Gå til innhold
Hundesonen.no

Dokumentasjon på moms ved import??


LappisJinta
 Share

Recommended Posts

Vi kjøpte valp i Sverige i sommer, og er ofte over grensa. Sist gang ble vi stoppet, og da mente tollern at vi måtte ha med oss papirene vi fikk da vi betalte moms på han?? Vi fikk ikke noe annet enn en kvittering med beløpet. Ingen spesifisering på hva vi hadde betalt for, så det kunne like gjerne vært moms for en TV liksom. Har vi ikke fått med oss alt fra tollen, eller tar tollern her helt feil? Finner ingen info på nett angående dokumentasjon! 

Har dere andre som har importert hund fått papirer, eller har de registrert det noe sted så vi kanskje kan be om kopi av den dokumentasjon? Ble skikkelig stressa! Han er jo omregistrert i Nkk og har alle ormekurer etc i orden. Men nå blir man jo nesten redd for å dra over til Sverige når man får sånn beskjed! Kanskje bare skaffe han norsk pass... Så spør de ikke om sånt vel. 

Endret av LappisJinta
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har dere betalt moms da? Moms skal betales til norske myndigheter i forbindelse med innføring, basert på hvor mye dere har betalt for hunden i Sverige.

Her er reglene fra Mattilsynet: https://www.mattilsynet.no/import/import-av-dyr/kommersiell-import-av-hund-katt-og-ilder-fra-eu-eos

Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 minutes ago, simira said:

Har dere betalt moms da? Moms skal betales til norske myndigheter i forbindelse med innføring, basert på hvor mye dere har betalt for hunden i Sverige.

Her er reglene fra Mattilsynet: https://www.mattilsynet.no/import/import-av-dyr/kommersiell-import-av-hund-katt-og-ilder-fra-eu-eos

Ja, selvsagt. Som jeg også skrev i posten. Les den igjen kanskje? 

 

Edit.: tydeliggjorde det nå. Skjønner at det kanskje blei litt utydelig

Endret av LappisJinta
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutes ago, simira said:

Jeg var usikker på om du mente kvitteringen fra momsbetaling eller kjøpet av hunden, det var derfor jeg spurte. Da ville jeg tatt kontakt med Mattilsynet og spurt.

Vi har ingen kvittering på kjøpet av valpen, men alle papirer selvsagt. Så jeg tenkte ikke på at det kunne misforstås 😅Men jeg skjønte det da jeg leste gjennom på nytt. 

Jeg har sendt mail til tollvesenet. Det er tross alt de vi har betalt moms til, ikke Mattilsynet. Men var litt interessert i å vite om det er varierende praksis på dette, eller om tollern har misforstått noe. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg importerte valp i vår fra Sverige og fikk en innførseldeklarasjon i tillegg til kvittering. Der står det hva som er innført, hundens navn, oppdretter etc etc og pris og moms. 
Jeg måtte dessverre levere tilbake valpen, og fikk med denne innførseldeklarasjonen en utførelsesdeklarasjon, som jeg brukte for å søke tilbakebetaling av momsen. 

Hvis man bare skal på besøk med hunden, mellom Norge og Sverige, så har man jo ingen kvittering å vise til fordi man har jo ikke fortollet inn dyret... Så da stopper man jo ikke på grensen. Men jeg vet ikke...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det viser seg at gubben HAR fått med et dokument ved siden av kvitteringen, men det hadde han glemt. Og insisterte på at han kun fikk kvitteringen fra kortbetalingen 🙄 

Jeg fikk nemlig svar fra tolletaten, og de beskrev hva slags deklarasjon som skulle medfølge. DA husket han det plutselig... Vi prøver nå å få tak i en kopi, da han ikke aner hvor den er. Men noe elektronisk fikk han ikke, i alle fall ikke som han finner igjen. 

Så enden på visa her er at dette er et prakteksempel på dårlig kommunikasjon og dårlig hukommelse 😑 Men for andre som eventuelt måtte lese dette, husk å ta med kopi av deklarasjonen ved turer ut av landet! Spesielt mens hunden enda er ganske ung, men vi kommer til å legge den i passet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
    • Ede er som Jekyll og Hyde når det kommer til trening på senteret og alle andre aktiviteter hjemmefra. Han forstod fra min rutine i morges at vi skulle på senteret. Tilskudd og lysterapi til tross, han begynte stresse og bjeffe og pese fordi han forstod hvor vi skulle, og endte med å gå i dvale i selvregulatorisk shut down fordi han visste at det var en stund til avgang. Usikker på om det er bra eller dårlig. Bedre enn å stresse, men det ser ikke helt sunt ut når han "besvimer" på den måten der. Sier mye om hvordan han følte seg. Vi har derfor bestilt privattimer for å få hjelp med å utvikle sunnere følelser for treningssenteret. Ellers har vi endelig fått oss en god skogtur. Har avventet det av en liste årsaker, bl.a. veiledning om hvor lenge valp skal være våken mellom søvn, som skal være ca 1.5 timer i følge forståsegpåere, hvorpå vi har hatt 30 min buss hver vei for å komme til skog, fordi den vi har her er så bratt, han bør ikke gå ned de lange, lange, bratte bakkene før nærmere utvokst pga hoftene. .. trodde jeg. Så viste det seg at vi har farbar skog her allikevel, og vi er ekstatiske. Det tipset om den "hemmelige" skogen var alene verdt prisen på treningen i dag.  ..og til min glede virker Ede uinteressert i storvilt. Usikker på om det var rådyr eller hjortebæsj vi passerte, men den var fersk, og han hadde zero cares for den eller noe spor. Selv da vi hørte kvister knekke fra et levende dyr mindre enn 30 meter unna, så var han helt nonchalant. Kanskje han trodde det var en hest. De bryr han seg heller ikke om. En slags statister i livet hans. Hans nonchalans overfor dem er behagelig for mamsen.  Hørte forøvrig esler "skryte" i foringsstress her om dagen. Intens lyd, kilden ute av syne. Ede synes også lyden var merkelig, men han så heldigvis ikke noe poeng i en duett med den støyen der. Langt under hans verdighet å teame opp med.  Usikker på om det hjelper å være mer oppmerksom på hvordan jeg gjør klart til trening/kurs vs rutine før andre turer ut, for Ede sanser åpenbart en forskjell. Han stresser ikke når jeg "bare" gjør klart til andre utflukter, kun når vi skal på kurs/trening. Ellers er han rolig og fin. Jeg klarer ikke pinpointe nøyaktig hva jeg gjør som er forskjellig, men noe er det, tydeligvis. Noen som har innspill på hvor lenge det er greit å holde 4-5 mnd gamle valper våkne av gangen? Jeg blir så glad om noen som kan skilte med kompetanse sier 30 min stress hjemme før 40 min skogtur og så 2 timer trening etterpå er super duper optimalt. Hadde vært fint. Han har altfor mye energi innabords til å følge de generiske rådene om aktivitet for alderen, og han trenger endorfiner i kroppen før kurs og trening. 
    • Det sjekkes med endoskopi (tror jeg)  min får tørrfor av id foret, han er også kresen men har spist det bra!    oppdater gjerne etter dere har vært hos vet! Man blir jo litt i overkant interessert i magegreier🤣  
    • Takk for erfaringen!  Han skal til dyrlegen på mandag og sjekke om han har kronisk bukspyttkjertelbetennelse, jeg kan høre om de også kan sjekke for IBD (det er vel kronisk betennelse i tarmen?). Sjekker man det også med blodprøve, mon tro? Hunden min får også godbiter med lite fett, helst kokt kylling, ja! Han er dessverre litt kresen, så våtfor har ikke gått helt veien her hjemme. Men han spiser ok med tørrfor, Royal Canin gastrointestinal low fat.
    • Jeg har en tre år gammel hannhund som hadde av og på diaré og magetrøbbel fra han var liten. Det ble gradvis hyppigere og værre for hver gang.    Siste runde hadde han blodig diaré, oppkast og var veldig slapp med feber. Det var også mistenkt magesår. Han ble behandlet og vi kom igjennom det og nå er det vedlikehold som gjelder.  For min sin del så er stress den værste triggeren, spesielt naboens tispe under løpetid, men også lange treningssamlinger. så min er kastrert nå i håp om å hjelpe på den type stress.  Broren hans har hatt lignende problemer, så vi har forsøkt samme løsning.    ID tørrfor (low fat) Godbiter (så lav fett som mulig) - Adventure Nuggies som de selger på normal/rema. Eller kokt kyllingfilet.  Får suppe ved trening eller lange turer med mye vann og litt id pate eller andre ting. Slik at magen aldri blir helt tom.  Zoolac Zoolac Zoolac! Ved det minste tegn til løs mage, og forebyggende før, under og etter samlinger.  Vi har *bank i bordet* ikke hatt episoder siden januar nå🤞 Er din sjekket for IBD? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...