Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Vi skal gå til anskaffelse av Labrador til høsten, og i den forbindelse lurte jeg på om det er vanlig at oppdrettere har ventelister man setter seg på eller om det er mer vanlig å kontakte oppdrettere ettersom de legger ut planlagte/ kull på oppdretterlisten? 

Skrevet

Begge deler er vanlig. ? Er det en oppdretter som har stor forespørsel etter valper så kan det bli venteliste. 

Skrevet

Begge deler er vanlig. Det er forøvrig verdt å nevne at venteliste ikke betyr at oppdretter selger valp etter rekkefølgen! Det er bare en liste med interesserte kjøpere. Hvis du setter deg på valpeliste 6 mnd før et kull, så kan du likevel "miste" plassen til en kjøper som kommer rett før fødsel.

En god oppdretters førsteprioritet er valpene, og selger til de dem føler seg tryggest på. Noen oppdrettere liker ikke at man setter seg på valpeliste hos flere forskjellige, mens andre synes det er greit. 

  • 4 months later...
Skrevet

Dersom oppdretter har venteliste er det et supert tegn. Det kan vise til at oppdretter er populær og/eller seriøs i arbeidet. 

Jeg ville definitivt valgt oppdretter med venteliste dersom jeg skulle kjøpt renraset hund igjen. 

Det er alt for mange som velger å ha valper på hunden for morro skyld, eller bare gjør det for å velge ut én valp til videre avlsarbeider og bryr seg lite om hva som skjer med de "ubrukelige" valpene. 

Valpeliste er ingen fasit på at oppdretter er bra, men det er et poeng i riktig retning.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...