Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis jeg skal drive med agility, lønner det seg å kjøpe etter foreldre som driver med agility? Det samme om jeg vil drive med lydighet eller rallylydighet eller utstilling? Er man da kanskje bedre stilt å gjøre det bra i hundesport?

Skrevet

Hvorvidt de driver med det eller ikke sier ikke så mye, men om de har resultater gjør det jo. Jeg tenker at det ikke er veldig viktig hva de driver med, men at de har resultater i en hundesport vil vise at hundene er trenbare og samarbeidsvillig.

Jo flere hunder i linjene/familien som brukes og har resultater i hundesport, jo lettere er det å se om avkom vil egne seg. Det er uansett aldri noen garanti, men større sjanse med hunder som er avlet mot bruk. Rasevalg er selvfølgelig et vesentlig utgangspunkt for hvilke egenskaper du vil ha i hunden.

  • Like 1
Skrevet

Ifht agility er størrelsen på hunden også noe å tenke på. En hund som akkurat er over høydegrensa for å delta i medium klasse f.eks vil gjerne måtte være vesentlig raskere ifht sin størrelse enn en større hund i samme klasse. Her har du jo heller ingen garantier såklart, hunden vokser seg jo til den høyden den blir uansett. Men du kan jo prøve å finne et kull hvor en eller begge av foreldrene er i rett høyde for det du er ute etter.
Og jeg hadde vært veldig nøye med leddhelse på en AG hund om jeg ønsket å satse, og lagt opp til å få en så frisk hund som overhodet mulig i det departementet iom det er en sport som sliter på kroppen. Så fri rønkede foreldre og aller helst bredere slekt er et must. 

Som Simira sier, se på stamtavla, har foreldre, søsken av foreldre, besteforeldre, hunder fra tidligere kull til foreldrene gjort noe i noen som helst sporter? De trenger jo ikke å ha fått titler for å være treningsvillige tenker jeg. Snakk med tidligere valpekjøpere om du kan og hør hvordan treningsviljen er på hundene deres fra samme linjer. Reis å se på treninger/konkurranser hvor disse hundene deltar osv. 

Og ifht AG så er det jo sånn at noen hunder bare elsker sporten. F.eks frøkna mi lyser opp når vi driver med agility, hun ELSKER at det går fort, jeg hadde jo egentlig tenkt lydighet og rally lydiget med henne hovedsaklig, men AG er det hun elsker. Og det vil man jo ikke vite på forhånd. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...