, fungerer det optimalt!

Skrevet

Problemet med pålegg på tube er hvis hunden (eksempelvis Mona) biter hull i tuben, hehe :P

Det er da det er veldig greit med en hund uten fortenner (Ebbe) :icon_redface:

Skrevet

Men hvordan er du når han ikke har motivasjon, senker din motivasjon seg også?

Du må ikke la din motivasjon senke seg sammen hans da blir det kræsj. :P

Bare en liten tanke fra meg. :(

Skrevet

Jeg la merke til sammen ting som Renate. Av den grunn at jeg og synes det fort blir kjedelig å trene på samme tingen hele tia. Din motivasjon er viktig for at hunden skal synes det er gøy.

Vi har fikset det med hyppige pauser hvor vi først slapper av litt, så leker litt før vi konser igjen. Ev kan du jo leke først, så slappe av om hunden din er av sorten som blir for gira.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...