Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi brukte billige kompostgrinder for å skille hundene eller skjerme steder der valpetenner kunne gjøre skade (eller bli skadet). Det var igrunn det.

Jeg husker ikke lengre når vi startet, men jeg tipper sistemann må ha vært rundt 14 uker, vi fikk ham ved 10 uker, og var hjemme en stund før vi startet treningen. Eller, det var da vi begynte å dra på jobb (jeg jobbet deltid og korte dager). Fra ganske tidlig av gikk vi rundt i andre rom i huset, korte turer utenfor og sånt.

Skrevet (endret)

Vi hadde også slike billige kompostgrinder, satte de rundt det vi ikke ville valpen skulle tygge på, isteden for å sette de rundt valpen. Så han hadde hele huset tilgjengelig, men beveget seg aldri vekk fra senga si i gangen egentlig. 

Vi startet med å gå i andre rom bare et par dager etter at han kom i hus, og gå ut av huset i få sekunder av gangen uka etter at han flyttet til oss. Fra rundt 4-5mnd alder har han fint vært hjemme alene det antallet timer som tilsvarer alderen hans, synes det var en fin fremgang egentlig. 4mnd=4 timer, 5mnd=5timer osv. opp til en hel arbeidsdag. Men man må jo selvsagt se an hunden, vår tok det veldig fint så kjørte på :) Nå er han 11 mnd og ligger og sover med beina rett i været i de timene vi er vekk på jobb ?  

Anbefaler å gi den noe å spise når dere går ut, f.eks mat i en kong eller lignende. 

9EF724F1-4532-4B8C-9DCF-D2C3A850F0E3.thumb.png.40c9b6e5810c4147d28597709e398599.png

 

Endret av bie
Skrevet

Ingen av mine to siste valper har hatt valpegard eller -grind. Nå er de riktignok sjeldent alene, men da gørrslitne sammen med de voksne på lukket rom (badet, ofte). 

I hverdagen har jeg ingen nytte av å stenge dem bort, de sover i sofa og hundesenger eller beveger seg fritt. Sålenge de har utløp for energi og tyggeting tilgjengelig, så har mine vært veldig fornøyde med det :)

Ved nødtilfelle har jeg et sprinkelbur av største størrelse stående (og aktivitetsleker klare i frysa), typ når vi måtte ut alle mann med de voksne hundene på leit etter sauen på rømmen midt på natta. 

Skrevet

Mine valper har hatt ett inngjerdet lite område de måtte være på når jeg ikke var der med dem.

Det var også for å skjerme den andre eldre hunden fra valpen

Gamlemor likte å ligge i senga mi når jeg var borte, og valpen var derfor på samme rom som henne. Så hadde de hverandre som selskap.

Første hunden hadde et lite inngjerdet område på stua da hun var valp. Heldigvis har ingen av hundene mine reagert negativt på å være alene. Men tilvenningen til å være alene gikk sakte ?

Skrevet
På 11/14/2021 at 1:43 PM, Milla_85 skrev:

Eller sånn inngjerding for at valpen skulle ha sin egen plass/ha kontroll når dere ikke hadde han under oppsyn?

Og, hvor var valpen når dere begynte med hjemme-alene trening?

Har aldri tenkt tanken på at hvalper ( eller voksne hunder for den del) skal holdes borte fra familien eller deler av huset, hverken når man er hjemme eller borte. Hundene er en del av familien og har samme adgang til rom/oppholdsteder som resten av familien. Hvilket jeg anser som en selvfølge. 

Skrevet

Kompostgrinder er helt fantastiske til å valpesikre huset, altså gjerde inn ting du er redd for. F.eks. ledningene rundt TVen, eller bestemors antikke stuebord. Da lærer valpen seg å la tingene være i fred, samtidig som den har fri tilgang til sitt eget hjem, og du kan senke skuldrene litt ekstra både når dere er sammen og når den er alene.

Jeg har hatt forsåvidt hatt et rom valpene kunne være i dersom det var behov for å forlate den litt, men jeg var veldig opptatt at at det skulle være et rom som jeg og valpen brukte mye til vanlig, og som valpen hadde sterke positive assosiasjoner med. Altså ble det kjøkkenet. Dette er ene og alene på grunn av bosituasjon og tissing på gulv. Laminatgulv  fungerer dårlig med tanke på tisseflekker.

Husker jeg var på besøk hos mine foreldre med min første egne valp. Noen måneder tidligere hadde pappa lagt flott, nytt laminatgulv. På et eller annet tidspunkt hadde frøkna mi gått bak TVen og lagt igjen en liten dam uten at vi fikk det med oss. Noen dager senere ringte mamma og sat at de hadde måtte rive opp hjørnet bak TVen for å legge ny laminat der, fordi en 10 cm tissedam hadde havnet på skjøten mellom 2 bord. Skadeomfanget var 5 ganger så stort som den bittelille dammen hun la igjen.

Så snart valpene er stuerene, så har de fri tilgang alle oppholdsrom hele døgnet. Det er en utrolig lettelse å nå det punktet.

Skrevet
6 minutes ago, Stjerneskinn said:

Nei, brukte elementer av sånn sekskantet grind som kan tas fra hverandre og står av seg selv beregnet til babyer til å gjerde inn andre ting valpen ikke skulle til (pc og dekoder etc). 

 

Æsj, nå ble jeg valpesyk. Så fiiin! 

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg hadde siste valpen i binge. Han var keeper valpen fra valpekullet mitt. Han var hjemme aleine fra Han var 8 uker. Samboen jobber 50 prosent seint så Han var ikke mye aleine.

Han var i binge fram til han var 5-6 mnd så gikk han løs sammen med mamman sin.  Og det var fordi jeg ikke ville ha tiss og bæsj i hele stua.

I girnna hadde han et bur som sto oppe. Det var senga og noen leker som Han ikke kunne skade seg på også hadde han vann. 

Skrevet

Ja, brukte det til å roe valpen om han var overtrøtt og trengte å sove (sovnet somregel på er par minutter), når han ble litt mye for den eldre hunden og for å trene han i å være hjemme alene siden han følte seg trygg der. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...