Gå til innhold
Hundesonen.no

Australian cobberdog og corgi erfaringer


Miomio
 Share

Recommended Posts

Vi er en familie som ønsker å skaffe oss vår første hund. Vi ønsker oss en selskapshund med ikke alt for mye pelsstell. Har sett litt australian cobberdog og corgi, noen som har erfaring med disse hundene? 

Syns det er innmari vanskelig å finne ut hvilken hund passer oss og hvilke oppdrettere som er bra og til å stole på!

Noen som har noen tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ønsker dere lite pelsstell hadde jeg styrt laaaaangt unna en puddelblanding!! Du kan få en ok pels, eller du kan få et mareritt. Har vært borti flere via kurs og alle, og da mener jeg alle, har brukt mye tid på pelsstell eller endt opp med å barbere helt ned med korte jevne mellomrom. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Corgi er en aktiv gjeterhund som krever en del aktivitet, røyter MYE, og bjeffer og gjeter en del. Hvis dere har yngre barn ville jeg droppet det, da hunden fort kan bli stresset av å løpe etter og nappe barna i bena.

Hvis dere mener cobberdog er noe for dere ville jeg heller gått for ren puddel, der både pelsen og hunden er mer forutsigbar både i størrelse og adferd. De krever noe pelsstell og kan klippes kort med jevne mellomrom. De er også aktive hunder.

Hva legger du i "selskapshund"? Hvor mye tur/aktivitet ser du for deg at hunden får på en vanlig hverdag? Etter min mening bør alle hunder uansett rase og type ha minimum en times tur/aktivitet hver dag, i tillegg til korte tisseturer morgen og kveld. I valpe- og unghundtiden krever hunden en god del mer, den må ut oftere, og gjerne ha mer aktivisering og ikke minst trening på hverdagslydighet. Det er ulike rasegrupper, og gruppen for selskapshunder kan være verdt en titt: https://no.wikipedia.org/wiki/Selskapshunder

Når det gjelder oppdretter så er det viktig at foreldrehundene er registrerte i NKK, sjekket for vanlige rasesykdommer, og oppfyller raseklubbens anbefalinger for helsesjekker og avlskrav. Dette er et minimum. Valpene bør ikke flytte hjemmefra før tidligst 8 ukers alder, ferdig chippet med helseattest, første vaksine og ormekur. Oppdreter bør ha tatt med valpene litt ut og hatt de i bil og latt de hilse på forskjellige folk og oppleve litt ulike ting. Snakk med erfarne hundefolk, og om mulig ta gjerne med noen dere kjenner for å hilse på oppdretter og moren til valpene.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Kommer vel litt ann på hva du legger i selvskapshund? 

Hvor mye mosjon vil dere tilby? 

Australian Cobberdog er vel strengt tatt en blandingshund som krever mye pelsstell, og er nok ikke hunden dere vil ha dersom dere ønsker en lettstelt hund. 

Hvor store er barna i familien? Er det små barn ville jeg personlig valgt en mellomstor rase. En unghund av stor rase kan fort velte barna dersom den er overlykkelig uten at det er noe vondt ment. 

Lapphund eller buhund er blant raser jeg tenker på som fine familiehunder/turkamerater. Ulempen med disse er at de er kjent for å ha en del lyd i seg. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...