Gå til innhold
Hundesonen.no

Gode Golden Retriever oppdrettere


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Et vennepar er på jakt etter Golden Retriever. 
Hun er vokst opp med Engelsk Settere og Boxere, han tror jeg ikke har særlig erfaring, men han har falt pladask for Limit da. :lol:
De har også et barn på straks 10år i hjemmet, som kommer til å få litt ansvar ifm hunden, men under oppsyn. 

Regner ikke med de skal ut å konkurrere i noe særlig eller jakte, det blir nok en helt vanlig aktiv familiehund sånn i utgangspunktet. 
Helse og god stabil mentalitet er dermed topp prioritet for dem. 
De bor også her i Rogaland, men ser for meg de er villige til å reise for å hente den rette valpen.
Tidsperspektiv for å hente er fra jul av, men i utgangspunktet så ønsket de sommervalp 2023.
(De er dog blitt veldig valpesyke etter å ha passet Limit en uke nå i august :lol:)

Så, på bakgrunn av dette, hvilke oppdrettere anbefaler dere? Eventuelt pm om det er noen man burde unngå? 

Endret av Rocket
Skrevet
5 hours ago, Ravensburger said:

Jeg bor i nærheten av kennel Reitane. Har hilst på et par stykker derfra. Typiske mjuke Golden familie hunder. Helse og utstillings resultater vet jeg ingenting om :)

Takk for info uansett! :D 

Skrevet
4 hours ago, Debbie said:

Jeg ville vurderet Dancewood eller Flakkefossen, koselige oppdrettere med god fartstid. Fine, gode familiebikkjer

Tusen takk! Det er videresent! :D 

  • 3 months later...
Skrevet

Bumper denne litt, de har vel egentlig landet på at de aller helst vil finne en oppdretter i nærområde slik at de lettere kan besøke valpene før henting og ha "sikkerheten" det er i å ha oppdretter nærme generelt. Så noen som har noen info eller innsikt i oppdretterne her i rogaland? Eneste erfaringen jeg selv har med noen av dem er at jeg har stilt hund med Børge som dommer 1 gang liksom. :lol: 

Skrevet
13 hours ago, Rocket said:

Bumper denne litt, de har vel egentlig landet på at de aller helst vil finne en oppdretter i nærområde slik at de lettere kan besøke valpene før henting og ha "sikkerheten" det er i å ha oppdretter nærme generelt. Så noen som har noen info eller innsikt i oppdretterne her i rogaland? Eneste erfaringen jeg selv har med noen av dem er at jeg har stilt hund med Børge som dommer 1 gang liksom. :lol: 

Be dem ta kontakt med nærmeste retrieverklubb og hør hvilke oppdrettere som er tilknyttet der, dra på noen av aktivitetene der og se/hør om noen av hundene er "lokale".

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...