Gå til innhold
Hundesonen.no

Dyrebeskyttelsen Norge stevner Norsk Kennelklub for retten


Recommended Posts

Skrevet

«Dyrebeskyttelsen Norge mener Norsk Kennelklub (NKK), raseklubbene Norsk bulldog klubb og Cavalierklubben, og noen oppdrettere ikke tar problemstillingen rundt avl av syke hunder på alvor. Derfor går de til søksmål for å teste dyrevelferdslovens betydning.»

https://www.nrk.no/norge/dyrebeskyttelsen-norge-stevner-norsk-kennelklub-for-retten-1.15257520

  • Like 2
  • Thanks 1
Skrevet

Denne saken skal bli interessant. Dyrebeskyttelsen må vel dokumentere at hunder fra de enkelte oppdrettere er mer syk/mer plaget enn andre hunder/raser. 

En del av de som velger å kjøpe "deformerte" valper er jo veldig til å rose nettopp sin hund opp i været. Hunden er så spreke, og puster så bra osv 

(det beste hadde vært om ikke noen kjøpte disse valpene. Ingen etterspørsel = ingen oppdrett av plagede valper)

  • Like 2
Skrevet
Quote

Dyrebeskyttelsen Norge mener det må tas i bruk databaser og genetikere slik at seriøst avlsarbeid ikke drives av enkeltpersoner.

– Hundene våre fortjener at dagens teknologi, helhetlig helsedata og at funksjonstester danner grunnlaget for avlen, sier Roaldset.

Veldig enig i spesielt det ☝️  

Jeg har vel ikke helt trua på at dette fører til noe rettslig, dessverre. Jeg tipper det kanskje også er et "mediastunt", ihvertfall delvis. Men jeg tenker det er fint allikevel, det er viktig å spre, så godt som overhodet mulig, at folk må begynne å bruke nøtta og ikke bare øynene når de skal velge seg ut en hund. Og det sprer seg jo nettopp når man får medieoppmerksomhet rundt saker som det her. I så måte var dyrlegenes underskriftskampanje i 2017 også god. Mer av sånt! 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...