Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min tispe på 11 år har 2 ganger ikke kommet i løpetid siden 2022. Hun får de vanlige tegnene til begynnende løpetid slik som røyting og markering, men sp komme hun ikke helt i løpetid, ingen blod, ikke den normale atferden hun pleier å få ved løpetid, tar ikke halen til siden som hun pleier og hannhundene har ikke vært interessert. Den andre tispen har hatt løpetid som normalt. Kan det være medisinske årsaker til dette?

Skrevet
10 timer siden, SaraSL skrev:

Min tispe på 11 år har 2 ganger ikke kommet i løpetid siden 2022. Hun får de vanlige tegnene til begynnende løpetid slik som røyting og markering, men sp komme hun ikke helt i løpetid, ingen blod, ikke den normale atferden hun pleier å få ved løpetid, tar ikke halen til siden som hun pleier og hannhundene har ikke vært interessert. Den andre tispen har hatt løpetid som normalt. Kan det være medisinske årsaker til dette?

Helt normalt for gamle tisper at de får såkalte stille løpetider, altså uten blod, og uten noen av de fysiske tegnene.  3 eller  4 av mine har hatt det på den måten når de ble gamle. Ifølge vetr var det ingenting å bekymre seg for, men jeg burde være obs på tegn på livmorbetennelse de første ukene etterpå.

Skrevet

Jeg ville vært obs dersom løpetiden endrer seg, i hvert fall. Min gamle tispe hadde stille løpetider i mange år før hun plutselig fikk en som var uvanlig blodig til å være henne, og rett etterpå fikk hun livmorbetennelse.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...