Gå til innhold
Hundesonen.no

3,5 mnd, blir vill når jeg prater i tlf


Recommended Posts

Skrevet

Valpekurs om to uker eller så. Altfor lenge til kjenner jeg. Før sovnet han når jeg pratet i tlf. Jeg bor alene. Nå bjeffer han, piper og blir helt vill så snart tlf ringer. Hva skal jeg gjøre? Jeg har desverre gått i fella og gitt han godbiter etter drevet med dralek for å holde han stille og rolig da tlf jeg satt i var for viktig. Jeg prøver meg på rotrening, men jeg knekker ikke koden, nå ser jeg frem til kurset skal starte i mai.

Men hva gjør jeg med den bjeffingen på tlf i mellomtiden? Er det sitt og bli som er løsningen her? Jeg jobber med det. Har vært nødt til å ta meg av den ustanselige bitingen først i tillegg til dotreningen og at han hopper, dvs, han SVEVER i luften. Derfor kom det andre her litt i bakgrunnen. Han er jo vant til å ha meg helt for seg selv, men snart kommer det besøk her i påsken, og han vil ikke få den oppmerksomheten alene. Jeg gruer meg allerede og frykter både dotrening og biting øker igjen slik det gjorde sist... 

 

Skulle ønske jeg ikke glemte kurset, men syns tiden har gått så fort, vips var han 3 mnd og påslen kom og kursene var fulle :( . 

Skrevet

Ordne deg en grind eller noe og venn han på å være der å være rolig så kan du bruke det når du trenger en pause eller må ta en tlf eller han blir for ivrig på besøk

Skrevet

Ja, jeg ville gjort noe ala det som er foreslått over, satt ham bak en grind, på et annet rom eller noe, og bare tålt bjeffingen gjennom noen telefonsamtaler (gjerne late som...). Kan være at det hjelper med et tyggebein eller noe som varer litt.

Skrevet

Takk for svar. Det viktigste er nok å få lært han rotrening, men enn så lenge har jeg ikke funnet den koden. Jeg får lete litt til frem til kurset. 

Skrevet

En annen ting å tenke på ang ro-trening er at det er viktig med litt aktivitet først, så det er lettere for valpen å holde seg rolig. Nøkkelen, tror jeg, er å finne balansen mellom perioder med aktivitet og perioder med ro. Og noen ganger må du hjelpe valpen med å roe seg ned etter aktiviteten. Det blir veldig vanskelig å få en valp med masse energi til overs å være rolig ? 

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Oppdatering: Var på kurs sist uke. Allerede etter første dag ble det veldig mye bedre med rotreningen. Men fremdeles sliter jeg veldig med bjeffingen. Og det begynner å plage meg veldig. Skal dit igjen i slutten av uka, så da må jeg ta det opp og spørre. Vet dette er en rase med mye lyd, men vet også det er fullt mulig å fjerne det med intens jobbing. Jeg må bare finne ut hvilken emtode som fungerer også jobbe med det så lenge det tar. 

Prøver overse han når han bjeffer, men det fungerer jo ikke når du snakker i en viktig tlf ect. Men vi øver og øver og håper jeg lykkes tilslutt. 

Skrevet
6 hours ago, Nima said:

Oppdatering: Var på kurs sist uke. Allerede etter første dag ble det veldig mye bedre med rotreningen. Men fremdeles sliter jeg veldig med bjeffingen. Og det begynner å plage meg veldig. Skal dit igjen i slutten av uka, så da må jeg ta det opp og spørre. Vet dette er en rase med mye lyd, men vet også det er fullt mulig å fjerne det med intens jobbing. Jeg må bare finne ut hvilken emtode som fungerer også jobbe med det så lenge det tar. 

Prøver overse han når han bjeffer, men det fungerer jo ikke når du snakker i en viktig tlf ect. Men vi øver og øver og håper jeg lykkes tilslutt. 

Bjeffing er selvforsterkende, særlig på en slik rase, så ignorering hjelper nok ikke her. Du må stoppe det, enten med å gi ham noe å tygge på, timeout bak grind/dør e.l.

@jmasheltie ;)

Skrevet
6 hours ago, Nima said:

Prøver overse han når han bjeffer, men det fungerer jo ikke når du snakker i en viktig tlf ect. Men vi øver og øver og håper jeg lykkes tilslutt. 

Har du forsøkt å ikke bare overse, men å gå til et annet rom (lukk døra) ved antydning til første bjeff? Bli et minutt eller så, og så gå tilbake der du var. Repeter til hunden skjønner tegninga. Det var slik jeg fikk bukt med oppmerksomhetsbjeffing her i alle fall. Det skulle ikke mer enn 3-4 ganger til, etterpå har det vært stilt. Kan sikkert ta flere ganger enn som så. Om hunden bjeffer når du har gått inn på det andre rommet så har du en litt lengre vei å gå. Da må du for all del ikke gå ut før den er stille. 

Skrevet

I dag har jeg testet endel siden formen min er bedre. Og hjelpes for en endring! Kanskje er det fordi han blir eldre, kanskje er det fordi min psyke er bedre. Men i dag har jeg jobbet med han siden vi stod opp. Og utrolig nok har det ikke vært så mye jobb. «Feilen» har kanskje ligget på godbitene. De har ikke vært sterke nok enda jeg har trodd det. Han spiser så og si alt, så er nok derfor jeg ikke har sett at det ikke virker. 

Hva jeg har gjort? Vet egentlig ikke. Jeg har latt døren ut stå åpen mesteparten av dagen. Der har jeg satt opp kompostgjerder så han kan gå ut og inn som han vil, og dermed er fokuset i stor grad vekk fra stresset med dotreningen. Så har jeg ligget tett på med bjeffingen. Godbit og/eller ros, altså ikke alltid godbit, ser ut til å fungere godt. Han har nesten ikke bjeffet i dag generelt  (hurra!). Jeg prøvde også å moppe og koste gulvet i dag. Det pleier bli et mareritt og de ender som regel med at jeg stenger han inne på et rom og holder ut bråket til jeg er ferdig siden han vil angripe moppen. Men dette gikk også som en drøm i dag. Vi trente på hysjjj, ligg og blid samtidig som jeg moppet og ga gobit jevnlig. Det gikk ikke lange tiden før jeg kunne føre moppen frem og tilbake uten hverken bjeffing eller angrep, så da droppet jeg ligg og blid og lot han få lov å se på hva jeg drev med. 

Tenker jeg prøver med både tlf og støvsuger også, men venter med støvsugeren noen dager. Greit at han får mestring og at jeg ikke går for fort frem er min tanke. Nå ser jeg brått det finnes håp i både hopping og bjeffingen. I morgen kveld er det kursdag igjen, ve»dog spent på den siden det ble så store endringer sist. 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...