Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet 100% sikkert hvordan reglene for ormekur er når man skal til Sverige? Vi har akkurat tatt første runde på 28-dagers-kuren, men når skal andre tablett tas? Tidligere var veterinæren veldig bestemt på at det skulle gå fem dager mellom de to første kurene, men det finner jeg ingenting om på sidene til Mattilsynet i alle fall. Sånn som jeg forstår det kan det gå inntil 28 dager mellom de to første tablettene også? Stemmer det?

Skrevet

Minimum 24 timer, maks 28 dager. Men neste tablett må da tas før du skal inn igjen i Norge (evt før du reiser), og så må hunden ha en til når dere kommer tilbake.

  • Like 2
Skrevet

Du er i Norge nå og skal til Sverige? Sånn jeg skjønte det på dyrlegen sist kan du ta pille to på mandag og være trygg i 28 dager. Du trenger da ikke å ta pille i Sverige. 

  • Like 1
Skrevet (endret)

To tabletter med minst en dags mellomrom her hjemme og det gjelder i 28 dager.  Når du kommer hjem så gir bikkja ny tablett hos veterinær og stempler.  Har du gitt denne tabletten innenfor de nevnte 28 dagene så har du ny runde å gå på om du vil.  God tur!

 

 

Endret av jaktlykke
Skrevet

Tja. det er vel infen som krever ormekur etter at man kommer hjem etter en Sverigetur (eller engang kan sjekke det). Og det er nettopp DET som gjør at hele dette kravet om ormekurer faller på sin egen rimelighet.

I passet skriver man inn de to ormekurene som ikke gjør en eneste forskjell for evt. import av dvergbendelorm til Norge - men den mest viktige (den som er gjort når man kommer hjem) er det ingen som bryr seg om å sjekke om den er gjort...

 

Skrevet
11 timer siden, SusanneL skrev:

Tja. det er vel infen som krever ormekur etter at man kommer hjem etter en Sverigetur (eller engang kan sjekke det). Og det er nettopp DET som gjør at hele dette kravet om ormekurer faller på sin egen rimelighet.

I passet skriver man inn de to ormekurene som ikke gjør en eneste forskjell for evt. import av dvergbendelorm til Norge - men den mest viktige (den som er gjort når man kommer hjem) er det ingen som bryr seg om å sjekke om den er gjort...

 

Sant det at ingen sjekker, men en veterinær har ikke lov å påbegynne behandling om man ikke avslutter på riktig måte. Så i verste fall, hvis man lar være å avslutte får man ikke påbegynt en ny hvis man skal reise senere. Jeg vil tro at mange ikke tenker/bryr seg om dette, men møter man den "rette" personen kan man altså risikere enten ikke få påbegynt ny behandling, eller ikke slippe inn igjen hvis man tar behandlingen i utlandet, fordi forrige runde ikke ble avsluttet korrekt.
Sakset fra MT: "Dersom du ikke er villig til å returnere til veterinær for en slik avsluttende behandling så har ikke veterinæren lov til å starte et slikt behandlingsopplegg på hunden din."

Her er forøvrig link til MT med reglene for hele "suppa":
https://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/reise_med_kjaledyr/veileder_slik_reiser_du_med_kjaledyret_ditt/alle_hunder_som_kommer_til_norge_skal_vaere_behandlet_mot_revens_dvergbendelorm.7135#1

Skrevet

Vi har hundene inne i 28-dagersregelen. Pleier ikke gi tablett etter at vi kommer hjem, i og med at vi er der omtrent hver helg. Avslutter heller når vi er ferdige med å dra dit for sesongen. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...