Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er en familie med to voksne og snart tre barn. En på 8, en på 3 og en baby som kommer i august. 
 

Det er en del snakk om å få oss en hund, men vi er veldig usikre på timingen. 
Bør vi vente noen år til, eller til eldste er 10?

Vi har aldri hatt hund før og er også usikre på hvilken rase passer oss.

Vi har lest en del om Bischon Havanese, King Cavalier, Beagle, uten å kunne konkludere. 
 

Vi bor i leilighet med egen plen på ca. 80 m2, hvis det har noe å si. 
 

Ønsker gjerne å få innspill på både timing og rase, og annet viktig. 
På forhånd takk. 

Skrevet

Timingen er litt opp til dere, tenker jeg. Har dere kapasitet til å følge opp og trene en valp samtidig som dere har spedbarn som kanskje ikke sover hele natten (og kanskje ikke våkner samtidig som valpen, evt at de vekker hverandre), gå på valpekurs og være konsekvente i hverdagstreningen?

Dropp beagle, det er en jakthund som bør få brukt seg.

Bichon-rasene er relativt enkle, små raser som jeg selv har veldig sansen for. De kan være utsatt for patellaluksasjon, men med litt undersøkelser av oppdrettere og avl så er det ikke vanskelig å finne friske hunder. De krever regelmessig pelsstell, og kan bruke en del lyd (bjeffing) i kommunikasjonen.

Cavalier king charles spanielene er søte og fine familiehunder som også krever pelsstell, og kan bjeffe en del. De har også en god del sykdommer, og hvis du søker litt så finner du en del saker om at avl på rasen har vært begrenset og diskutert forbudt i Norge pga. helsetilstanden. Her er jeg faktisk ikke sikker på status per i dag, men her finner du mer om det: https://hundesonen.no/topic/89068-avlsforbud-mot-engelsk-bulldog-og-cavalier-i-norge/

Det viktige ved valg av hunderase er å sette dere inn i hundens behov og hva dere har å tilby hunden. De fleste raser som er enkle å trene (spanieler, labrador, gjeterhunder) er også hunder som trenger med aktivisering i form av hundesport, hjernetrim osv. for å trives. Selv små hunder bør ha minimum en times tur daglig, og litt hjernetrim.

Barna må selvfølgelig involveres, men også lære respekt, og det er viktig at hunden får ro og plass rundt seg til å hvile og være trygg. Barn skal ikke ha ansvar for hund alene.

Ta en tur på hundeutstilling eller konkurranser i nærheten av dere (nkk har terminlister med oversikt) og se på hunder dere kan tenke dere, og snakk med eiere. Om dere har mulighet, gjerne ha en hund på lån/pass en periode for å prøve. Husk at en hund påvirker hele hverdagen, alt fra måltider, tur, lufting, trening, reiser og ferier, arbeidsdager osv.

Det er en jobb å gjøre å finne riktig hunderase, så jeg anbefaler å bruke god tid på å finne den rette rasen for dere.

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde ventet, minst to år. Jeg har hatt hund samtidig som baby, men da har det ikke vært valp. Både valper og babyer krever mye. Har valp selv nå, og er så glad for at vi har store barn nå.

Enig med Simira, når det gjelder rasene dere har sett på.

  • Like 1
Skrevet

Lån den rasen du vil ha. Jeg har 3 barn og har bare hatt hund med 0 og 1 barn før. Jeg har passet hunder store og små. Da får du feeling for hvordan d blir med barn plus hund. 

Det er ikke lett. Barna krever enormt, egentlig mer jo eldre d blir, kjøring hit og dit, fritidsaktiviteter, bursdager. Barn inn og utav huset hele tiden. 

Pass hunder forskjellige raser det neste året, har merket selv at store bruksraser passer dårlig for meg akkurat nå, slik at det blir en mindre hund som er god familie hund og fin brukshund for meg. 

Jeg har ikke hatt hund på 5år grunnet småbarn. Har nå 3,5 og 11. Ønsker ikke å vente lenger nå.

Hos meg er jo hunden livsstil, både når d gjelder aktivitet og trening. Har ingen andre "hobby", hund blir likesom mitt. Men om det blir travelt og kommer sikkert til å angre helt til hunden er 2 år 🤣

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er han sammen med andre hunder? Er det mye lyd da også?  
    • Hei! Takk for svar:) Ja, vi har skjekket han hos vetrinær, og prøvd adaptil uten noen endring. Radio/annan lyd i bakgrunnen hjelper ingenting med mindre den skjermer for lyder utenfra, og da må vi ha volum så høyt at det blir irriterende for oss😅 Har prøvd ulik balanse med forskjellig mental og fysisk trening, og mengde. Vi merker at han er litt roligere om vi gjør aktiviteter som er mindre stressende for han, og trener mer spor/søk. Fortsatt langt over gjennomsnitt med bjeffing, men det er hevrtfall litt forbedring. Når det kommer til kastrering så er han kastert på grunn av andre medisinske årsaker, og for oss har ikke dette hatt noe innvirkning desverre. Har kommet frem til at dette helt sikkert er genetisk og han kommer nok alltid til å være litt varsler hund. Samtidig tenker jeg også at dette er noe som er vanskelig for han, og veldig stressende. 
    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...