Gå til innhold
Hundesonen.no

Gi labb


Karina&Chica

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan skal jeg gå frem for å lære Chica å gi labb?

Det hadde vært fint om hun kunne gi labb nå, fordi jeg må tørke av henne på potene etter tur når det er sånt vær som det er nå. Det er alltid vått og skittent på bakken og det fester seg så lett til magen og beina... Men jeg har nok vært altfor slapp med å lære henne den kommandoen der..

Har du noen tips for hvordan jeg kan lære henne å gi labb?

Skrevet

Jeg tok en godbit og gjemte den i hånden når Raja så på. Raja begynte først å snuse og slikke for å prøve å åpne hånden min, hun prøvde mye med slikking osv. før hun plutselig la labben på hånden, og da klikket jeg og ga henne godbiten. Dette gjorde jeg helt til hun gjorde det automatisk og da begynte jeg å legge på kommando.

Skrevet

DEt jeg gjorde var at hver gang jeg skulle gi henne noe fikk jeg henne til og sitte og tok labben hennes opp og så takk, og etter et par repitisjoner gjorde hun det automatisk ;)

Skrevet

På dressurkurset fikk vi beskjed om at man aldri måtte lære hunden gi labb. Dette er noe hunden bruker til å mase og når den i tillegg får belønning for dette så kommer den til å begynne å "slå" mye.

Hvis man skal gå lydighet og hunden gir labb, så stryker man.

Skrevet

Hmmm.. Det har du kanskje rett i! Når jeg tenker meg om, så har Chica en tendens til å "slå" oss når hun vil opp i sofa`en eller lignende.. Jaja, jeg får tenke nøye gjennom hva jeg vil.. Fint du sa i fra i alle fall :)

Skrevet

Jeg fikk gizmo til å sette seg så begynte jeg og ta opp labben hans så fikk han go bit. Og etterpå så begynte jeg og si gi labb når jeg tok foten hannes opp funka kjempe fint :)

Skrevet

Jeg fikk gizmo til å sette seg så begynte jeg og ta opp labben hans så fikk han go bit. Og etterpå så begynte jeg og si gi labb når jeg tok foten hannes opp funka kjempe fint ;)

samme gjorde jeg! funka knall flott! han lærte det på en kveld omtrent!!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jonas har masse pels og ser til tider helt ****** ut nå vi har vært ute. Når vi kommer inn ber jeg han sette seg så jeg kan finne frem kluten og da gir han meg bare labben. Når jeg er ferdig med de to forann reiser han seg opp og jeg kan ta de to bak. Jeg har ikke lært han noe, bare gjordt det til en vane at når vi kommer inn skal vi tørke deg. Jonas er 3 år gammel og han lærte å gi labb(mot min vilje, samboeren lærte han) for noen mnd.

Skrevet

Gi labb er egentlig en veldig nødvenig kommando har jeg funnet ut. Både når jeg skal sjekke potene etter feks sykkelturer, når jeg skal ha på potesalve, når jeg skal vaske og børste labbene osv. Så jeg er glad jeg lærte han det, og kommer til å lære det til mine fremtidige hunder også. Det at det lett blir brukt som tigging er det jo bare å lære av :) var ikke vanskelig ig gjøre det på Ask hvertfall.

Skrevet

Jeg kommer aldri til å lære noen av mine hunder å gi labb. Jeg overtok ei omplasseringstispe som hadde lært det og jeg brukte lang tid på å avlære henne fra å skrape opp alt og alle med labben hver gang hun hadde lyst på oppmerksomhet. Det jeg gjør når jeg skal tørke av labber, klippe klør etc er å løfte opp labben. Enkelt og greit.. Fungerer veldig bra.På samme måte som man gjør med bakbena.(antar ingen hunder gir labb med bakbeina, men de må da tørkes der og eller? ) Til slutt så løfter hunden automatisk opp benet når du tar frem kluten/klosaksa og tar tak i det.

Skrevet

Jeg ser ingen problemer med å lære hunden å gi labb.

At den etter hvert kanskje gjør det i tide og utide vanner man lett ut ved å kun belønne etter at kommando er gitt.

Jeg har lært min hund high five, og han gjør kun dette hvis flathånda er vendt mot han, eller jeg bruker kommando. Selvfølgelig er det en av adferdene han tilbyr under trening, men det er ikke noe problem i "tigge"-sammenheng. Denne øvelsen er dessuten i "lufta" så oppklorte strømpebukser er uansett ikke noe problem.

Jeg husker ikke hvordan jeg lærte det inn jeg... :unsure:

Skrevet

Tinka kan å gi labb (faktisk med tre forskjellige kommandoer), men hun gjør det ikke i tide og utide. Om hun er "under" en kommando finner hun ikke på å gi labb (eller gjøre noe helt annet) samtidig, derfor er det ingen fare for at hun skal begynne å gjøre det under en eventuell konkurranse heller. Visst gir hun labb når vi trener og jeg bare belønner for tilfeldige atferder, eller skal shape inn noe, og jeg ikke bruker noen kommandoer. Hun må jo prøve alt hun har på reportoaret sitt og sjekke om hun kan få belønning for det! Men hun driver ikke og krafser med labben, eller kommer med den hele tiden mens vi spiser mat eller noe, bare fordi hun kan det. Det er kun i treningssituasjon eller om vi ber henne om det at hun gir labb.

Og ang. å tørke av eller sjekke labber så har jeg da aldri brukt gi labb-kommandoen til det! Det er ikke verre enn at man enkelt og greit løfter opp labben til hunden, og da blir synet av håndkleet eller at du kommer med hånda en assiasjon til å løfte opp labben, så hunden gjør det av seg selv (sånn er det i alle fall med Tinka, både når det gjelder å tørke av labber og å ta på tispetruse).

Skrevet

Takk for svar alle sammen! Nå har jeg i allefall ideer til hvordan jeg kan få henne til "å gi labb". Kanskje det bare vil komme automatisk når jeg tørker henne på beina, som mange av dere sier.

..jeg får finne ut av hvordan jeg skal gjøre det. Prøve meg litt fram ;)

Skrevet

Takk for svar alle sammen! Nå har jeg i allefall ideer til hvordan jeg kan få henne til "å gi labb". Kanskje det bare vil komme automatisk når jeg tørker henne på beina, som mange av dere sier.

..jeg får finne ut av hvordan jeg skal gjøre det. Prøve meg litt fram :)

Artig å lære hunden å gi labb. Jeg har aldri sett noen problemer med å gi labb i lydighetsringen, så det kan du glemme. Husk at å gi labb er en medfødt tiggeatferd, så det er noe hunden tilbyr av seg selv vanligvis. En artig ting er at du kan bruke tegn. Når hunden løfter høyre labb, og du er i front, så løfter du høyre ben (det motsatte for du står i front) og tilsvarende med venstre. Da kan dere begge stå og "steppe" og setter du musikk til, kan dere ha freestyle dans..Artig!
Skrevet

Chessea kan ikke "gi labb" men give me five.. :) hehe. Det har hun lært av seg selv, og bruker det ikke som tigging. Derfor ser jeg ikke problemet med det.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...