Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå fra sovende valp? Hjemme alene trening?


Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg har en 9 uker gammel Golden Retriever fra jaktlinjer og har fra starten av prøvd å forberede den på at jeg ikke alltid er der. 

Når den er opptatt så går jeg inn på kjøkkenet, kontoret eller andre steder. Kjøkkenet følger den etter, for valpen er et matvrak så det er også noe som må øves på. 

Det jeg pleier å gjøre er å legge den inn i buret med åpen dør, rommet den er i er puppy proofet sånn at hvis den blir varm/kald kan legge seg der den vil og det er noen leker. 

Når jeg skal øve på hjemme alene trening så føler jeg at jeg bommer på tidspunkt helt. Valpen ser at jeg går men er så trøtt at den ikke reagerer nevneverdig ELLER jeg gjør øvelsen for tidlig sånn at den blir kjempe skeptisk å skal bli med. Den setter i gang å bjeffer og ule, skal jeg bare ignorere dette? selv om valpen ikke er trøtt?

Er det noen konsekvens hvis jeg går mens valpen sover? Bare små ærender som butikk og sånne ting. Pleier å sette opp en gammel smart telefon med video møte sånn at jeg hører hva som skjer. Den har til nå ikke vært alene mer enn 15min mens den sover fordi jeg er så redd at den skal våkne så er jeg ikke der så får den separasjonsangst eller traumer eller noe. 

 

Man skal jo gradvis gå fra valpen litt etter litt, men når den først er trøtt nok til å øve på det så slukner den etter at jeg har lukket døren. Eller kvikner til, som heller ikke er helt heldig. 

Noen som har erfaring og noen bra tips til å få dette til å gå bra på sikt? 

(Målet er ikke at den skal være mye alene nå, men bare trene på det og at jeg kan springe små ærender)

 

Skrevet

Tipper du vil få noen lengre og utfyllende svar etter hvert. Du kan også søke litt på forumet, vet det er skrevet mye om det. Det jeg bare ville tipse om, som jeg har gjort med alle mine hunder, og  som gjør at de løper glade til hunderommet og legger seg i sine senger når jeg skal dra, er at de alltid får noe godt når jeg skal dra, eller setter dem der av andre grunner.

De første gangene jeg forlater valpen over 10 min har de alltid noe å tygge på som de nesten bruker like lang tid på. Du har retriever, forhåpentligvis med matvett, så den kan være enkel å bestikke ;)  Ang noe å tygge på er det greit å vite at det er trygt for den å tygge på uten at man er tilstede, også tenker jeg man må ha sett at de har spist det noen ganger tidligere, så du vet at det ikke forsøkes slukes på en uvettig måte.

Ellers fyller jeg kong xtreme, kong xtreme ribbon, og to leker fra west paw, med bløtet og most hundemat, kanskje blande i noe grønsaker, leverpostei, fryser de, og gir en eller to til valpen når den skal være alene. Da har den mye å holde på med :) "valpen" min på allerede 7-8 mnder har begynt å løpe til hunderommet og grinda når jeg fisker frem noe godt, og er påkledd. 

  • Like 1
Skrevet
14 hours ago, LinL said:

Tipper du vil få noen lengre og utfyllende svar etter hvert. Du kan også søke litt på forumet, vet det er skrevet mye om det. Det jeg bare ville tipse om, som jeg har gjort med alle mine hunder, og  som gjør at de løper glade til hunderommet og legger seg i sine senger når jeg skal dra, er at de alltid får noe godt når jeg skal dra, eller setter dem der av andre grunner.

De første gangene jeg forlater valpen over 10 min har de alltid noe å tygge på som de nesten bruker like lang tid på. Du har retriever, forhåpentligvis med matvett, så den kan være enkel å bestikke ;)  Ang noe å tygge på er det greit å vite at det er trygt for den å tygge på uten at man er tilstede, også tenker jeg man må ha sett at de har spist det noen ganger tidligere, så du vet at det ikke forsøkes slukes på en uvettig måte.

Ellers fyller jeg kong xtreme, kong xtreme ribbon, og to leker fra west paw, med bløtet og most hundemat, kanskje blande i noe grønsaker, leverpostei, fryser de, og gir en eller to til valpen når den skal være alene. Da har den mye å holde på med :) "valpen" min på allerede 7-8 mnder har begynt å løpe til hunderommet og grinda når jeg fisker frem noe godt, og er påkledd. 

Takk for tips det skal jeg huske.

Var det mye lyd i dine før du fikk trent de til det?

Startet du med den oppskriften steg for steg som starter med å bare lukke døren?

Skal sjekke ut litt andre steder her også 

Skrevet
5 hours ago, HaX said:

Takk for tips det skal jeg huske.

Var det mye lyd i dine før du fikk trent de til det?

Startet du med den oppskriften steg for steg som starter med å bare lukke døren?

Skal sjekke ut litt andre steder her også 

Hvis jeg ikke ga de noe så kunne det være litt lyd. Men 99,8% av gangene så får de alltid noe å spise, gjerne noe med litt tyggetid. Fulgte ikke så mye oppskrift, det bare ble sånn naturlig. Gadd ikke ha valp løpende i hælene og være i vegen når jeg støvsugde og vasket gulv feks. Så da ble det naturlig med et 10minutt og noe snacks i valpebingen/på rommet. Da var jeg jo ikke ute, men hun fikk ikke dilte etter i de minuttene. Så har jeg tatt det gradvis. Hvis det har vært lyd etter hun hadde spist opp det hun fikk, og jeg var i huset og gjorde husarbeid overså jeg, med mindre det eskalerte veldig. Kunne høre forskjell på småsutringa og når hun fikk litt noia. Hvis hun fikk noia noia, eller veldig høy lyd, kunne jeg gå bort til henne og sitte utenfor grinda feks, og si rolig at hun skal legge seg (selv om hun ikke kunne det), og vente til hun slappet av. Når hun slappet av og var stille, kunne jeg gå og gjøre noe annet i ei kort kort stund, og åpne døra før hun ble for urolig og før ny lyd. Da tenker jeg det er viktig å ikke kose for mye eller hause opp at de endelig får komme ut eller være sammen. Det er bare sånn det er. Dette var ikke noe jeg gjorde mange ganger om dagen. Mest ved behov egentlig. Og bare hvis hun hadde vært aktiv over lengre tid i forkant, så hun kanskje var klar for å slappe av litt. Når jeg begynte litt med dette sov hun ikke på rommet mitt på natta lengre heller. 

Har ikke fulgt noen oppskrift på noe vis, bare tatt ting som det har passet. Det skal også sies at hun var 3,5 mnd når hun flyttet hjem til meg, og var vant til å være i hundegård med annen hund fra hun var 8-9 uker og frem til jeg hentet henne. Så vi begynte kanskje ikke alenetreningen før hun var 4 mnder. 

Ellers har jeg hatt fokus på å legge noe godt i senga si også når hun ikke skal være alene, bare for at det er hyggelig å ligge der. Der er det fint å være. Ser at hun nå, som 7 mnder tar med seg bein hun får, til "rommet" sitt og spiser der og slapper av. 

Ellers kan det også være greit å ha på noe i huset med lyd. En radio eller tv. Så hører de ikke alle lydene ute like godt. 

Men, en vesentlig forskjell fra min hun og din, som jeg har glemt å si, er jo at jeg har en voksen hund fra før. Så hun har alltid hatt noe selskap. Svært sjeldent hun har vært helt alene. De er adskilt så det ikke skal bli for mye leking, men det er "bare" ei grind i mellom. Jeg tror det har vært med på å gjøre det veldig mye enklere for meg :) 

Jeg svarte ikke på dette med å gå mens valpen sover, eller at den sovner i det du går. Det er den beste måten å starte på, så lenge den ikke har panikk når den våkner alene. Hvis du går, og valpen sovner, så er jo det bare fint. Det er jo det vi ønsker. At de skal slappe av og sove :)

  • Like 1
Skrevet

Den første uken med ny valp er jeg sammen med den absolutt hele tiden, bortsett fra når jeg skal på do. Da stenger jeg døra mellom oss. Jeg vil at den skal få ro til å lande litt mentalt sett på egenhånd. Etter første uken begynner jeg så smått å være litt mindre rask på do. ? 

Etterhvert som valpen blir tryggere gjør jeg andre ting som morgenstellet uten valpen, og så dusjing. Om valpen står ved døra hele tiden, så er det helt greit. Etterhvert blir det så gørrkjedelig for valpen at den går å legger seg eller leker litt. Jeg gjør også småting som å hente posten og ta ut søpla, og det gjør jeg på varierende tidspunkt hver dag. Jeg venter til den slutter å pipe i 30 sek før jeg går inn, men den har gode nok sanser til å skjønne at jeg er der. Det gjør ikke noe at den vet det, tenker jeg.

En annen ting jeg gjør, som det er delte meninger om, er at jeg sier alltid i fra når jeg går. Når jeg skal på badet sier jeg "jeg skal bare på badet." Ikke noe kommando eller stor sak, jeg bare kommuniserer på en rolig måte. Når jeg skal ut så bruker jeg enten å vente til den ligger i kurven og tygger på noe (er vant medt med hypervalper som sjelden sover), eller så lokker jeg den med til kurven og sier "Nå skal jeg gå. Sov godt," og gir en suss på hodet. Mesteparten av tiden følger valpen meg til døra uasett, men det viktige for meg er at den vet at jeg blir borte. Jeg ønsker ikke at den skal oppleve å miste meg fordi den var uoppmerksom.

Men som sagt, her er det forskjellige meninger, og ingen metode er dokumentert bedre. Her er det nok mer snakk om smak og behag. Når valpen er trygg nok til at jeg drar på butikken eller andre ting hvor jeg blir borte en stund, så gir jeg alltid noe spennende å holde på med i mens (viktig å velge trygge ting den ikke kan få i halsen).

Reaksjonen på å bli forlatt er et overlevelsesinstinkt, så det er lurt å ta det i valpens tempo, som ofter er tregere enn vi ønsker. Dessverre er det vanskelig i dagens samfunn, når mange kun har 4 ukers ferie (8, dersom man er to). Jeg anbefaler på det sterkeste å ha hjemmekontor eller barnevakt i en periode dersom du bare har 4 uker på deg, men jeg vet at det også kan være vanskelig for en del å få til.

Lykke til, og husk at dette er sannsynligvis den vanskeligste treningen dere begge må igjennom. I mange tilfeller er det tøffere for eier enn for valpen. ❤️

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...