Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund angrepet av annen hund


familiehunden
 Share

Recommended Posts

Hei,

Vi skulle på hyttetur med en annen familie. De bor på andre siden av landet, og vi møttes på felles hytte. Vi har en voksen, mellomstor veldig forsiktig tispe, de har også ei tispe, hun er nylig sterilisert, boxser og ca 1,5 år. Den andre familien er kommet opp til hytta først, og er der når vi ankommer. Disse hundene har ikke møttes på ca 1 år, og sist gang var den eldste tispa redd unghunden fordi den var litt voldsom (leken, ikke aggressiv). Da holdt boxeren avstand, stort sett.

Denne gangen ble vi enige om at hundene kunne treffes utenfor. Det første som skjedde var at boxeren gikk rett til angrep og la den andre tispa i bakken. Hun ga seg ikke før eieren fikk dratt henne bort. Ingen fysiske skader, men veldig redd hund. 

Inne i hytta blir boxeren holdt i bånd, og den andre unngår henne. Etter en stund kommer den eldste hunden bort til en stol der eieren av dboxeren sitter (den løse hunden blir ropt på). Litt lenger bak ligger boxeren. Da den løse hunden nærmer seg boxerens eier, hopper boxeren på og gjør et aggressivt utfall  igjen. Heldigvis var hun i bånd og ble raskt dratt tilbake.

Resten av oppholdet må hundene holdes i atskilte rom, hvis boxeren kommer i nærheten er det tydelig knurring og konflikt. 

Dette er en familie (og hund) vi gjerne vil omgås og være sammen med på hytta, men det er ikke noe hyggelig med aggresjon og redd hund. Hva er lurt å gjøre, og hva er realistisk løsning?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis hunden deres er forsiktig i utgangspunktet så ville jeg iallfall gjort alt for å skjerme henne for denne adferden fra boxeren! Dette kan gjøre at hun blir mer usikker og forsiktig, og det er ikke rettferdig mot henne å la henne måtte stå i sånne situasjoner. Dere kan prøve å gå tur sammen, med begge hundene i bånd, uten at de får hilse på hverandre, flere ganger. Om boxeren vil bort til eller stirrer på deres hund så må denne adferden stoppes, dere må sette grenser og rose når hun er nøytral. Her må dere lage regler så boxeren skjønner at hun ikke får lov til å oppføre seg som en pøbel. 

Ska de være løse sammen igjen, så må dere holde øye med dem hele tiden, og sørge for at de har klare regler på hva som er lov og ikke. Eventuelt få dem til å ligge på hver sin plass og slappe av i starten. Eventuelt ha en av dem i bur og rullere. 

Jeg personlig hadde ikke hatt min hund løs med den hunden igjen. Iallfall ikke om hun er litt usikker i utgangspunktet. 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan stort sett signere det over. Den eldste tispa må få være trygg på at boxeren ikke kommer bort til henne, inne eller ute. Hold de adskilt, med bur, bånd eller rom. Gå turer sammen i bånd, så de venner seg til hverandre, men på god nok avstand til at eldste føler seg trygg. Kast godbiter på bakken til dem, på god avstand til hverandre så de trygt kan søke godbiter uten å måtte interagere, men at de kan se hverandre. Gjerne belønning til begge for å se på hverandre (ikke stirre!) for så å ta kontakt med eier eller snuse.

Overhodet ikke ha de i nærheten av hverandre hvis dere ikke er rimelig trygge på at de slapper av mer sammen, og aldri uten nøye tilsyn. Les signalene til den eldste og stopp ved ethvert tegn til ubehag fra henne.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er dette ny adferd from boxeren, eller har den hatt problemer med aggresjon også før hytteturen?

Det er kjempeviktig å holde hundene adskilt sånn at begge vet at de ikke trenger å passe på at den andre ikke nærmer seg. Forskjellsbehandling ved å la eldstetispa gå løs er ikke lurt. Du sier boxeren er sterilisert: noen hunder kan være hissige når de har smerter eller føler seg svake på grunn av sykdom eller kirurgi.

Husk på at aggresjon i de aller fleste tilfeller stammer fra usikkerhet, og boxeren fortjener samme beskyttelse som den eldste. Skal de være i samme rom så må begge være i bånd og holdt fra hverandre. Og hvis en av dem må være i et annet rom mens familiene og den andre hunden er sammen, så må dere bytte på hvem som er alene.

Det er veldig lett å ta sider i sånne situasjoner, til tross for at begge hundene viser tydelige tegn på usikkerhet, bare med forskjellige "symptomer."

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

On 3/4/2023 at 3:30 AM, Pingeling said:

Er dette ny adferd from boxeren, eller har den hatt problemer med aggresjon også før hytteturen?

Det er kjempeviktig å holde hundene adskilt sånn at begge vet at de ikke trenger å passe på at den andre ikke nærmer seg. Forskjellsbehandling ved å la eldstetispa gå løs er ikke lurt. Du sier boxeren er sterilisert: noen hunder kan være hissige når de har smerter eller føler seg svake på grunn av sykdom eller kirurgi.

Husk på at aggresjon i de aller fleste tilfeller stammer fra usikkerhet, og boxeren fortjener samme beskyttelse som den eldste. Skal de være i samme rom så må begge være i bånd og holdt fra hverandre. Og hvis en av dem må være i et annet rom mens familiene og den andre hunden er sammen, så må dere bytte på hvem som er alene.

Det er veldig lett å ta sider i sånne situasjoner, til tross for at begge hundene viser tydelige tegn på usikkerhet, bare med forskjellige "symptomer."

Takk for gode og balanserte råd. Boxeren har visst de siste månedene vært agressiv, og gått på noen hunder. Jeg forstår det sånn at vanligvis har det vært hunder som er underdanige/mindre/engstelige. Steriliseringen er gjort for kort tid siden etter at hun viste aggresjon mot andre hunder og også et barn. Hun fikk innbilt svangerskap, og ble utrygg og stresset av det. Derfor sterilisering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...