Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei! Har vært hos veterinær med dette, og har de siste ukene fått onsior for leddslitasje og prøvde ormekur mot harking/brekning. 

Hunden min begynner å bli en eldre kar, aldri vært syk sett bort i fra leddene som jeg har god kontroll på. Nå den siste tiden har han drevet på å harket/brekt seg ofte når han legger seg ned, gjerne når han har hvilt et par minutter. Gjør det en gang, av og til 2, kommer ikke noe opp og virker helt fin etterpå, litt som at han rensker halsen og ferdig med det. Kan også skje hvis han skjønner at vi skal på tur og stresser seg opp litt, men aldri opplevd dette ved annen aktivitet. Synes det er litt bedring etter vi var hos vet. Sist, men usikker på om det er ønsketenking eller om kanskje nsaids hjelper på det? 

Vet. Kunne ikke høre noe på lunger/hjertet. Han har normal respirasjonsfrekvens. Skal ringe til vet. Og høre om ny time denne uken. Jeg tenker kanskje at vi burde ta blodprøver og røntgen av lunger/hjertet for å se. Jeg skjønner jo at dette kan være ting som hjertesvikt, kreft o.l. Men enn så lenge oppleves ikke hunden syk. 

Er det andre som har opplevd dette på sine der det IKKE er hjertesvikt/kreft? Tenker mest på om det er andre ting jeg må ha i bakhodet. 

Han fikk i seg noe fersk hjort etter jakten i høst(Pleier kun å få hjort som har vært fryst til vanlig) , og lurer litt på om det det kan smitte hund med f. Eks. Lungeorm? Den ormekuren han fikk tar ikke lungeorm. 

Evt. Hvis det er ormekuren som hjelper litt, hvor lang tid skal det gå før man merke full bedring? Trenger han kanskje 1 behandling til? Fikk mot "vanlig" orm. 

Har tidligere hatt en hund som fikk antibiotika etter harking der vet. Mente det var pga. Flått, noen med erfaring på dette? 

Er mildt vær her jeg bor, og leser at lungeorm er vanlig hos hjort, men vet ikke om det kan smitte hund via blod/kjøtt. Evt. Er hunden min glad i å spise gress, og vet katt kan bli smittet via snegleslim, gjelder dette hund også? 

Andre ting? Luftrørskollaps?

Edit;Kan nesemidd gi slike symptomer uten reversed sneezing? 

Jeg vet at dette sannsynligvis er mer alvorlig, men håper jo på at det er en liten ting og ikke hjertet/kreft. 

Bekymrer meg mye for dette nå for tiden, og ja, trenger bare å høre litt erfaringer hvis noen har. Trenger ikke å  høre "hunden min hadde hjertesvikt og døde 2 uker etterpå", for jeg er fullstendig klar over at det kan være alvorlig. 

 

Edit; Ville bare legge til at dette skjer kun hjemme eller evt. I bilen når han blir ivrig når vi skal på tur. Han er med meg i stallen daglig og ligger på på gulvet der med meg i nærheten, og hører det aldri der ?

 

 

 

Endret av Peggy
Skrevet

Min første tanke var hjertet, men når du skriver at vet ikke hører noe galt og at hunden har normal pustefrekvens tror jeg ikke det er hjertet allikevel. Ifølge hjertespesialist jeg har vært hos med min hund er pustefrekvens i hvile den beste indikatoren på hjertehelse.

Det kan ikke rett og slett bare være kennelhoste?

Skrevet (endret)
26 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Min første tanke var hjertet, men når du skriver at vet ikke hører noe galt og at hunden har normal pustefrekvens tror jeg ikke det er hjertet allikevel. Ifølge hjertespesialist jeg har vært hos med min hund er pustefrekvens i hvile den beste indikatoren på hjertehelse.

Det kan ikke rett og slett bare være kennelhoste?

Hvis det hadde vært kennelhoste, så burde det vel gått over etter en stund? Han har vært slik en stund, tenkte først selv at det var noe som kom til å gå over, da helsen ellers er bra. Men fant ut at nå har det pågått så lenge at jeg måtte sjekke opp i det. 

Er en hund som har særdeles lite kontakt med andre hunder da vi ikke pleier å henge med andre hundefolk/hunder og bor på landet ? Eneste unntaket er naboen sine, men de snakker jeg så mye med at der hadde jeg fått meg meg hvis noen av dem hadde hatt det. 

Edit;  Jeg tenker jo også det verste med hjerte/ evt. Lungekreft. Har hatt hund tidligere med lungekreft som spredde seg til hjertet og ikke var syk i det hele tatt, med helt fine blodprøver helt til  bakparten kollapset og veterinærene trodde det var artrose med nerve i klem, til røntgen ble tatt og viste at hun var full i kreft. 

Endret av Peggy
Skrevet

Pustefrekvens i ordentlig hvile er et godt hjelpemiddel men allikevel tror jeg jeg hadde tatt turen til en kardiolog , ikke alle hjertelidelser synes på røngten eller høres. Om alt er som det skal vet du ihvertfall om han tåler en narkose om han skal undersøkes videre..

Skrevet
33 minutter siden, yurij skrev:

Pustefrekvens i ordentlig hvile er et godt hjelpemiddel men allikevel tror jeg jeg hadde tatt turen til en kardiolog , ikke alle hjertelidelser synes på røngten eller høres. Om alt er som det skal vet du ihvertfall om han tåler en narkose om han skal undersøkes videre..

Ja, er litt de tingene som gjør at jeg vil finne ut litt om det kan være hjertet også, pga. Han trenger å få renset tenner nå. Respirasjonsfrekvens var 13 sist jeg tok den, gjorde det før vi skulle til vet. Slik at det var gjort når vi var der?

Så vil helst finne ut hvordan helsetilstanden hans er for å vurdere videre oppfølging nå på sine eldre dager. Men per i dag, så er ikke tiden ute for han enda, men ønsker å gi han god oppfølging, uten å dra den for langt mtp hans beste ?

 

Skrevet

Liten update her ?

Vært hos vet. Og tatt røntgen, blodprøver osv. Den viser ingen tegn til hjertesvikt, ikke svulst eller kreft i brysthulen. Ut i fra symptomene mente de at det ikke var vits å gå videre med undersøkelser heller pga. Alt er innenfor normalen for en eldre hund ? 

Snakket om at den kan være en kronisk luftveislidelse/irritasjon (ikke spør om detaljer, men er ikke astma ?) som man ofte ser hos eldre hunder. Skal også gi en mer intensiv ormekur, bare for å utelukke det helt. 

Veldig lettet for å ha svar, så nå kan vi fokusere på å gi best mulig behandling for leddene videre og få tatt en tannrens uten bekymringer?

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...