Gå til innhold
Hundesonen.no

Vet hunden din hva den heter?


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tror ikke Pippin vet hva han heter. Han reagerer når jeg sier Pippin, men han reagerer like mye på Pipsemann, Kosetompen og fire-fem sånne navn til, resten er for fjollete til å nevne her.... Bør man holde seg til ett navn og kutte ut kosenavnene synes dere?

Skrevet

Veeel... Saeta er jo litt pubertal, så det er ikke alltid hun lyder navnet sitt :rolleyes: men tror hun vet hva hun heter ja. Bruker ingen kallenavn på henne, det blir Saeta eller Saet (uttales Saita/Sait). Jóga lyder navnet sitt, så hun vet hva hun heter, til tross for at hun het Jenny før jeg fikk henne (hun lyder ikke Jenny, har prøvd). Hun lyder ett navn til, og det er Joggert (youghurt) :icon_redface:

Skrevet

Pito lyder det meste så lenge det er i samme tonefall.

Jeg kan rope på "julesylte" med samme tonefall som Pitofina og hun kommer :icon_redface:

Jeg bruker andre navn veldig masse på Pito. Som "voffen", "Simmen","Pitopit","Fine" og hun lyder dem like bra

Skrevet

Jupp. Odin vet hva han heter.og under trening bruker jeg kun navnet hans. Sånn ellers på tur og hjemme og sånn, så reagerer han like mye på "mongo, snottface,lillelulle", osv...hihihi :icon_redface:

Skrevet

Lisa heter ofte Snusmumriken, Tulling og Hufsa men jeg bruker det aldri i trening. Allikevel reagerer hun på disse navna, og forbinder det med lek og kos.

Skrevet

Minnie hører vel likemye på Minsen som hun gjør på sitt "egentlige" navn... Det er fordi alle kaller henne det :icon_redface: Ellers kaller jeg henne mye rart, og kan rope det meste bare det er i riktig tonefall..

Skrevet

toya kunne jeg like gjerne ropt snøsokk til, så kommer hu, men reagerer alltid på navnet sitt, så trur huvet at hu heter det ja

Skrevet

jepp (eller pubartets monsteret mitt bestemmer når han kan det eller ikke da..) Men jeg vet at han kan det.. Men han kan også adlyde "monsteret" , "krekling" osv.. kanske mye bare det er i rett tonefall.

Skrevet

Kjært barn har mange navn...

Her går det i:

Caspertass, Caspersen, tassmus, Jafs (han er sååå glupsk) samt etternavnet til sambo når hunden er rampete... :icon_redface:

Han lyder vel de fleste navnene, egentlig!

På fjellet hender det vi kaller han musehunden siden han innimellom er mer interessert i fjellmus enn han er i fugl, som han aller helst skal interessere seg mest for... <_<

Skrevet

Tror det. Roper vi på hver vår hund, så går de til den som roper sitt navn. Men selvfølgelig kommer begge løpende hvis vi roper på den ene og det er pølsebiter i lomma. Skal jammen prøve ut dette litt skikkelig...

Skrevet

Jeg tror ikke hunder er så kompliserte at de "veit hva de heter". Derimot tror jeg at de fleste hunder forbinder navnet med noe positivt og at de derfor kommer når man roper og sånne ting.

Min hund reagerer like mye på "grantre" og "Zira" så lenge jeg sier det med en morsom stemme..

Skrevet

Chessea reagerer nesten ikke på navnet sitt.. :)

Derimot kommer hun da jeg roper "godbit". Da VET hun at hun får noe digg. (Jada, vet jeg kunne hatt samme effekt med navnet hennes)

Skrevet

Jepp begge mine hunder vet hva de heter. sier du mira eller vega blir de oppmerksomme..men jeg må siat hvor mange ganger har jeg ikke sagt Vega til Mira og Mira til Vega :):D

har nesten blitt en vane... :rolleyes: uff:P

Skrevet

Yaris høre på navnet sitt, rizzi, rizzen, klumpen og kjukken :D ,han kommer alltid når han hører et av de tingene,emma derimot kommer uansett :D roper jeg Yaris kommer emma, roper jeg emma,em,ma,gullet,osv så kommer hun da å,så tror ikke hun er helt sikker på navnet sitt ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...